Spis treści
Czym jest ganglion?
Ganglion to torbiel galaretowata w formie guzka wypełnionego gęstym płynem. Najczęściej występuje na nadgarstku i stopie. Guz nie zagraża życiu, ale zlekceważony może doprowadzić do poważnych urazów, np. unieruchomienia kończyny. Ganglion nie jest zmianą nowotworową, jednak najczęściej zaleca się jego usunięcie – lubi się nawracać. Torbiel wypełniona galaretowatą substancją znajduje się blisko ścięgien lub torebek stawowych. Ganglion na nadgarstku pojawia się na dłoniowej lub grzbietowej stronie. Często tworzy się także na stopie – może mieć różne rozmiary. Zazwyczaj guz jest niewielki i ma 1-2 cm średnicy. Nawet jeśli torbiel staje się coraz większy – nie przebije skóry.
Przyczyny powstania ganglionu
Torbiel galaretowata może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jednak zdecydowanie częściej guzek pojawia się u kobiet w wieku 20-40 lat. Stawy stopy i nadgarstka wypełnione są płynem mającym za zadanie ułatwiać ruchomość. W przypadku, gdy substancja produkowana jest w nadmiernych ilościach powstaje guzek wypełniony galaretą. Gęsty płyn wytwarzany jest przez pochewkę ścięgnistą – ma za zadanie ochraniać ścięgna. Najczęściej spowodowane jest to wszelkiego rodzaju:
- urazami,
- uszkodzeniami,
- przeciążeniami ścięgien,
- długotrwałym napięciem ścięgien,
- nadmiernym ruchem i przeciążeniem stawów.
Ganglion może być łatwo wykrywalny pod dotykiem palców. Pod wpływem nacisku często przesuwa się pod skórą.
Ganglion – objawy
Ganglion na stopie i ganglion nadgarstka pojawia się w okolicy ścięgien i torebek stawowych. Jedną z dolegliwości jest pojawienie się torbieli podczas wysiłku fizycznego. W spoczynku jednak guzek zmniejsza się lub całkowicie zanika. Oprócz tego guz często naciska na znajdujące się w pobliżu nerwy. W rezultacie może dojść nawet do zaburzenia czucia w okolicy torbieli. W zaawansowanym stadium guza o dużych rozmiarach występuje ryzyko niedowładów mięśni. Inne, często spotykane objawy to:
- utrudniona rotacja stopą lub nadgarstkiem,
- ból podczas ruchu,
- wrażliwość na dotyk,
- stan zapalny.
W niektórych przypadkach może pojawić się także gorączka spowodowana stanem zapalnym.
Leczenie i usunięcie ganglionu
W przypadku występujących dolegliwości oraz po wykryciu guza koniecznie należy umówić się na wizytę. Już na podstawie występujących objawów lekarz może rozpoznać ganglion. Dodatkowo przeprowadza się badania USG, RTG lub rezonans magnetyczny, by wykluczyć inne choroby. W wielu przypadkach zdarza się, że guzek wchłania się samoistnie. Lekarz unieruchamia kończynę, by zapobiec jakimkolwiek ruchom i aktywności fizycznej. Ten sposób leczenia zwany jest terapią zachowawczą.
Jeśli jednak ganglion nie wchłania się, wykonuje się aspirację. Jest to prosty zabieg polegający na nakłuciu torbieli oraz odessaniu galaretowatego płynu z wewnątrz. Niestety ganglion jest schorzeniem, które często lubi się nawracać. Z tego powodu lekarze często zalecają całkowite usunięcie torbieli. Szczególnie, gdy pojawia się u osób aktywnych fizycznie, intensywnie trenujących – istnieje duże ryzyko nawrotu.
Całkowite usunięcie ganglionu odbywa się w formie operacyjnej. Zabieg jest prosty, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się nacięcie, guz jest całkowicie usuwany, a rana zszywana. Po zabiegu unieruchamia się kończynę, zaleca się także zabiegi rozluźniające i wzmacniające mięśnie. Pacjent wraca do pełnej sprawności już po upływie około 6 tygodni od wykonania zabiegu.
W gabinetach Czas na Zdrowie wykonujemy zabieg usunięcia ganglionu. W celu uzyskania dodatkowych informacji lub umówieniu się na wizytę zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na podany nr. telefonu.