to zapalenie pochewki ścięgnistej mięśni prostowników. Choroba dotyka ścięgien kciuka: prostownika krótkiego i odwodziciela długiego. W wyniku zapalenia zmniejsza się ilość płynu poślizgowego w pochewkach, co utrudnia pracę ścięgien i skutkuje bólem, a nawet prowadzi do upośledzenia funkcji ruchowych ręki.
Telefoniczna rejestracja wizyt
Zespół de Quervaina
Leczenie choroby de Quervaina – koniec z bólem kciuka
Długotrwały ból kciuków lub nadgarstków utrudnia codzienne czynności – sprawdź, czy nie jest to choroba de Quervaina. Dokuczliwy ból można usunąć podczas zabiegu chirurgicznego i ponownie cieszyć się sprawną ręką.
Nasi lekarze
lek. med. Michał Zelek
Jestem specjalistą chirurgii ogólnej, absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Praktykę lekarską zdobywałem m.in. w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie oraz na Oddziale Chirurgii Uniwersytetu Medycznego Tor Vergata w Rzymie. Jestem członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich. Systematycznie poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w kursach i konferencjach medycznych.
Obecnie pracuję w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydgiera w Krakowie. W swojej praktyce zajmuję się chirurgią małoinwazyjną i laparoskopową jamy brzusznej, posiadam również bogate doświadczenie w leczeniu hemoridów met. HEMORON. Specjalizuje się w chirurgicznym usuwaniu znamion i zmian skórnych, opracowywaniu chirurgicznym wrastających paznokci, zabiegach wszywki alkoholowej (esperal), drobnych zabiegach takich jak szycie ran, drenaż ropni oraz onkologiczną chirurgią piersi. Doświadczenie w zakresie chirurgii zdobywałem m.in. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Specjalizuję się w operacyjnym leczeniu raka piersi oraz innych chorób sutka. Wykonuję zabiegi oszczędzającego leczenia gruczołu piersiowego oraz usuwania zmian łagodnych tego gruczołu. Prowadzę konsultacje w zakresie profilaktyki, diagnostyki i prewencji wtórnej chorób piersi.
lek. med. Zbigniew Grabarz
chirurg – specjalista chirurgii ogólnej. Członek Polskiego Towarzystwa Flebologicznego i Ultrasonograficznego. Stale podnosi kwalifikacje uczestnicząc w wielu kursach z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej oraz medycyny estetycznej. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego do wykonywania badań USG.
Lek. med. Zbigniew Grabarz specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii ogólnej, medycyny estetycznej oraz chirurgii naczyniowej. Wykonuje badania USG kolor-doppler. Kwalifikuje pacjentów do zabiegów operacyjnych takich jak: operacje żylaków kończyny dolnej, operacji hemoroidów, laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego.
dr. Szymon Miskiewicz
Ukończyłem Wydział Wojskowo-Lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywałem pracując w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej V Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie oraz Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala im. Świętego Rafała w Krakowie. W celu podnoszenia kwalifikacji stale uczestniczę w zjazdach, sympozjach naukowych oraz szkoleniach zarówno w kraju jak i zagranicą (USA, Finlandia, Francja).
Posiadam liczne certyfikaty między innymi z zakresu chirurgii urazowej, diagnostyki ultrasonograficznej, chirurgii estetycznej. W gabinecie Czas na Zdrowie zajmuję się m.in. chirurgicznym usuwaniem znamion i zmian skórnych, opracowywaniu chirurgicznym wrastających paznokci, zabiegach wszywki alkoholowej (esperal), drobnych zabiegach takich jak szycie ran, drenaż ropni).
lek. Jakub Rybicki
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Lek. med. Jakub Rybicki specjalizuje się w schorzeniach ortopedycznych. Pomaga pacjentom zmagającym się z bólem i zwyrodnieniem kręgosłupa, stawów kolanowych, biodrowych, barku czy stopy. Przeprowadza zabiegi z zakresu małej chirurgii takie jak: opracowywanie chirurgiczne wrastających paznokci, zabieg wszywki alkoholowej (esperal), szycie ran, drenaż ropni.
Pytania naszych pacjentów
Zespół de Quervaina to choroba o podłożu przeciążeniowym. Do zapalenia prowadzą monotonne i długotrwałe ruchy oparte na zginaniu i prostowaniu kciuka. W grupie osób, które dotyka choroba de Quervaina znajdują się często muzycy oraz graficy. Podobne dolegliwości pojawiają się u osób, które notorycznie używają kciuków do obsługi telefonów.
Do stanu zapalnego prowadzą również zmiany hormonalne. Zespół de Quervaina, potocznie zwany kciukiem matki, to kobieca przypadłość, która zdarza się po urodzeniu dziecka. Podnoszenie i odkładanie dziecka dodatkowo przeciąża kciuk i nadweręża ścięgna.
Choroba de Quervaina dotyka często osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów, a także powstaje w wyniku doznanych urazów mechanicznych nadgarstka.
Zespół de Quervaina objawia się bólem, który nasila się podczas wykonywania ruchów kciukiem. Ból ma charakter promieniujący i może być odczuwany od nadgarstka aż po przedramię. Do innych objawów choroby de Quervaina należą:
- intensywny ból podczas prostowania i zginania kciuka,
- obrzęk kciuka,
- zaczerwienienie i przekrwienie skóry.
W celu zdiagnozowania zespołu de Quervaina pacjent wykonuje prosty test von Finklesteina. Polega on na zgięciu kciuka, a następnie pozostałych palców i odchyleniu dłoni na zewnątrz. Pojawiający się ból wskazuje na zapalenie pochewki ścięgnistej mięśni prostowników. Dodatkowym badaniem potwierdzającym diagnozę jest USG.
Leczenie choroby de Quervaina rozpoczyna terapia zachowawcza: aplikowanie maści przeciwzapalnych, fizjoterapia oraz zastrzyki z steroidami, które blokują rozwój stanu zapalnego. Pacjent powinien przede wszystkim unikać dalszych przeciążeń bolącej dłoni.
Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi ulgi, należy rozważyć operację. Zabieg polega na nacięciu pochewki, co uwalnia ścięgna. W czasie operacji lekarz usuwa zrosty, które mogły pojawiać się w wyniku stanu zapalnego. Ważne, aby po operacji choroby de Quervaina przestrzegać zaleceń rehabilitanta, a rękę trzymać wysoko. Pojawiający się ból i opuchliznę okładać zimnym kompresem.