Esperal to lek w postaci implantu, który wszczepia się pod skórę pacjenta, który chce walczyć z nałogiem choroby alkoholowej. Implant wszczepia się w pośladek lub w okolicach łopatki. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod leczenia alkoholizmu, która wpływa na metabolizm alkoholu. Działanie esperalu polega na odstraszaniu osoby przed nieprzyjemnymi skutkami wypicia alkoholu, dzięki czemu osoby te nie mają ochoty na spożywanie alkoholu. Esperal posiada w swoim składzie substancję o nazwie Disulfiram, która swoim działaniem wpływa na metabolizm alkoholu etylowego. Ta metoda zazwyczaj działa od 8 do 12 miesięcy.
Spis treści
Esperal – jak się przygotować na zabieg wszycia wszywki alkoholowej.
Esperal to jedna z metod leczenia nałogu alkoholowego. Co należy zrobić, aby w odpowiedni sposób przygotować się na zabieg wszycia esperalu?
Przede wszystkim pacjent powinien zdawać sobie sprawę, że metoda wszycia esperalu to nie lek, który wyleczy całkowicie z nałogu. To tylko metoda, która poprzez skutki uboczne ma zniechęcić do spożywania alkoholu. Pacjent sam musi być zmotywowany i przekonany, że chce podjąć się tej metody zapobiegania alkoholizmowi,jaką jest wszycie esperalu. Tylko jego własna silna wolna może pomóc uporać się z nałogiem.
Następnym krokiem jest umówienie się na wizytę ze specjalistą, podczas całego procesu bardzo pomocna będzie pomoc i wsparcie bliskich osób. Przed zabiegiem zaleca się 24 godziny, a najlepiej 2 dni pozostać w stanie trzeźwości. Nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie pacjenta mogłaby wywołać niepożądane skutki uboczne już w ciągu samego zabiegu wszycia. Podczas wizyty pacjenta poddaje się kontroli trzeźwości,którą wykonuje lekarz. Następnie lekarz przeprowadza standardową konsultację i wywiad z pacjentem. Ma on na celu upewnić się, że pacjent rzeczywiście sam ma motywację, aby podjąć leczenie alkoholizmu. Kiedy pacjent jest zdecydowany, dostaje do podpisania zgodę na wykonanie zabiegu, po czym udaje się do gabinetu zabiegowego, gdzie dostaje miejscowe znieczulenie.
Na czym polega i jak wygląda zabieg wszycia wszywki alkoholowej.
Wykonanie zabiegu wszycia esperalu nie jest skomplikowane. Sam zabieg trwa zazwyczaj około godzinę. Dawkę leku ustala się indywidualnie pod pacjenta, w zależności od masy ciała pacjenta. Pacjent przebywając w gabinecie zabiegowym dostaje znieczulenie miejscowe w wybrane miejsce. Wszywkę wszywa się pod łopatką lub w pośladku, w miejscu trudno dostępnym przez pacjenta. Zapobiega to wyciągnięciu tabletki już po przebytym zabiegu. Następnie lekarz nacina skórę, aplikuje lek, zakłada szwy.
W zależności od rodzaju, po kilku dniach od zabiegu pacjent musi zgłosić sie na wizytę, aby zdjąć szwy. W przypadku, gdy szwy są samo rozpuszczalne powinien tylko zastosować sie do zaleceń lekarza. Zabieg nie wywołuje skutków ubocznych typu zawroty głowy, bezsenność, przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Jednak środek znieczulający i sam przebieg zabiegu może wywołać lekkie zmęczenie i stres, dlatego na zabieg najlepiej wybrać się z bliską osobą, aby samemu nie siadać za kierownicą samochodu. Ważne jest, aby po zabiegu założyć luźne ubrania, które nie będą uciskać i podrażniać tego miejsca. Do lekarza warto zgłosić się, gdy po zabiegu występuje wyciek płynu surowiczego, ponieważ może on oznaczać odrzucenie esperalu przez organizm.
Pacjent jest w pełnej aktywności fizycznej już po kilku dniach od wszycia leku, jednak musi przestrzegać jednej ważnej zasady. To kategoryczny zakaz spożywania alkoholu, także produktów, które w swoim składzie zawierają alkohol.