Spis treści
Co to jest zapalenie powięzi podeszwowej?
Powięź podeszwowa to uciążliwe schorzenie objawiające się przede wszystkim bólem w dolnej części pięty. Ból występuje nie tylko po bieganiu czy ciężkim treningu, ale również np. po wchodzeniu po schodach. Jest bardzo uciążliwy, jednak można go złagodzić stosując domowe sposoby leczenia. W przypadku bardzo intensywnych objawów należy skonsultować się z fizjoterapeutą.
Rozciągająca się od pięty do paliczków stopy włóknista struktura ma za zadanie amortyzować stopę np. podczas biegania, ale nie tylko. Już podczas chodzenia pełni funkcję podparcia, dzięki czemu utrzymuje neutralną pozycję stopy.
Zapalenie powięzi podeszwy – objawy
Głównym objawem zapalenia jest ból występujący w dolnej części stopy oraz w okolicy pięty. Najczęściej występuje podczas lub po intensywnym treningu, np. po bieganiu. Może występować również podczas chodzenia, stania, wchodzenia po schodach. W szczególności w tym ostatnim przypadku ból może być bardzo intensywny.
Powięź podeszwowa – przyczyny
Istnieje kilka czynności, które w dużej mierze mogą przyczynić się do rozwoju zapalenia powięzi podeszwy. Są to m.in.:
- uprawianie sportu – piłka nożna, bieganie, hokej,itp,
- wady stpy – płaskostopie, stopa szpotawa, koślawa,
- otyłość lub nadwaga,
- nieodpowiednie obuwie – wysokie obcasy, za małe buty,
- długotrwałe stanie w jednej pozycji,
- stan zapalny mięśnia trójgłowego łydki lub ścięgno Achillesa.
Zapalenie powięzi podeszwowej – leczenie
Zapalenie powięzi w stopie to schorzenie które w początkowej fazie rozwoju można leczyć za pomocą domowych sposobów. Jedną z domowych metod jest wykonywanie zimnych masaży kilka razy w ciągu dnia. W okresie rekonwalescencji należy zrezygnować z uprawiania sportów, a także w miarę możliwości unikać chodzenia. W czasie regeneracji warto wykonywać ćwiczenia rozciągające, najlepiej 4-5 razy w ciągu dnia.
Terapia fizjoterapeutyczna
Jeśli metody domowe zawiodą, a stan zapalny będzie utrzymywał się dłużej niż tydzień warto zgłosić się do fizjoterapeuty. Terapia manualna lub masaż punktowy rozluźniają mięśnie, poprawiają ukrwienie i dotleniają tkanki miękkie. Ponadto podczas wizyty pacjent nauczy się samodzielnego wykonywania ćwiczeń rozciągających. W przypadku intensywnego bólu warto zastosować zabieg ultradźwiękowy lub laseroterapię. Do całkowitego wyleczenia zapalenia powięzi w stopy dochodzi zazwyczaj po 12 tygodniach.
Jak zapobiegać zapaleniu powięzi podeszwowej?
- Jeśli dużo biegasz wybierz odpowiednio do tego przystosowane obuwie. Buty do biegania powinny amortyzować piętę, czyli być wyposażone w system wsparcia sklepienia stopy.
- W przypadku występującego np. płaskostopia warto nosić specjalistyczne wkładki do butów, które będą dodatkowo amortyzować stopę podczas chodzenia.
- Należy unikać butów na wysokim obcasie, zbyt ciasnych oraz takich, które nie posiadają wsparcia łuku stopy.
- Dużo odpoczywaj, szczególnie jeśli ból występuje tuż po, a nawet w trakcie aktywności fizycznej.
Przede wszystkim nie należy lekceważyć sygnałów, jakie daje nam organizm. Wszelkie dolegliwości warto skonsultować z lekarzem, co pozwoli nam uniknąć poważniejszych schorzeń.