Kolano biegacza – jak sama nazwa wskazuje jest to schorzenie dotykające głównie osoby uprawiające intensywny jogging oraz sportowców, którzy biegają zawodowo. Jest to uraz spowodowany nadmiernym obciążeniem kolana – występuje między kością udową, a rzepką. Uraz ten dotyczy nie tylko biegaczy, ale osób aktywnych fizycznie uprawiających piłkę nożną, łyżwiarstwo, narciarstwo, a także kolarstwo.
Spis treści
Kolano biegacza – objawy
Najbardziej charakterystyczną cechą kolana biegacza są dolegliwości bólowe pojawiające się niespodziewanie. Ból występuje zazwyczaj w bocznej lub przedniej części i może nasilać się podczas wykonywania ćwiczeń. Inne objawy to:
- charakterystyczne zgrzytanie podczas poruszania kończyną (pacjent ma wrażenie, jakby kości ocierały się o siebie),
- obrzęk.
Obrzęk zazwyczaj pojawia się już w zaawansowanym etapie rozwoju urazu, dlatego warto zgłosić się na konsultację do ortopedy.
Jakie są przyczyny powstawania kolana biegacza?
Kolano biegacza pojawia się w wyniku przeciążenia struktury kolanowo-biodrowej. Pojawia się w wyniku:
- biegania na zbyt długim dystansie,
- w szybkim tempie,
- bieganie “od pięty”,
- brak rozgrzewki przed rozpoczęciem biegu,
- nierówna powierzchnia,
- brak rozciągania po treningu,
- nieodpowiednie obuwie podczas aktywności fizycznej,
- chodzenie w butach na wysokich obcasach,
- spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej ze zgiętymi kolanami.
Dlatego też tak często mówi się, by pamiętać o rozgrzewce oraz o robieniu przerw – w przypadku osób wykonujących pracę biurową/siedzącą.
Są to czynniki zewnętrzne mające wpływ na rozwój kontuzji, jednak wiele dzieje się także od wewnątrz, np:
- przykurcze mięśni,
- rozmiękczenie chrząstki rzepki,
- niewystarczająca ilość produkowanej mazi stawowej, której zadaniem jest zminimalizować tarcie.
Diagnoza i leczenie kolana biegacza
Jeśli podczas treningu lub także w spoczynku pacjent odczuwa ból w przedniej lub bocznej części kolana powinien zgłosić się na wizytę kontrolną. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, zadaje pytania związane z trybem życia, a następnie zleca wykonanie badań. Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny – po zdiagnozowaniu kolana biegacza lekarz zaleca stosowanie bandażu lub specjalnej opaski uciskowej. W tym czasie należy postawić również na regenerację – unikać ćwiczeń i odpoczywać. Jeśli pojawił się obrzęk oznaczający występowanie stanu zapalnego warto stosować specjalne maści i żele łagodzące. W wielu przypadkach lekarz zaleca również konsultację z fizjoterapeutą, który wykona taping.
Jak zapobiegać urazom podczas biegania?
Przede wszystkim osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem powinny zadbać o odpowiednie obuwie oraz prawidłowo się przygotować. Rozgrzewka oraz rozciąganie po treningu to podstawa do tego, by uniknąć kontuzji. Warto również zacząć od niewielkich dystansów regularnie je wydłużając – nie przeciążać się i być cierpliwym.