Spis treści
Trądzik różowaty – czym się charakteryzuje?
Trądzik różowaty jest uciążliwą dolegliwością, szczególnie wśród młodych osób w okresie dorastania. Może pojawiać się na twarzy, plecach czy dekolcie. Istnieją różne rodzaje trądziku, w tym trądzik różowaty, który jest chorobą zapalną skóry. Znacznie częściej pojawia się u kobiet, niż mężczyzn. Obejmuje osoby o cerze naczynkowej i jasnej karnacji. Najczęściej występuje w centralnej części twarzy, gdzie początkowo występuje zaczerwienienie, a z czasem pojawiają się pajączki, krostki i grudki. Po zauważeniu pierwszych zmian na twarzy lub rozpoznaniu objawów zaleca się konsultację z dermatologiem, w celu diagnozy oraz podjęcia prawidłowego leczenia.
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u kobiet między 20, a 30 rokiem życia. W początkowym etapie objawia się pojawieniem zaczerwienienia w centralnej części twarzy, czemu często towarzyszy pieczenie i swędzenie. Oprócz tego może występować wysuszenie i szczypanie skóry. Po czasie zaczynają się pojawiać pajączki, grudki i krostki, które wyglądają nieestetycznie. Występujące objawy często mogą być mylone z alergią lub uczuleniem na pokarm lub środki chemiczne. Wszelkie zmiany zachodzące na skórze należy skonsultować z dermatologiem.
Przyczyny powstania trądziku
Przyczyny powstania trądziku różowatego nie są nadal do końca znane. Uważa się, że duży wpływ może mieć genetyka, a także np. stres lub działanie promieni słonecznych u osób z wrażliwą cerą. Oprócz tego na rozwój trądziku różowatego wpływ mają:
- nieodpowiednia dieta, tłuste i ciężkostrawne potrawy oraz spożywanie alkoholu,
- choroby tarczycy,
- regularne korzystanie z sauny i basenów,
- zaburzenia miesiączkowania,
- stosowanie zbyt dużej ilości witamin z grupy B,
- gorące kąpiele,
- nadmierny łojotok,
- zakażenia bakteryjne.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Podczas rozpoznania zmian zachodzących na skórze twarzy należy umówić się na wizytę do dermatologa, w celu diagnozy objawów oraz podjęcia ewentualnego leczenia. Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie rumienia znajdującego się w środkowej części twarzy oraz pozostałych objawów jak krostki, swędzenie, pieczenie czy występowanie suchej skóry. Leczenie trądziku różowatego może odbywać się miejscowo, stosując kremy na trądzik różowaty bądź maści. Lekarze często zalecają stosowanie kwasów, które mają na celu zredukowanie stanów zapalnych w formie grudek i krostek. Leczenie ogólne obejmuje usunięcie innych objawów mających wpływ na pojawienie się trądziku skóry twarzy. Takich jak np. zaburzenia hormonalne czy zapalenie błony śluzowej żołądka. W niektórych, bardziej zaawansowanych przypadkach, gdzie standardowe leczenie nie przynosi rezultatów wykonuje się zabieg chirurgiczny. Na początkowym etapie rezultaty przynosi odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie maści i kremów.
Trądzik różowaty jest schorzeniem które ciężko całkowicie wyleczyć. Jednak stosowanie się do zaleceń lekarza, przyjmowanie środków doustnych lub stosowanie maści i kremów zdecydowanie niweluje objawy oraz będzie zapobiegało rozwojowi choroby. Pacjentom po kuracji zaleca się używanie dermokosmetyków zawierających w składzie składniki nawilżające i przeciwbakteryjne. Skóra po leczeniu jest bardzo wrażliwa i podrażniona. Dlatego nie powinno się stosować produktów zawierających składniki zapachowe, które mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry i dodatkowo ją podrażnić. By uniknąć zachorowania powinno się pamiętać o regularnej i prawidłowej pielęgnacji twarzy, oczyszczaniu oraz ochronie przed promieniami UV. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji. Osoby o predyspozycjach genetycznych często nie mają możliwości uniknięcia trądziku. Jednak powinno się unikać ostrych potraw, dużej ilości alkoholu oraz stresu.
W gabinetach Czas na Zdrowie wykonujemy specjalistyczne zabiegi z zakresu dermatologii w naszej placówce w Krakowie. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat wizyty lub zabiegu zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na numer telefonu.