Spis treści
Zespół rowka nerwu łokciowego
Ból stawów, drętwienie i mrowienie promieniujące od łokcia do palców dłoni. Czy rozpoznajesz te objawy? Być może to właśnie one są przyczyną zmęczenia oraz niewyspania. Mogą świadczyć o chorobie neuropatii uciskowych nazywanej jako zespół rowka nerwu łokciowego. Bardzo często objawy te występują nocą utrudniając spokojny sen, ale doskwierają również w ciągu dnia utrudniając wykonywanie nawet prostych czynności. Jak rozpoznać schorzenie oraz jak z nim walczyć?
Czym jest zespół rowka nerwu łokciowego?
Przede wszystkim jest to schorzenie zaliczane do neuropatii uciskowych. O neuropatii uciskowej mówimy, gdy w wyniku ucisku dochodzi do uszkodzenia nerwu. Czym jest zespół rowka nerwu łokciowego?
Zespół cieśni łokcia lub zespół kanału łokcia (potoczne nazwy stosowane często przez pacjentów) powstaje, gdy dochodzi do uszkodzenia nerwu łokciowego w wyniku ucisku np. na skutek urazu.
Schorzenie to najczęściej dotyczy mężczyzn – rzadziej kobiet i występuje w ręce dominującej. Coraz częściej pojawia się także u osób w młodym wieku.
Najczęstsze przyczyny zespołu rowka nerwu łokciowego
Czynniki wpływające na rozwój schorzenia:
- uraz – np. podczas upadku,
- stany zapalne,
- stany zwyrodnieniowe,
- ucisk na nerw podczas snu,
- stale powtarzane ruchy zginania i prostowania ręki (np. w pracy),
- zmiany pourazowe,
- infekcje bakteryjne i wirusowe,
- koślawość łokcia.
Tendencję do rozwoju zespołu rowka nerwu łokciowego mają osoby posiadające pracę wymagającą wykonywania częstych ruchów zginania i prostowania ręki przez kilka godzin. Często dotyka również osoby z innymi chorobami, jak np.:
- cukrzyca,
- ganglion,
- choroba reumatyczna,
- niedoczynność tarczycy,
- miażdżyca.
Jak rozpoznać zespół rowka nerwu łokciowego?
Objawy zespołu rowka nerwu łokciowego w początkowym etapie bardzo często dokuczają nocą. Pacjent odczuwa silne drętwienie oraz mrowienie, co prowadzi do przebudzenia i problemów z ponownym zasypianiem. Z czasem jednak oznaki schorzenia pojawiają się również w ciągu dnia, z czasem nasilając się.
Z biegiem czasu, gdy pacjent lekceważy pierwsze objawy może pojawić się osłabienie, a nawet niedowład niektórych mięśni. Innym objawem jest także znacznie zmniejszony zakres ruchu oraz czucia w obrębie dłoni, szczególnie palca małego i serdecznego.
Na pozór niegroźne objawy (w początkowym etapie) z czasem mogą utrudniać wykonywanie najprostszych czynności, jak chociażby zapinanie guzika. Dlatego też tak ważne jest, aby każdą niepokojącą dolegliwość konsultować z lekarzem.
Zespół rowka nerwu łokciowego – diagnoza
Jeśli pacjent odczuwa mrowienie, drętwienie w obrębie dłoni lub inne, wyżej wymienione objawy zaleca się jak najszybszą wizytę u ortopedy. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie wykonuje badania potwierdzające diagnozę. W celu rozpoznania dolegliwości wykonuje się np. badanie ultrasonograficzne lub palpacyjne.
Metody leczenia zespołu rowka nerwu łokciowego
Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli objawy są na etapie początkowym bardzo często zaleca się fizjoterapię oraz stosowanie środków przeciwbólowych. Rehabilitacja oraz zmiany przyzwyczajeń mogą przynieść oczekiwane rezultaty.
Jednak gdy schorzenie występuje na etapie zaawansowanym konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego. Zabieg otwarty wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Unieruchomioną kończynę następnie poddaje się rehabilitacji, a po około 6 tygodniach pacjent wraca do sprawności fizycznej. Pacjent powinien pamiętać o zmianie przyzwyczajeń takich jak np. nie podpieranie się na łokciu, zaprzestanie wykonywania ciągłych ruchów jedną ręką.
Po upływie około 6 miesięcy należy zgłosić się na wizytę kontrolną.