inaczej nazywany zespołem kanału nerwu łokciowego, to choroba należąca do neuropatii uciskowych, w których do uszkodzenia nerwu dochodzi w wyniku ucisku w obrębie bruzdy nerwu na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Podrażnienie nerwu łokciowego w rowku nerwu łokciowego jest drugim pod względem częstości występowania zespołem uciskowym kończyny górnej. Występuje w ręce dominującej, częściej u mężczyzn niż u kobiet i jest drugą co do częstości neuropatią uciskową, zaraz po zespole cieśni nadgarstka.
Telefoniczna rejestracja wizyt
Zespół rowka nerwu łokciowego
Zdarza ci się budzić w nocy z powodu bólu w stawie łokciowym?
Masz wrażenie, że ręka jest wyraźnie osłabiona i częściej dokucza ci mrowienie? Pamiętaj, że nie musisz żyć z bólem. Operacyjne leczenie rowka nerwu łokciowego to skuteczna metoda na pozbycie się bólu oraz przywrócenie sprawności.
Nasi lekarze
dr n. Med. Michał Kłosiński
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Asystent w Oddziale Ortopedii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla oraz w Katedrze Anatomii Collegium Medicum w Krakowie. Uczestnik licznych kursów oraz warsztatów z zakresu diagnostyki i schorzeń ortopedycznych.
Dr n. med. Michał Kłosiński pomaga pacjentom w zakresie traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w zabiegach: leczenie zespołu cieśni nadgarstka, usuwanie kaletki przedrzepkowej, leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego, chorobie de Qrvaina. Zajmuje się schorzeniami stawów: stawu kolanowego, biodrowego, barkowego i stopy, schorzeniami kręgosłupa i wykonuje badania USG układu kostno-stawowego.
Pytania naszych pacjentów
- pieczenie, mrowienie i drętwienie palców małego i serdecznego
- nasilające się w nocy bóle stawu łokciowego
- zaburzenia naczynioruchowe (nadmierna potliwość)
W późniejszym czasie:
- zaburzenia w ruchomości palców i nadgarstka w wyniku osłabienia mięśni
- zmniejszenie precyzji wykonywanych ruchów
- zanik mięśni
Przyczyną zespołu rowka nerwu łokciowego jest ucisk na nerw, który może być spowodowany:
- urazy stawu łokciowego,
- bezpośrednie uderzenie w okolicę rowka,
- przeciążenia,
- długotrwała pozycja ucisku (stosowanie kul łokciowych, opieranie łokcia o otwarte okno w samochodzie, leżenie w śpiączce),
- choroby narządu ruchu (choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenia stawów),
- blizny pourazowe,
- zaburzenia ukrwienia okolicy,
- przemieszczanie się nerwu łokciowego spowodowane zbytnią płytkością rowka lub brakiem rozcięgna, które zwykle go pokrywa,
- guzy kanału nerwu łokciowego (gangliony, tłuszczaki),
- inne (cukrzyca, alkoholizm, zatrucia chemiczne, zapalenia wirusowe lub bakteryjne, zaburzenia hormonalne, niektóre leki, niedobór witamin).
W wyniku w/w zaburzeń dochodzi do pogrubienia tkanek miękkich, powstają blizny, zmiany kostne lub chrzęstne. W efekcie dochodzi do przewlekłego podrażnienia lub ucisku nerwu łokciowego w obrębie bruzdy na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Leczenie zespół rowka nerwu łokciowego dzielimy na operacyjne i nieoperacyjne. Nieoperacyjne leczenie jest pierwszym etapem leczenia w łagodnych stanach neuropatii. W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się je przede wszystkim u pacjentów niewyrażających zgody na zabieg oraz u pacjentów z przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego. Leczenie ma na celu uśmierzenie objawów, natomiast nie zwalcza przyczyny. Wśród stosowanych metod można wymienić leczenie farmakologiczne oraz fizykoterapię, a także zakaz forsownych ruchów w stawie łokciowym powodujących rozciąganie nerwu i zwiększających jego ucisk.
Zabieg uwolnienia nerwu przeprowadzana jest najczęściej klasyczną metodą, która polega na wykonaniu 2-3cm nacięcia na stronie dłoniowej nadgarstka lub kilkucentymetrowego nacięcia wzdłuż przebiegu nerwu w okolicy łokcia. Nacięcie skóry pozwala na dokładną ocenę okolicy nerwu oraz precyzyjne wycięcie tkanek powodujących konflikt. Po zabiegu kończyna zostaje unieruchomiona, a szwy ściągane są po około 12-14 dniach.
Przeciwskazaniami do zabiegu są: infekcja skóry w miejscu planowanej operacji, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Tak. Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe.