Spis treści
Jak rozmawiać z bliskim uzależnionym od alkoholu?
Choroba alkoholowa to jedno z uzależnień, z jakimi w obecnych czasach zmaga się coraz większa liczba osób, w tym osób w młodym wieku. Stres, intensywny tryb pracy, problemy rodzinne czy wiele innych powodów sprawiają, że chęć sięgania po napoje wyskokowe jest coraz silniejsza, a dodatkowo występuje coraz częściej. Dzieje się tak, ponieważ podczas spożywania alkoholu łatwiej jest zapomnieć o problemach, a życie wydawać by się mogło – jest łatwiejsze. To bardzo mylne przekonanie, które może doprowadzić do poważnego uzależnienia, a przy tym znacznie utrudnić życie własne, jak i bliskich.
Choroba alkoholowa – rozpoznanie
Tutaj warto zaznaczyć, że alkoholizm w początkowym etapie rozwoju nie objawia się ot tak i z pewnością nie wygląda tak, jak wielu osobom nadal się kojarzy. Uzależniona od alkoholu może być zarówno osoba odnosząca sukcesy np. w życiu zawodowym, po której na pierwszy rzut oka nikt by się nie spodziewał, jak i osoba posiadająca pełną, szczęśliwą rodzinę. Obecnie uzależnione od alkoholu często są również osoby bardzo młode, nawet tuż po 20 roku życia.
Masz podejrzenia, że osoba z Twojego otoczenia ma problem z alkoholem? Oto najczęstsze objawy wskazujące na uzależnienie – w zależności od stopnia zaawansowania:
- sięganie po alkohol w celu poprawy nastroju,
- picie w samotności,
- spożywanie większej ilości alkoholu niż zazwyczaj (tylko okazjonalnie),
- brak kontroli nad ilością spożywanych trunków,
- luki pamięciowe,
- głód alkoholowy,
- krótkie odstępy abstynencji.
Jedną z form wyjścia z nałogu jest wszywka alkoholowa Esperal. Jednak osoba uzależniona powinna z własnej woli wykazać chęć leczenia. Tylko w takim przypadku terapia będzie skuteczna i przyniesie oczekiwane rezultaty.
Jak zmotywować alkoholika do leczenia?
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że nie powinno się wywierać presji na osobie uzależnionej ani nie powinno się jej zmuszać do podjęcia leczenia. Najczęściej takie zachowanie przyniesie skutek całkowicie odwrotny do zamierzonego.
Przede wszystkim powinno się przeprowadzać spokojne rozmowy w momencie, gdy alkoholik nie jest w stanie nietrzeźwości. Jednak i tutaj należy się odpowiednio przygotować. Spokojny ton, okazanie wsparcia to czynniki niepozorne, ale dla osoby uzależnionej mają ogromne znaczenie.
Przed rozmową warto się przygotować zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Warto zastanowić się, co powiedzieć bliskiej osobie – nie należy mieć wyrzutów, a cały czas okazywać wsparcie i chęć pomocy. Należy również wziąć pod uwagę różne nastawienie uzależnionego. Niekiedy może to być oznaka chęci współpracy, jednak często rozmowa kończy się odmową, wyparciem, a nawet krzykami i kłótnią.
Przedstawienie korzyści z terapii oraz wykazanie ogromnego wsparcia być może początkowo nie zachęcą alkoholika do leczenia, jednak po paru próbach mogą odnieść sukces. Zapewnienie o pomocy i wsparciu będzie wielką podporą dla osoby uzależnionej.
Jeśli tego typu rozmowy nie zachęcają do podjęcia terapii, bliskie osoby często zmuszone są do postawienia jasnych warunków oraz bycia konsekwentnym. Rozstanie, wyprowadzka z domu, czy inne tego typu warunki przedstawione w spokojny sposób często rzeczywiście motywują uzależnionego do podjęcia leczenia.
Wsparcie przed, w trakcie i po terapii
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu wymaga wiele siły i cierpliwości również do siebie samego. Dlatego podczas procesu leczenia warto dla własnego komfortu skorzystać z pomocy psychologicznej, by stanowić wsparcie dla bliskich, jednocześnie będąc wytrwałym w dążeniu do celu.
Wszywka alkoholowa Esperal jest jedną z najskuteczniejszych form walki z nałogiem, na którą decyduje się spora ilość osób. Natomiast mimo zaszycia uzależniony w trakcie całej terapii, ale i tuż po powinien czuć chęć walki z alkoholizmem. Tylko wtedy terapia przyniesie oczekiwane rezultaty, a uzależniony poradzi sobie z nałogiem i wróci do w pełni szczęśliwego życia.