Wszyscy doskonale wiemy, że witamina D jest niezwykle potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety mieszkamy w klimacie, gdzie w porze jesienno – zimowej doskwiera nam brak słońca, a każdy promyk przemykający się między chmurami jest na wagę złota.
Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W naszym organizmie wpływa na wchłanianie się fosforu i wapnia. Z tego właśnie powodu jest niezwykle cenna m.in. dla niemowląt i dzieci – kształtuje kości. Dodatkowo zapobiega rozwojowi chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy lub alergii. Zewsząd słyszymy informacje, że niedobór witaminy D szkodzi, ale co z nadmiarem ? Czy zbyt duża dawka dostarczana do organizmu również może zaszkodzić? Sprawdźcie!
Spis treści
Skutki i objawy niedoboru witaminy D
W okresie wiosenno-letnim wystarczy 20 minutowy spacer w słońcu, by dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość witaminy. W czasie, kiedy promienie słoneczne są bardzo ograniczone warto wspomagać się suplementami, by nie doprowadzić do niedoboru, który ma wiele nieprzyjemnych skutków dla zdrowia. Najczęściej występujące objawy niedoboru witaminy D to:
- zmęczenie,
- uczucie senności w ciągu dnia i bezsenność wieczorem,
- nadmierna drażliwość,
- uczucie zdenerwowania, niepokoju,
- bóle kostno-mięśniowe, bóle zębów,
- nadciśnienie,
- osłabiona odporność,
- biegunki.
Niedobór witaminy D może mieć wiele nieprzyjemnych skutków dla naszego zdrowia. Przede wszystkim ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Pacjenci z niedoborem są znacznie bardziej narażeni na złamania kończyn. Dodatkowo organizm jest bardziej podatny na różnego rodzaju choroby.
Proces starzenia jest bardziej przyspieszony, co jest zauważalne na skórze, włosach i paznokciach. Włosy szybciej wypadają, w znacznie większej ilości, niż naturalnie. Paznokcie są bardzo łamliwe, a na twarzy pojawiają się zmarszczki.
Niewystarczająca dawka witaminy D w organizmie kobiety w ciąży może prowadzić do poważnych skutków dla dziecka. W takim przypadku może dojść do zaburzeń rozwoju mózgu – większe ryzyko wystąpienia autyzmu, schizofrenii. Dziecko jest bardziej podatne na problemy z trzustką lub cukrzycę.
Skutki i objawy nadmiaru witaminy D – czy jest to możliwe?
Szczególnie w momencie, gdy nadchodzi jesień w mediach słyszymy apel, by nie zapominać o suplementacji witaminy D, ponieważ jej niedobór ma wiele przykrych skutków. Wszyscy mówią o niedoborze, ale co z nadmiarem? Czy jest możliwe podanie zbyt dużej dawki witaminy D do organizmu? Jakie są objawy oraz jakie mogą być skutki zażycia zbyt dużej ilości ?
Witamina D jest magazynowana przez organizm w tkance tłuszczowej. Przedawkowanie jest oczywiście możliwe, gdy suplementujemy witaminę w momencie, gdy dostarczamy ją do organizmu np. w okresie letnim poprzez promienie słoneczne. O przedawkowaniu mówimy, gdy dostarczymy do organizmu dawkę 4 razy większą, niż jest zalecana. Jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu i może doprowadzić do jego zatrucia oraz pojawienia się wielu chorób.
Do najczęstszych objawów nadmiaru witaminy D należą:
- brak apetytu,
- złe samopoczucie,
- uczucie otępienia i osłabienia,
- ból brzucha,
- nadmierne oddawanie moczu,
- ból głowy i oczu,
- drgawki i nadpobudliwość,
- nadmierne pocenie się,
- zaburzenia pracy mózgu.
Skutkiem dostarczenia zbyt dużej ilości witaminy D do organizmu mogą być zaburzenia układu nerwowego oraz pracy serca. Ma również negatywny wpływ na pracę nerek, a nadmiar wit. D u kobiet w ciąży może skutkować deformacją płodu. W przypadku noworodków mogą pojawić się choroby układu kostnego.
Dla organizmu człowieka groźny jest nie tylko niedobór, ale i nadmiar tej witaminy. W okresie wiosenno-letnim warto wychodzić na spacery, spędzać czas na świeżym powietrzu, pozwolić, by promienie słońca musnęły naszą skórę. Oczywiście, gdy na zewnątrz panuje ponad 30 stopni ciepła musimy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV, by zapobiec poparzeniu.
Jednak w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce bardzo rzadko wydostaje się zza chmur warto zdecydować się na suplementy diety. Powinniśmy pamiętać, że każdy wybór warto skonsultować z lekarzem i przyjmować dawkę witaminy D odpowiednią dla naszego organizmu.