to element stawu kolanowego, który odpowiada za amortyzację i odpowiednie nawilżenie pomiędzy stawem a mięśniem. W wyniku zapalenia kaletki przedrzepkowej podrażniona zostaje błona maziowa wypełniająca wnętrze kaletki.
Telefoniczna rejestracja wizyt
Kaletka przedrzepkowa
Zabieg usunięcia kaletki przedrzepkowej – odzyskaj sprawność w kilka tygodni
Czy zapalenie kaletki przedrzepkowej to wyrok?
Nie!
Prawidłowa diagnoza oraz odpowiednie leczenie sprawią, że możesz odzyskać sprawne kolano w zaledwie kilka tygodni.
Po usunięciu kaletki przedrzepkowej odzyskasz sprawność w stawach oraz pozbędziesz się bólu wywołanego przez uciążliwe zapalenie.
Nasi lekarze
dr n. Med. Michał Kłosiński
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Asystent w Oddziale Ortopedii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla oraz w Katedrze Anatomii Collegium Medicum w Krakowie. Uczestnik licznych kursów oraz warsztatów z zakresu diagnostyki i schorzeń ortopedycznych.
Dr n. med. Michał Kłosiński pomaga pacjentom w zakresie traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w zabiegach: leczenie zespołu cieśni nadgarstka, usuwanie kaletki przedrzepkowej, leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego, chorobie de Qrvaina. Zajmuje się schorzeniami stawów: stawu kolanowego, biodrowego, barkowego i stopy, schorzeniami kręgosłupa i wykonuje badania USG układu kostno-stawowego.
Pytania naszych pacjentów
Kaletka przedrzepkowa narażona jest na częste urazy i uszkodzenia mechaniczne, które towarzyszą kontuzji kolan. Do zapalenia kaletki przedrzepkowej dochodzi również w wyniku długotrwałego obciążenia stawów. Dolegliwość ta dokucza często osobom, które uprawiają sport, a ból znika po usunięciu kaletki przedrzepkowej.
Objawy zapalenia kaletki przedrzepkowej koncentrują się wokół kolan. Widoczna jest opuchlizna oraz zaczerwienienie, a dodatkowo pojawiają się:
- miejscowy ból i obrzęk na przedniej powierzchni stawu kolanowego,
- ograniczenie ruchowe w stawie kolanowym,
- uczucie drętwienia,
- gorączka, która często towarzysz infekcji.
Do lekarza należy niezwłocznie udać się, gdy pacjent rozpoznaje u siebie objawy zapalenia skoncentrowane wokół stawu kolanowego.
Decyzję o usunięcia kaletki przedrzepkowej stawia lekarz ortopeda po wykonaniu niezbędnych badań. Jeżeli dotychczasowe leczenie i rehabilitacja nie przynoszą poprawy, a pacjent kwalifikuje się do zabiegu, zalecane jest usunięcie kaletki przedrzepkowej, aby nie doprowadzić do zakażenia.
Usunięcie kaletki przedrzepkowej jest zabiegiem nieskomplikowanym, a okres rekonwalescencji trwa od 4 do 6 tygodni. Ważne, aby po zabiegu pacjent odpoczywał i stopniowo zwiększał aktywność fizyczną. Nagłe i gwałtowne ruchy mogą spowodować ból i obrzęk stawu kolanowego.