Witamy na stronie Niepublicznego Zakadu Opieki Zdrowotnej Czas na Zdrowie
Godziny pracy: pn-nd 9:00-21:00
Godziny pracy: pn-nd 9:00-21:00

Esperal

Każdy pacjent jest dla nas najważniejszy

Czym jest i jak działa esperal?

Esperal – tzw. wszywka alkoholowa, zaliczany jest do terapii awersyjnych i od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia alkoholizmu. Wszywka składa się z tabletek przeznaczonych do implantacji w ciele pacjenta. Producentem są Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. W trakcie stosowania  obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Esperal jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej – enzymu przekształcającego aldehyd octowy do kwasu octowego. W przypadku spożycia alkoholu po implantacji leku, dochodzi do zwiększenia stężenia aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia objawów zatrucia organizmu.

Jakie są objawy zatrucia?

Objawy zatrucia mogą być różne, przeważnie są to: nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca, duszność, nudności, wymioty, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, zaburzenia oddychania, lęk. Objawy te mogą trwać nawet kilka godzin, mogą również wystąpić po zastosowaniu płynów zawierających alkohol np. płyny do płukania jamy ustnej, sosy, ocet, syropy przeciwkaszlowe, środki rozgrzewające, płyny po goleniu i inne kosmetyki zawierające alkohol. Odnotowano przypadki zgonów u pacjentów z wszczepioną wszywką alkoholową. Działania niepożądane związane z łączeniem esperalu i alkoholu mogą występować przez okres roku od dnia implantacji.

Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?

Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Implantacji tabletek dokonuje się zazwyczaj w okolicy pośladka, ewentualnie na wyraźne życzenie pacjenta możliwa jest implantacja w innym miejscu. Podczas zabiegu wykonywane jest niewielkie nacięcie skóry, następnie tabletki umieszczane są na głębokości kilku cm pod powięziowo, w mięśniu. Ilość implantowanych tabletek ustala lekarz w oparciu o indywidualne predyspozycje pacjenta, m.in. masę ciała. Zabieg kończy się założeniem kilku szwów, które należy usunąć po kilku – kilkunastu dniach. Zabieg można powtórzyć po 8-12 miesiącach.


Zabiegi wykonujemy w Krakowie oraz w naszych gabinetach partnerskich we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Leżajsku oraz Lublinie. Aby dowiedzieć się więcej, umówić konsultację – skontaktuj się z nami.


Kiedy można zastosować esperal?

Zabieg wszycia esperalu może być przeprowadzony wyłącznie u pacjenta, u którego nie stwierdzono przeciwskazań do zabiegu. Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem w trakcie której pacjent jest informowany o zagrożeniach i konsekwencjach związanych ze spożyciem alkoholu w trakcie terapii. Konieczne jest zapoznanie się z formularzem informacyjnym i udzielenie pisemnej zgody. Zabiegi przeprowadzane są przez zespół doświadczonych chirurgów w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Nasi pacjenci mogą liczyć na dyskretną i fachową pomoc.

Przeciwwskazania do implantacji esperalu

  • nadwrażliwość na lek i tiokarbaminiany
  • stan upojenia alkoholowego lub spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 24h przed zabiegiem
  • niewydolność serca
  • choroba niedokrwienna serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność obwodowa krążenia
  • zaburzenia psychiczne, próby samobójcze

Najczęściej zadawane pytania

Czy esperal jest refundowany?

Esperal nie jest refundowany.

Czy dostępny jest na receptę?

Tak. Jednak decydując się na zabieg w gabinetach Czas na Zdrowie, nie ma konieczności indywidualnego zakupu leku.

Czy esperal wpływa na inne leki?

Lek esperal może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach (również lekach dostępnych bez recepty).

Czy zabieg wszycia esperalu jest bolesny?

Zabieg wszywki alkoholowej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jest zatem praktycznie bezbolesny.

Czy po zabiegu wszywki alkoholowej można pracować?

Tak, po zabiegu można bez przeszkód wrócić do pracy i codziennej aktywności. Należy jednak pamiętać o zaleceniach lekarza i zmianie opatrunków.

Jak długo goi się miejsce implantacji?

Okres gojenia wynosi ok 7-10 dni. W trakcie tego okresu należy stosować się do zaleceń lekarza, a następnie zgłosić się na wizytę kontrolną. Decydując się na zabieg wszycia esperalu (wszywki alkoholowej) w gabinetach Czas na Zdrowie wizyta kontrolna jest bezpłatna.

Jak długo działa esperal?

Okres działania leku wynosi od 8 do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg można powtórzyć.

Umów się na wizytę: 881 622 562
kontakt@czasnazdrowie24.pl