Spis treści
Czym jest kompleks chrząstki trójkątnej?
Kompleks chrząstki trójkątnej znajduje się w kończynie górnej między kością łokciową, a pozostałymi kośćmi nadgarstka. Jego rolą jest stabilizacja oraz amortyzacja stawu promieniowo – łokciowego i nadgarstkowego. Ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nie tylko nadgarstka, ale całej ręki, dlatego wszelkie bóle oraz inne niepokojące objawy warto kontrolować u lekarza.
Przyczyny uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej
Do pojawienia się różnego rodzaju schorzeń dochodzi z wielu powodów, np. przesilenie nadgarstka spowodowane wykonywaniem ciągle powtarzających się ruchów. Bardzo często uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej pojawia się u sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, uprawiających takie sporty jak tenis czy golf. Inna przyczyna uszkodzenia to np. upadek na wyprostowaną rękę. Do tego rodzaju kontuzji może dojść nawet u dzieci podczas zabawy. Wystarczy, że drugie dziecko mocniej pociągnie nadgarstek kolegi i w ten właśnie sposób spowoduje uszkodzenie chrząstki trójkątnej.
Uszkodzenie chrząstki trójkątnej – objawy
Do najczęstszych objawów uszkodzenia chrząstki trójkątnej należą:
- silny ból w okolicy nadgarstka (często pulsujący w stronę łokcia),
- uczucie “trzaskania” lub przeskakiwania podczas nawet niewielkiego ruchu ręką.
Bardzo często pacjenci skarżą się także na problemy z chwytaniem. Podczas tego rodzaju kontuzji może pojawić się również obrzęk w okolicy nadgarstka oraz uczucie nadwrażliwości. Co jest charakterystyczne dla uszkodzenia kompleksu to odczuwalny ból w okolicy małego palca, szczególnie podczas np. “rozciągania” ręki. Pacjenci, u których występują tego rodzaju objawy powinni umówić się na wizytę do lekarza. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie szybkiego leczenia, pacjent nie będzie odczuwał silnego bólu przez dłuższy czas oraz zminimalizuje ryzyko powstania poważniejszych kontuzji.
Kompleks chrząstki trójkątnej – leczenie
W celu zdiagnozowania konkretnej przyczyny występującego bólu oraz pozostałych objawów lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Następnie, jeśli występuje podejrzenie uszkodzenia kompleksu chrząstki zleca się rezonans magnetyczny bądź artroskopię nadgarstka, co potwierdzi lub wykluczy wstępną diagnozę. Jeśli lekarz zdiagnozuje uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej podejmuje ocenę stopnia uszkodzenia, na podstawie której zapada decyzja o metodzie leczenia – zachowawczej lub operacyjnej.
Operację wykonuje się, gdy uszkodzenie jest na tyle poważne, że wszelkie inne metody zawiodą.
Leczenie zachowawcze polega na początkowym unieruchomieniu nadgarstka na około od 3 do nawet 6 tygodni. Okres ten jest uzależniony zarówno od tego, jak bardzo został uszkodzony kompleks chrząstki oraz indywidualnie od pacjenta. Jeden organizm szybciej regeneruje tkanki, inny z kolei potrzebuje nieco więcej czasu. Oprócz unieruchomienia stosuje się również środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Po zdjęciu opaski bądź innego rodzaju unieruchomienia bardzo duże znaczenie ma rehabilitacja. Stopniowe wprowadzanie ćwiczeń przywracających funkcję kompleksu trwa zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy. Po tym okresie pacjent powoli może wracać do sprawności fizycznej, jednak zdecydowanie nie zaleca się szybkiego powrotu do uprawiania sportów. Może to spowodować nawrót kontuzji bądź intensywniejszy rozwój uszkodzenia, którego rehabilitacja będzie trwała znacznie dłużej.
Jeśli zależy nam, by ręka szybko wróciła do pełnej sprawności należy przede wszystkim stosować się do zaleceń specjalisty oraz nie przesilać ręki.
Inne schorzenia i kontuzje nadgarstka
Do tego rodzaju kontuzji pojawiających się w wyniku m.in. przeciążenia ręki należy choroba de Quervaina oraz zespół cieśni nadgarstka.
Choroba de Quervaina jest to zapalenie pochewki ścięgnistej mięśni prostowników. Pacjent odczuwa ból promieniujący od nadgarstka w górę, szczególnie podczas poruszania kciukiem. Bardzo często pojawia się również obrzęk oraz zaczerwienienie.
Przyczyną powstania choroby de Quervaina jest bardzo częste powtarzanie ruchów kciuka oraz jego przeciążenie. Na tego rodzaju objawy narażeni są m.in. muzycy oraz, gracze komputerowi oraz graficy, a także osoby spędzające sporo czasu na używaniu telefonów komórkowych obsługiwanych za pomocą kciuków. Choroba de Quervaina bardzo często pojawia się także u kobiet, które niedawno zostały matkami. Częste odkładanie oraz podnoszenie niemowlaka sprawia, że dochodzi do przeciążenia mięśni kciuka.
Zespół cieśni nadgarstka to z kolei schorzenie, które może się pojawić u osób w każdym wieku, zarówno u młodych osób, jak i starszych. Szacuje się, że częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Objawy zespołu cieśni nadgarstka występują w ręce dominującej i są to np.:
- ból dłoni,
- drętwienie palców,
- trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów,
- problemy z utrzymaniem przedmiotów.
Objawy te mają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie zwykłych czynności domowych.
Dlatego tak ważne jest, by wszelkie dolegliwości skonsultować z lekarzem, co pozwoli na szybką diagnozę oraz leczenie.