Spis treści
Osocze bogatopłytkowe, a zabiegi ortopedyczne
Urazy, skręcenia, rany i kontuzje – uszkodzenia tkanek miękkich przytrafiają się nie tylko sportowcom, ale wszystkim osobom zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Często zdarza się, że metoda leczenia Twojego schorzenia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a Ty chciałbyś powrócić do pełnej sprawności. Terapia osoczem bogatopłytkowym daje rewelacyjne efekty i jest chętnie stosowana m.in. przez zawodowych sportowców, ale nie tylko! Na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym i jakiego typu schorzenia może wyleczyć?
Osocze bogatopłytkowe – co to takiego?
Czym jest osocze bogatopłytkowe, skąd się bierze lub jak je pozyskać? Mimo, że tego typu terapia jest coraz bardziej popularna, nadal wiele osób zadaje sobie pytanie, co to właściwie jest? Osocze bogatopłytkowe najprościej mówiąc pozyskuje się z krwi. Jest to koncentrat płytek krwi pozyskiwany z krwi obiegowej. Zawiera m.in. białko i składniki wzrostu o właściwościach naprawczych. Dlatego też terapia osoczem bogatopłytkowym jest stosowana w kosmetologii w celu regeneracji skóry twarzy i różnego rodzaju niedoskonałości. Dzięki właściwościom regeneracyjnym wspomaga leczenie urazów, uszkodzonych więzadeł, ścięgien, mięśni czy również kości.
W jaki sposób otrzymać osocze bogatopłytkowe?
Za pomocą igły należy pobrać krew od pacjenta – w ten sam sposób jak podczas pobierania krwi do badania. Następnie osocze uzyskuje się w procesie wirowania w laboratorium. W separatorze widoczne są 3 warstwy, czyli erytrocyty (dół), koncentrat bogatopłytkowy (środek) i osocze (góra). Koncentrat odciąga się za pomocą strzykawki i jest gotowe do aplikacji np. w miejscu bólu.
Terapia osoczem bogatopłytkowym – zastosowanie
Osocze bogatopłytkowe wpływa regenerująco m.in. przy takich schorzeniach jak:
- zmiany przeciążeniowe,
- kontuzje ścięgien, więzadeł, mięśni,
- kontuzje i urazy stawów,
- złamania,
- stany zapalne,
- ścięgno Achillesa,
- zapalenie kaletki,
- łokieć tenisisty,
- kolano biegacza.
Dlaczego warto zdecydować się na terapię osoczem bogatopłytkowym?
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest przede wszystkim skuteczna i charakteryzuje się niskim odczuwaniem bólu podczas aplikacji osocza. Dodatkowo jest to metoda mało inwazyjna i całkowicie bezpieczna. Czas zabiegu wynosi ok. 30-40 min, a okres rekonwalescencji również jest bardzo krótki.
Przeciwwskazania do zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym
- Choroby krwi,
- choroby wątroby,
- alergia na nukleotydy,
- sepsa,
- wirusy HIV, HCV, HBS.
Terapia osoczem bogatopłytkowym to nie tylko skuteczna forma regeneracji uszkodzonych tkanek miękkich. To również szansa na leczenie różnego rodzaju schorzeń i powrót do szybkiego powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Dlatego też jest tak chętnie stosowana przez sportowców! Oprócz tego jest to metoda naturalna, ponieważ osocze uzyskuje się z krwi pacjenta.