Spis treści
Na czym polega skręcenie stawu skokowego?
Skręcenie stawu skokowego to inaczej mówiąc skręcenie kostki, które jest zaliczane do bardzo częstych urazów, nie tylko u sportowców podczas uprawiania sportów, ale i u osób indywidualnych choćby podczas schodzenia ze schodów.
Do skręcenia stawu skokowego dochodzi w momencie, gdy zostanie przekroczony zakres ruchu w stawie skokowym, w wyniku czego dochodzi do urazu więzadeł oraz torebki stawowej.
Wyróżniamy III stopnie skręcenia stawu skokowego:
I stopień – polega na lekkim naciągnięciu torebki stawowej oraz więzadeł. Lekko odczuwalny ból, który nie sprawia wielkiego problemu podczas chodzenia można zniwelować przykładając zimne kompresy. Kończyna dolna powinna odpoczywać, warto ograniczyć poruszanie się, a kostkę unieruchomić specjalną opaską uciskową.
II stopień – podczas II stopnia skręcenia kostki dochodzi do częściowego zerwania więzadeł. Pojawia się obrzęk, a bardzo często również krwiak. Ból jest zdecydowanie silniejszy, niż podczas I stopnia. Pacjent ma problemy z poruszaniem się ze względu na występujący ból. W II stopniu skręcenia stawu skokowego warto udać się do lekarza ortopedy, który specjalizuje się w tego typu urazach. Leczenie najczęściej polega na stosowaniu przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych preparatów w formie żelu. Lekarz zaleca również noszenie stabilizatora uniemożliwiającego poruszanie stopą na boki.
III stopień – polega na całkowitym zerwaniu torebki stawowej oraz więzadeł. Silny ból odczuwalny szczególnie podczas poruszania się, bardzo często pacjent nie może “stanąć na nodze”. Pojawia się także obrzęk oraz krwiak. Na tym etapie lekarz zakłada gips, który pacjent nosi przez około 2-3 tygodni, a następnie zaleca noszenie stabilizatora przez kolejne 3-4 tygodnie.
Skręcenie stawu skokowego – objawy
Do jednych z najczęściej pojawiających się objawów skręconej kostki należą:
- występujący ból nasilający się podczas chodzenia,
- nadwrażliwość w miejscu skręcenia,
- zasinienie skóry w dolnej części kończyny dolnej,
- problemy z poruszaniem się/ utrzymaniem ciężaru ciała na kontuzjowanej kończynie,
- występowanie obrzęku oraz krwiaka.
Jeśli pacjent odczuwa ból podczas chodzenia, zauważono zasinienie skóry oraz obrzęk warto udać się do lekarza. Wczesna diagnoza może zapobiec rozwinięciu urazu do większego stopnia, a leczenie będzie ograniczone wyłącznie do stosowania preparatów żelowych oraz do odpoczynku niezbędnego do regeneracji kończyny.
Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz porównuje ze sobą obie kończyny. Następnie wykonuje badanie RTG oraz badanie ultrasonograficzne pozwalające na ocenę stopnia skręcenia.
Kiedy może dojść do skręcenia kostki? – Przyczyny
Na uszkodzenie stawu skokowego jest narażony każdy z nas, a dochodzi do tego podczas nagłego skręcenia kończyny oraz wygięcia stopy w wewnętrzną stronę. Do skręcenia dochodzi zarówno podczas uprawiania sportów, podczas biegu do autobusu, podczas nieprawidłowego zeskoku z wysokości. Inne przyczyny to:
- nadwaga,
- chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- jazda na rolkach lub na deskorolce,
- gra w piłkę nożną.
Skręcony staw skokowy – metody leczenia
Sposób leczenia w dużej mierze zależy od stopnia skręcenia. W przypadku skręcenia I stopnia leczenie polega jedynie na odpoczynku, przykładaniu zimnych okładów, które mają za zadanie zniwelować obrzęk oraz uśmierzyć ból. Lekarze zalecają usztywnienie kończyny za pomocą specjalnej opaski uciskowej oraz w miarę możliwości utrzymanie nogi w wysokości. Co pozytywnie wpływa na poprawę krążenia, a jednocześnie zredukowanie obrzęku.
Jeśli dojdzie do skręcenia II lub III stopnia niezbędne będzie założenie gipsu na około 3 tygodni, a następnie przez kolejne 3-4 tygodnie należy nosić stabilizator. Ważne jest, by jakichkolwiek objawów nie lekceważyć, a każdy z nich konsultować z lekarzem. W ten sposób można uniknąć dłuższej kontuzji.