Spis treści
Szycie rany, a gojenie
W zależności od głębokości czy chociażby rodzaju uszkodzenia skóry często konieczne jest szycie rany. Im głębsza lub bardziej rozległa rana, tym okres gojenia będzie dłuższy. Czym jest szycie rany? Jest to zabieg chirurgiczny polegający na połączeniu uszkodzonej tkanki skóry, co zapewnia szybszą regenerację i powrót do sprawności sprzed wypadku. Natomiast jak długo trwa okres rekonwalescencji, czyli gojenie rany po szyciu? Wiele zależy od rodzaju rany, ale również od sposobu pielęgnacji, oczyszczania, opatrunku. Czy istnieją sposoby na przyspieszenie procesu gojenia rany?
Rodzaje rany, a czas gojenia
Rany mogą być różnorakie, a to, jak bardzo uszkodzona jest skóra ma wpływ na czas gojenia się. Rodzaje ran:
- cięte,
- kłute,
- postrzałowe,
- szarpane,
- kąsane.
Wyróżniamy również rany termiczne czy chemiczne, a każda z nich wymaga innego sposobu pielęgnacji i tym samym wpływa na czas gojenia się.
Rany cięte to jedne z najczęstszych, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Często spowodowane są wypadkiem podczas pracy, czy nawet wykonywaniem prostych, codziennych czynności. Niewielkie rany goją się najszybciej, a w wielu przypadkach jest to gojenie samoczynne – bez konieczności szycia. Już zaledwie w kilka dni dochodzi do regeneracji naskórka.
Jednak rany pooperacyjne lub inne rany głębokie należą do tych, których okres rekonwalescencji wynosi miesiąc lub dłużej i wiąże się oczywiście z założeniem szwów. Od szybkości gojenia się zależy m.in. głębokość rany, jak i sposób pielęgnacji. Bardzo często w wyniku występowania innych chorób np. cukrzycy proces gojenia rany może być wydłużony.
Rodzaje szwów do szycia ran
Podczas gojenia się rany duże znaczenie ma także rodzaj szwów. Wyróżniamy:
- nici wchłaniane, które nie wymagają ściągania,
- nici niewchłaniane, z którymi należy się zgłosić do lekarza na ściąganie,
- zszywki chirurgiczne,
- plastry – odpowiednie na niewielkie rany.
Pielęgnacja rany
Należy pamiętać o odkażaniu rany specjalnym środkiem dezynfekującym oraz pamiętać o zmianie opatrunku ok. 1-2 razy na dobę (według zaleceń lekarza).
Czas gojenia wynosi od kilku dni do miesiąca, a nawet dłużej – w zależności od rodzaju, głębokości i wielkości rany. Czy można mieć wpływ na szybkość regeneracji? Duży wpływ będzie mieć przemywanie, dezynfekcja oraz opatrunek. Jednak najważniejszy jest czas, który pozwoli prawidłowo zagoić się i tym samym będzie zapobiegać tworzeniu się blizn.