Spis treści
Czym jest palec trzaskający?
Palec trzaskający, często zwany również palcem przeskakującym lub strzelającym jest dokuczliwą przypadłością, która dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie wykonujących wiele czynności za pomocą dłoni. Osoby dotknięte palcem trzaskającym mają problemy z chwytaniem. Czemu towarzyszy uciążliwy ból i dyskomfort, przez co utrudnione jest wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności. Objawy najczęściej wyczuwalne są w jednej dłoni, dotyczą jednego lub kilku palców, najczęściej w obrębie palca serdecznego. Ból powoduje stan zapalny więzadła obrączkowego ścięgien mięśni zginaczy palca, przez który nie mogą swobodnie wsuwać się do pochewki. Powoduje to ograniczenia ruchowe dłoni oraz wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności.
Palec trzaskający – przyczyny powstania i objawy
Dokładne przyczyny powstania tzw. palca strzelającego nie są całkowicie znane, jednak najczęściej dotyczy on kobiet między 40, a 60 rokiem życia, także osoby, które często narażone są na różnego rodzaju urazy. Stan zapalny pojawia się również w wyniku przeciążenia mięśni, np. podczas intensywnej pracy lub treningu. Niekiedy kobiety w ciąży również skarżą się na tę przypadłość, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie. Jednak najczęściej narażone są osoby, które zmagają się z chorobami, m.in:
- cukrzycą,
- dną moczową,
- mukopolisacharydozą,
- chorobami reumatoidalnymi.
Pierwsze objawy schorzenia nie są bolesne, jednak pacjenci wyczuwają ograniczenia związane ze zginaniem oraz wyprostowaniem palca oraz wyraźnie słyszalnym trzaskiem, podczas wykonywania ruchów palcem. Kolejnym objawem jest ból. Początkowo pojawiający się tylko podczas wyprostu, następnie wyczuwalny jest także podczas zginania – później towarzyszy przez cały czas. Kolejne częste objawy palca trzaskającego, na które skarżą się pacjenci to:
- zaczerwienienie skóry oraz opuchlizna wokół palca,
- wyczuwalne zablokowanie palca,
- pogrubienie palca od strony wewnętrznej.
Podczas zginania lub prostowania palca, pacjenci często doświadczają uczucia zablokowania. W tej sytuacji pomagają sobie za pomocą drugiej dłoni. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, w celu diagnozy oraz podjęcia leczenia, ponieważ nieleczone schorzenie może doprowadzić nawet do utraty funkcji ruchowych.
Diagnoza i leczenie – palec trzaskający
Jeśli pacjent odczuwa ból lub ma trudności ze zginaniem i prostowaniem palca, powinien koniecznie umówić się na wizytę do lekarza. Wczesna diagnoza pozwala na leczenie zachowawcze. Jednak nieleczona dolegliwość może doprowadzić do upośledzenia stawu, a co za tym idzie – do ograniczenia ruchów.
Leczenie zachowawcze we wczesnym etapie stanu zapalnego ścięgna polega na stosowaniu zastrzyków przeciwzapalnych. Wielu lekarzy zaleca również fizykoterapię. Jednak, kiedy podczas leczenia zachowawczego nie widać rezultatów, lub kiedy objawy były odczuwalne przez ponad 6 miesięcy oraz jeśli ból odczuwalny jest w więcej niż jednym palcu, konieczne może okazać się wykonanie operacji. Zabieg ten pozwoli zapobiec utracie funkcji ruchowych.
Zabieg palca strzelającego polega na przecięciu więzadła, które blokowało oraz uniemożliwiało wykonywanie ruchów zginania oraz prostowania. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Sam zabieg trwa około 30 minut, jest łatwy w wykonaniu, a pacjent może zostać wypisany do domu jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu należy nosić rękę w temblaku, ograniczać wykonywanie czynności operowaną dłonią oraz nie przesilać jej. Po około 4 tygodniach pacjent wraca do całkowitej sprawności.
Palec trzaskający – schorzenia ręki
Wiele dolegliwości bólowych ręki spowodowanych jest przesileniem mięśni podczas wykonywania wielu powtarzających się ruchów, podczas codziennych czynności. Narażone są przede wszystkim osoby pracujące przy komputerze. A także wykonujące prace ręczne. Także kobiety w ciąży, u których zachodzi wiele zmian hormonalnych. Jeśli pacjent rozpoznaje u siebie któryś z objawów, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Często chory palec udaje się wyleczyć dzięki leczeniu zachowawczemu i nie jest konieczna operacja. Jednak gdy pacjent zwleka z wizytą do ostatniego momentu i zgłasza się dopiero, gdy ból i ograniczenia znacznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności, konieczne jest wykonanie zabiegu. W klinice Czas na zdrowie wszystkie zabiegi wykonywane są przez doświadczonych lekarzy. W świetnie wyposażonych gabinetach, doskonale przystosowanych do wykonywania zabiegów.