Łojotokowe zapalenie skóry nie jest chorobą dziedziczną, ale z pewnością występują skłonności do pojawienia się u osób spokrewnionych. Zmiany rumieniowo- złuszczające pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, klatki piersiowej i skórze głowy – w miejscach, gdzie występuje najwięcej gruczołów. Łzs pojawia się w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i występuje najczęściej u osób w wieku dojrzewania. Szacuje się, że jest to jeden z kluczowych powodów wizyt u dermatologa. Mimo, że choroba ta występuje od dawna, nadal nie stwierdzono konkretnych metod zwalczania i zapobiegania.
Spis treści
Objawy łojotokowego zapalenia skóry
Łzs to łuszczenie się naskórka oraz występujący rumień w tych okolicach. Na skórze głowy oraz w miejscach owłosionych może występować przerzedzenie włosów. Skóra często przybiera żółtawą barwę oraz tłustą formę, a pacjenci odczuwają swędzenie oraz niekiedy pieczenie. W większym stopniu zaawansowania mogą pojawiać się nieestetycznie wyglądające strupy, dlatego schorzenie to jest tak problematyczne dla każdego pacjenta. Warto zaznaczyć, że łojotokowe zapalenie skóry pojawia się sezonowo – najczęściej jesienią oraz zimą.
Ze względu na objawy, choroba ta często jest mylona ze stanem alergicznym bądź łuszczycą, jednak sposoby leczenia znacznie się różnią. Łzs nie jest chorobą zakaźną, mimo to jest uciążliwe dla pacjentów nie tylko ze względu np. na świąd, ale nieestetyczny wygląd.
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
Mimo, że choroba występuje u tak licznego grona, do tej pory nie poznano dokładnych przyczyn występowania. Wiele wskazuje na to, że wpływ ma nadmierne wytwarzanie łoju przez gruczoły łojowe, w wyniku czego dochodzi do nadmiernego wytwarzania się drożdżaka. Grzyb ten naturalnie występuje na skórze człowieka, jednak w połączeniu z nadmierną ilością łoju jest go po prostu zbyt dużo i prowadzi do takich objawów jak łuszczenie naskórka czy rumień.
Na podstawie występowania choroby stwierdzono, że najczęściej pojawia się u osób z osłabionym układem odpornościowym, a także występuje:
- u osób chorych na nowotwory,
- AIDS,
- zaburzenia hormonalne.
Wpływ ma również:
- nieodpowiednia dieta oraz zbyt duże ilości spożywanego alkoholu,
- stres i wahania nastroju.
U każdego pacjenta przyczyna występowania choroby może być zupełnie inna. Łzs występuje również u niemowlaków, co jest nazywane ciemieniuchą. Objawia się występowaniem szaro-żółtych, tłustych plam na skórze, szczególnie w okolicy skóry głowy, gdzie występują włosy. Czasami można zauważyć czerwone plamy na kończynach, twarzy i reszcie ciała.
Różnica między łojotokowym zapaleniem skóry, a łuszczycą
Ze względu na duże podobieństwo występujących objawów, łzs oraz łuszczyca często są ze sobą mylone. Łuszczyca objawia się na kolanach oraz łokciach, z kolei łzs głównie występuje w okolicach owłosionych, czyli na głowie, przy brwiach, brodzie i wąsach, klatce piersiowej, a także na plecach. Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich pierwsze objawy świadczące o pojawieniu się łuszczycy lub łojotokowego zapalenia skóry, koniecznie zgłoś siebie lub bliską osobę na wizytę u dermatologa.
Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Łzs ma charakter nawrotowy, dlatego dla każdego dermatologa jest ciężkie w leczeniu. Po zdiagnozowaniu choroby w wielu przypadkach początkowo stosuje się preparaty złuszczające, które umożliwiają dostęp do naskórka. Często stosuje się maści oraz kremy przeciwzapalne lub przeciwgrzybicze, by zminimalizować objawy.
Pacjenci chorujący na łojotokowe zapalenie skóry powinni szczególnie dbać o codzienną pielęgnację skóry. Należy ją regularnie nawilżać specjalnymi balsamami i preparatami. Ważny jest również prawidłowy wybór szamponu do mycia włosów, który będzie łagodny oraz posiada właściwości przeciwzapalne.