Spis treści
Szycie rany i usunięcie szwów
W gabinetach Czas na Zdrowie wykonujemy zabiegi szycia rany oraz usunięcie szwów. Rana jest to uszkodzenie wierzchniej warstwy skóry, a także głębszych tkanek. Niektóre rany nie wymagają szycia i goją się samoczynnie. Jednak głębsze rany lub mocno poszarpane należy zszyć, by przyspieszyć regenerację tkanek. Zszywanie rany zawsze powinno odbywać się u lekarza, poprzedzone prawidłowym oczyszczeniem miejsca, by przyspieszyć proces gojenia i zapobiec wszelkiego rodzaju powikłaniom.
Jak wygląda zabieg szycia rany?
Zabieg szycia rany ma na celu połączenie rozerwanych i uszkodzonych tkanek za pomocą szwów chirurgicznych. Przed wykonaniem zabiegu należy zatamować krwawienie i dokładnie oczyścić ranę oraz upewnić się, że wewnątrz nie znajdują się ciała obce, które mogłyby doprowadzić do zakażenia. Przed wykonaniem zabiegu lekarz upewnia się, czy podczas uszkodzenia nie zostały naruszone głębsze lub sąsiadujące narządy, np. ścięgna. Szycie rany wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, by pacjent nie odczuwał bólu oraz dyskomfortu. Polega na stopniowym zszywaniu warstw skóry. Zabieg przeprowadzany jest w środowisku jałowym, by nie doprowadzić do przedostania się bakterii do rany.
Rany dzielimy w zależności od głębokości oraz rodzaju jej powstania. Rana powierzchowna to uszkodzenie wierzchniej warstwy naskórka, bez uszkodzenia wewnętrznych tkanek. Głęboka rana to uszkodzenie, które przekroczyło warstwę podskórną. Wyróżniamy także rany drążące które obejmują narządy wewnętrzne.
W zabiegu zszywania ran wykorzystuje się różnego rodzaju szwy, w zależności od głębokości uszkodzenia. Należą do nich:
- nici wchłanialne – stosuje się je podczas zszywania tkanek podskórnych.Nie wymagają ściągania – wchłaniają się samoistnie.
- Nici niewchłanialne – stosowane do łączenia brzegów rany. Nie wchłaniają się i muszą zostać usunięte przez lekarza.
- staplery – jest to aparat służący do mechanicznego zszywania skóry przy pomocy zszywek chirurgicznych.
- plastry zbliżające brzegi skóry – stosuje się je podczas występowania niewielkich skaleczeń i drobnych ran, do opatrunku, by przyspieszyć proces gojenia rany. Nie wymagają ingerencji lekarza.
Zalecenia po zabiegu
Po wykonaniu zabiegu lekarz zaleca zmianę opatrunku 1-2 razy na dobę oraz przemywanie środkiem dezynfekującym przepisanym przez lekarza. Opatrunek ma na celu ochronę przed bakteriami, które mogłyby doprowadzić do zakażenia, a oprócz tego utrzymuje wilgotne środowisko. Pacjenci, u których założono szwy powinni unikać długich kąpieli. W razie pojawienia się obrzęku, zaczerwienienia lub wycieków ropnych w okolicy rany szytej należy niezwłocznie udać się do lekarza, by zapobiec rozwojowi zakażenia lub innych powikłań. Najczęstsze objawy zakażenia to:
- ból rany i jej okolic,
- zaczerwienienia,
- ropienie,
- gorączka.
Usunięcie szwów – kiedy następuje?
Po zabiegu zszycia oraz podczas procesu gojenia lekarz ustala termin usunięcia szwów. Jest to ostatni etap do całkowitego zagojenia, jest bezbolesny i trwa bardzo krótko – od kilku do kilkunastu minut. Sama data jest zależna od sposobu uszkodzenia mechanicznego oraz szybkości gojenia. Szwy może usunąć nie tylko chirurg, ale także lekarz rodzinny oraz wyspecjalizowana pielęgniarka. W żadnym wypadku szwów nie powinno usuwać się samodzielnie. Takie działanie może doprowadzić do ponownego rozerwania rany i zakażenia.
Zabiegi chirurgiczne wykonujemy w gabinetach Czas na Zdrowie. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat zabiegów zszywania lub usuwania szwów zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na podany numer telefonu.