Spis treści
Zmiany na skórze, a przeciwwskazania
Zauważyłeś nietypową zmianę na skórze lub znamię? Twój pieprzyk zmienił kształt lub kolor? Te niepozorne zmiany na ciele pojawiające się często latem mogą być oznaką poważniejszych zmian zachodzących wewnątrz organizmu. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie tego typu zmian na ciele oraz kontrola u dermatologa.
W szczególności po okresie letnim, gdy promienie słoneczne przyjemnie muskają naszą skórę opalając ją na atrakcyjnie brązowy kolor narażamy się jednocześnie na występowanie wielu zmian na ciele. Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych w wielu przypadkach pozwala uniknąć dolegliwości zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta.
Kiedy warto zdecydować się na chirurgiczne usuwanie znamion skórnych?
Na ciele każdego człowieka znajduje się wiele pieprzyków, znamion czy innych “plamek”, które są całkowicie niegroźne i nie wpływają na stan zdrowia. Jednak może się to zmienić w momencie, gdy miejsca te są wystawione na czynniki zewnętrzne zwiększające ryzyko zachorowania. Dlatego w momencie zauważenia niepokojącej zmiany na ciele należy umówić się na konsultację z dermatologiem. Podczas badania lekarz oceni stan znamion na ciele oraz wykryje te, które mogłyby w jakimś stopniu zagrażać zdrowiu. Co ważne, na kontrolę u dermatologa powinniśmy się wybierać regularnie, co najmniej raz w roku.
To również dermatolog podejmuje decyzję o przeprowadzeniu chirurgicznego usuwania znamion skórnych w momencie, gdy np. pieprzyk jest narażony na uszkodzenia mechaniczne bądź stanowi dyskomfort w życiu codziennym. Często znamiona mogą mieć charakter nowotworowy i wtedy również dermatolog podejmuje decyzję o usunięciu.
Zabieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych – przeciwwskazania
Niestety w niektórych przypadkach zdarza się, że nie wolno przeprowadzić zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych ze względu na przeciwwskazania. Należą do nich:
- występowanie zakrzepów żylnych,
- stosowanie środków farmakologicznych hamujących krzepliwość krwi,
- wzmożone krwawienie podczas przeprowadzania zabiegów,
- choroby zakaźne,
- cukrzyca,
- choroby tarczycy, układu nerwowego,
- choroby wątroby, serca.
Często również ciąża stanowi przeciwwskazanie do wykonania zabiegu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Proces przygotowania do usuwania znamion skórnych wygląda podobnie, jak przygotowanie do innych tego typu zabiegów. Przede wszystkim podczas wywiadu z lekarzem podajemy wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia oraz przebytych chorób. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niektóre choroby, jak np. cukrzyca stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Należy zadbać również o miejsce zabiegu – należy je oczyścić. Mimo to przed samym zabiegiem personel dokładnie zdezynfekuje miejsce zabiegu, a jeśli występuje taka potrzeba – usunie owłosienie na ciele.
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, więc jest bezbolesny. Po wykonaniu zabiegu należy pamiętać o zmianie opatrunków oraz wizycie kontrolnej. To właśnie wtedy lekarz informuje o wynikach badań histopatologicznych wykonanych na wycinku pobranego materiału.