Dna moczanowa to ostre zapalenie stawów objawiające się ich zniekształceniem, a co za tym idzie – silnym bólem. Konkretne przyczyny powstawania choroby nadal nie zostały w 100% określone. Jednak choroba ta dawniej była określana “chorobą bogaczy” ze względu na szerszy dostęp do wysokokalorycznych, tłustych potraw pełnych węglowodanów. Sprawdź, jakie są objawy dny moczanowej i czy można ją wyleczyć.
Spis treści
Co to jest dna moczanowa?
Jest to choroba powodowana głównie przez zaburzenia przemiany materii, a dokładniej przez nadmiar kwasu moczowego.
Wpływ na ilość kwasu w organizmie ma dieta, a dokładniej rodzaj spożywanych przez nas produktów. Jeśli spożywamy głównie żywność przetworzoną, tłustą i pełną węglowodanów w organizmie zbiera się zbyt duża ilość kwasu którego tkanki nie są w stanie rozpuścić całkowicie. Dlatego też poprzez proces krystalizacji kwas zamienia się w kryształki.
Z czasem zaczynają rosnąć i ranią stawy oraz sąsiadujące tkanki, w wyniku czego dochodzi do stanu zapalnego, którego wynikiem są obrzęki, silny ból oraz problemy z poruszaniem się.
Bardzo ważne jest, by wszelkie objawy skonsultować z lekarzem. Z czasem choroba rozwinie się do stopnia zaawansowanego podczas którego będzie zajmować również inne narządy, takie jak:
- nerki,
- kamicę moczową.
Dodatkowo dna moczanowa w zaawansowanych stopniu prowadzi do ograniczenia, a nawet całkowitego uszkodzenia narządów ruchu.
Choroba ta nie pojawia się u sporej ilości osób – jest to około 1 – 2 % osób i najczęściej pojawia się u mężczyzn w podeszłym wieku.
Rodzaje dny moczanowej
Dna moczanowa występuje w dwóch rodzajach – pierwotnym i wtórnym.
Pierwotna dna moczanowa występuje już od urodzenia, prawdopodobnie w wyniku genetyki. Organizm produkuje zbyt duże ilości kwasu moczowego lub nie może poradzić sobie z jego przetworzeniem oraz wydaleniem z organizmu, przez co zamienia się w kryształki powodujące stan zapalny.
Wtórna dna moczanowa najczęściej pojawia się u osób, u których zdiagnozowano również inne choroby, takie jak:
- cukrzyca typu II,
- białaczka,
- niedobór witaminy B1 oraz B2,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadwaga.
Bardzo często zdarza się, że dna moczanowa pojawia się w wyniku napromieniowania, stosowania nieodpowiedniej diety, głodówki oraz u osób, które nadmiernie spożywają alkohol.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia dny moczanowej
Dna moczanowa pojawia się w wyniku nagromadzenia zbyt dużej ilości kwasu moczowego, którego nasz organizm nie jest w stanie wydalić. Duży wpływ na pojawienie się oraz rozwój choroby mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie krewni zmagali się z chorobą należy wziąć ten czynnik pod uwagę i regularnie wykonywać badania oraz dbać o prawidłową, zbilansowaną dietę.
Wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko zachorowania na dnę moczanową. Dlatego osoby po ukończeniu 30 roku życia są znacznie bardziej narażone.
Dieta oraz spożywanie sporych ilości alkoholu to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na rozwój wtórnej dny moczanowej. Spożywanie takich produktów jak np. mięso oraz owoce morza, a także piwo i inne alkohole (oprócz wina) mają negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, a także zwiększają ryzyko zachorowania na podagrę.
Badania wykazują, że dna moczanowa pojawia się najczęściej u osób, u których zdiagnozowano inne choroby, jak np. nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie serca, cukrzyca czy białaczka.
Dodatkowo osoby zmagające się z nadwagą oraz otyłością również mają większe szanse na zachorowanie, dlatego tak ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta bogata w pełnowartościowe produkty, a także aktywność fizyczna.
Dna moczanowa – objawy
Dna moczanowa jest chorobą, która nie pojawia się nagle w wyniku kontuzji bądź innego uszkodzenia pewnej części ciała. Rozwija się w naszym organizmie stopniowo, nawet przez kilka lub kilkanaście lat, zanim pojawią się pierwsze objawy.
Sposobem na wykrycie pierwszych oznak dny moczanowej jest wysokie stężenie kwasu moczowego w krwi. Można je w łatwy sposób wykryć wykonując morfologię krwi.
Z czasem pojawiają się pierwsze objawy niepokojące pacjentów, a należą do nich:
- silny, pulsujący ból w stawie pojawiający się zazwyczaj w nocy bądź nad ranem. Po upływie nawet kilku dni od pojawienia się pierwszych objawów ból może zamienić się w “rozrywający”.
- Nadwrażliwość na dotyk,
- obrzęk,
- zaczerwienienia,
- opuchlizna i zasinienia.
Dna moczanowa – diagnoza i leczenie
Podczas wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz po zapoznaniu się z objawami może w pewnym stopniu określić, czy występuje podejrzenie dny moczanowej, czy istnieje ryzyko zachorowania na inne schorzenia o podobnych objawach.
Następnie wykonuje się badanie na stężenie kwasu moczowego we krwi oraz wydalanie go z organizmu. Jednak ten sposób nie jest całkowicie miarodajny. U pacjentów w stopniu zaawansowanym bardzo często wyniki badań wskazywały prawidłowy poziom kwasu moczowego.
Ostatecznym badaniem potwierdzającym występowanie dny moczanowej u pacjenta jest ocena płynu stawowego. Do przeprowadzenia badania należy wykonać nakłucie w stawie oraz pobrać płyn, który następnie sprawdza się pod mikroskopem.
Po rozpoznaniu dny moczanowej u pacjenta konieczne jest sprawdzenie, jakie czynniki mogły wpłynąć na rozwój – mogą to być inne choroby zagrażające zdrowiu pacjenta.
Najłatwiejszym sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów jest zmiana sposobu odżywiania oraz trybu życia na bardziej aktywny.
Należy unikać słodkich napojów oraz przekąsek, mięsa i owoców morza, alkoholu. Dietę warto uzupełnić o warzywa, orzechy oraz produkty będące źródłem witaminy C.
Leczenie farmakologiczne zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania oraz tego, czy pacjent cierpi również na inne choroby mające wpływ na rozwój dny moczanowej.