Spis treści
Czym jest zespół cieśni podbarkowej?
Jedną z najczęstszych dysfunkcji, z jaką zgłaszają się pacjenci na wizyty jest właśnie zespół cieśni podbarkowej powodujący ból w okolicy barku. Jest to uciążliwe schorzenie mające wpływ na jakość życia oraz codzienne funkcjonowanie. Większość pacjentów skarży się, że ból występuje podczas snu, a także podczas wykonywania codziennych czynności, dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się na wizytę do specjalisty.
Przypadłość ta najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia, a w szczególności sportowców oraz osoby, których praca polega na wykonywaniu czynności z wyciągniętymi rękami ku górze przez kilka godzin.
Jak rozpoznać zespół ciasnoty podbarkowej? – objawy
Typowe i najczęściej występujące objawy zespołu cieśni podbarkowej to ból występujący w okolicy ramienia. Również przednio-bocznej części, szczególnie podczas podnoszenia rąk w górę, powyżej linii barków. W momencie, gdy schorzenie występuje już w bardziej zaawansowanym etapie ból występuje nie tylko podczas unoszenia kończyn, ale również w nocy, podczas snu oraz podczas wykonywania drobnych czynności domowych. Gdy ból pojawia się nocą istnieje spore ryzyko, że rozwija się stan zapalny.
W sytuacji, gdy pacjent odczuwa ból w okolicy ramienia powinien udać się na wizytę kontrolną do lekarza. W gabinetach Czas na Zdrowie leczymy oraz wykonujemy zabiegi z zakresu ortopedii. Wczesna diagnoza pozwala na rozpoznanie mniej lub bardziej poważnego schorzenia. Dzięki wczesnemu leczeniu można uniknąć wielu skutków ubocznych i wrócić do sprawności fizycznej.
Przyczyny zespołu cieśni podbarkowej
Przyczyny dysfunkcji są bardzo zróżnicowane i zależne m.in. od innych występujących dolegliwości. Jednak wiele zależy np. od zmian zwyrodnieniowych stawu barkowo – obojczykowego. Często podczas różnego rodzaju urazów dochodzi do trwałych zmian. Bądź takich, które początkowo zostały zlekceważone przez pacjenta, który obecnie zmaga się właśnie z objawami zespołu cieśni podbarkowej.
Osoby, które wykonują czynności związane z pracą w pozycji siedzącej z wyciągniętą głową w przód narażone są na zaburzenia rytmu łopatkowo-ramiennego. To również może doprowadzić do rozwoju tego schorzenia.
Na zespół cieśni podbarkowej w dużej mierze narażeni są także sportowcy. I to już w bardzo młodym wieku, ze względu na przeciążenie mięśni stożka rotatorów. Są to m.in. piłkarze ręczni, siatkarze, tenisiści itd.
Metody leczenia zespołu cieśni podbarkowej
Pacjenci, którzy odczuwają pierwsze bóle w okolicy barku np. podczas unoszenia ręki w górę powinni zgłosić się na wizytę do lekarza lub fizjoterapeuty. Pozwala to na wcześniejszą diagnozę oraz podjęcie leczenia zachowawczego.
Zespół cieśni podbarkowej to dysfunkcja, która na wczesnym etapie pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych.
W zależności od tego, czym na co dzień zajmuje się pacjent – lekarz zaleca regularne wykonywanie ćwiczeń lub pomoc fizjoterapeuty. Poprzez poprawę postawy oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń objawy mogą zniknąć.
Jednak w sytuacji, gdy doszło do pojawienia się stanu zapalnego lekarz unieruchamia kończynę oraz zaleca ograniczenia ruchów, które wywołują ból. Dodatkowo stosuje się leki przeciwzapalne – najczęściej w formie zastrzyków. W celu uśmierzenia bólu warto nawet kilka razy dziennie wykonywać zimne okłady na bolące miejsce.
W przypadku, gdy objawy nie ustępują po upływie około 6- 12 miesięcy niezbędne jest zastosowanie metody chirurgicznej, czyli wykonanie operacji. Mimo wszystko, operację zespołu cieśni podbarkowej wykonuje się bardzo rzadko, w szczególnych przypadkach. Kiedy wszelkie inne metody leczenia zawiodły i pacjent nadal zmaga się z objawami.