Łąkotki, które przez wiele osób nazywane są niepoprawnie łękotkami to gąbkowate struktury wypełnione płynem. Łąkotka w kolanie pełni funkcję amortyzacji stawu podczas poruszania się. Kiedy chodzimy, ta niewielka chrząstka potrafi udźwignąć 2-5 razy większy ciężar, niż masa naszego ciała, a podczas uprawiania sportu ciężar jest nawet o 20 razy większy. Czasami jednak łąkotka ulega uszkodzeniu, co wiąże się z silnym bólem.
Spis treści
Funkcja łąkotki
Łąkotki mają strukturę zbudowaną z tkanki chrzęstnej włóknistej i znajdują się nie tylko w stawie kolanowym, ale m.in. w nadgarstku, w okolicach żuchwy oraz obojczyków. Jednak największe znaczenie mają łąkotki znajdujące się właśnie w obrębie kolana.
Łąkotki mimo, że występują w niewielkich rozmiarach pełnią bardzo ważną funkcję dla stawu kolanowego. Powierzchnie stawowe między kością udową i piszczelową mogą się lepiej dopasować właśnie dzięki łąkotkom. Dodatkowo pełnią funkcję amortyzującą – są niezwykle ważne podczas poruszania kończyną, chodzenia czy uprawiania sportów.
Uszkodzona łąkotka, a objawy
Łąkotki to niezbędne chrząstki w kolanie, które z czasem mogą ulec uszkodzeniu m.in. ze względu na twardniejącą strukturę. W innym przypadku po prostu się zużywają, mimo to pełnią bardzo ważną rolę usprawniając pracę stawów. Co się dzieje w kolanie, gdy łąkotka zostanie uszkodzona? Stawy zaczynają pracować nieprawidłowo, w wyniku czego szybko dochodzi do zniszczenia stawu kolanowego i niezbędne jest wszczepienie endoprotezy.
Najczęstszym objawem uszkodzenia łąkotki, jak i wielu innych schorzeń jest ból. Dodatkowo pacjent często ma uczucie “zablokowanego” kolana lub czuje, że bardziej ucieka w jedną stronę. Jeśli u pacjenta występuje podejrzenie uszkodzenia łąkotki należy udać się do ortopedy, który zapozna się z dolegliwościami, a następnie zleci wykonanie rezonansu magnetycznego, który potwierdzi uszkodzenie.
Inne objawy to:
- trzaskanie,
- przeskakiwanie w kolanie,
- obrzęk.
Metody leczenia uszkodzonej łąkotki
Łąkotka sama w sobie ma zdolność regeneracji, dzięki czemu przy niewielkiej kontuzji organizm będzie sam w stanie ją zregenerować. W niektórych przypadkach chrząstka zostaje przeciążona do tego stopnia, że nie wymaga operacji, ale też organizm sam sobie z nią nie poradzi. Wtedy zaleca się leczenie fizykoterapią.
- Krioterapia,
- zabiegi laserowe,
- leczenie polem magnetycznym.
Czasami jednak zdarza się, że w wyniku poważniejszej kontuzji doszło do pęknięcia chrząstki. Metodą na szycie łąkotki jest endoskopia. Zabieg polega na wykonaniu dwóch niewielkich nacięć, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie trwa zbyt długo.
W niektórych przypadkach, gdy chrząstka jest uszkodzona w 75% należy przeprowadzić zabieg biologicznej rekonstrukcji. Polega on na uformowaniu implantu w kształcie łąkotki. Następnie zostaje on przyszyty do pozostałego fragmentu. Z czasem, po kilku latach własna tkanka zastępuje implant, które ulega rozpuszczeniu. Zabieg trwa 30-60 minut, ale jest bardzo kosztowny. Cena wykonania zabiegu waha się w granicach 10-20 tysięcy + koszt implantu – ok. 10 tys.