Spis treści
Terapia osoczem bogatopłytkowym – dla kogo?
Terapia osoczem bogatopłytkowym do niedawna była znana w medycynie estetycznej, jako wampirzy lifting. Wykorzystywano ją w celu ujędrnienia i zwiększenia elastyczności skóry, poprawy wyglądu oraz w przypadku występowania problemów związanych z wypadaniem włosów. Jednak obecnie jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia urazów ortopedycznych. Terapię osoczem najczęściej stosują sportowcy, np. tenisiści, piłkarze, którzy po doświadczeniu urazu typu przeciążenie stawów czy skręcenie chcą w krótkim czasie wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Dzięki silnemu działaniu osocza dochodzi do szybszego gojenia się ran, szybszej odbudowy tkanki oraz ścięgien. Dzięki temu pacjenci szybko wracają do pełni sił. Obecnie ta innowacyjna i mało inwazyjna metoda leczenia urazów ortopedycznych jest również dostępna właśnie dla Ciebie! Jeśli miewasz problemy z przewlekłym schorzeniem lub urazem typu skręcenie lub przeciążenie stawów umów się na wizytę w celu konsultacji oraz podjęcia ewentualnego leczenia.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest jedną z najczęściej polecanych metod leczenia urazów u sportowców, takich jak skręcenie, przeciążenie mięśni i ścięgien czy łokieć tenisisty. Osocze bogatopłytkowe to naturalnie występujący koncentrat płytek krwi, który po ukończeniu procesu wirowania zawiera większe stężenie czynników wzrostu. Czynnik wzrostu ma pozytywny wpływ podczas procesu gojenia wszelkiego rodzaju uszkodzeń tkanek oraz urazów. Osocze pozyskuje się z krwi pacjenta pobranej dożylnie, gdzie następnie jest odpowiednio wirowana w probówce oraz przygotowana do dalszego etapu zabiegu. Osocze bogatopłytkowe inaczej zwane PRP (Z ang. Platelet Rich Plasma) – osocze bogate w płytki krwi. Większość właściwości jest uwalniana już po około godzinie od momentu pobrania krwi, jednak cały proces uwalniania dodatkowych ilości trwa do 7 dni. Pobieranie krwi koniecznie powinno odbywać się w warunkach sterylnych, by nie doprowadzić do uszkodzenia płytek.
Kiedy warto skorzystać z terapii osoczem bogatopłytkowym?
Zastrzyki z osocza krwi do niedawna były najczęściej wykorzystywane w medycynie estetycznej, w celu poprawy wyglądu skóry, ujędrnienia, a także w przypadku wypadających włosów. Obecnie z terapii osoczem korzysta wielu sportowców oraz osób indywidualnych, które doświadczyły różnego rodzaju uszkodzeń oraz wymagają szybkiej regeneracji tkanek i mięśni, by w krótkim czasie wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Leczenie osoczem zaleca się w przypadku występowania m.in:
- uszkodzenia lub kontuzje ścięgien, mięśni,
- schorzenia stawów ( kolanowych, biodrowych, łokciowych),
- urazów i zmian przeciążeniowych,
- ścięgna Achillesa,
- łokcia tenisisty/golfisty,
- kolano skoczka,
- zapalenia więzadła właściwego rzepki.
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest całkowicie bezpieczną metodą, ponieważ jest preparatem autologicznym – pobieranym bezpośrednio od pacjenta. W związku z tym nie ma ryzyka zarażenia wirusem HIV, wirusowym zapaleniem wątroby oraz nie powoduje reakcji alergicznych.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – jak wygląda terapia?
Leczenie urazów lub różnego rodzaju schorzeń osoczem bogatopłytkowym należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem. Następnie od pacjenta pobiera się krew metodą dożylną, w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego. Nie ma konieczności, by pacjent był na czczo oraz nie zaleca się zaprzestania spożywania leków. Pobrana krew poddawana jest procesowi wirowania, podczas którego otrzymujemy 3 warstwowy płyn. Warstwa dolna – oddzielone erytrocyty, środkowa – koncentrat bogatopłytkowy, górna – osocze. Za pomocą strzykawki odciąga się środkową warstwę koncentratu (PRP), która jest gotowa do podania.
Kolejny etap to wykonanie zabiegu. Ostrzykiwanie osoczem wykonuje się pod kontrolą USG, w miejscach, gdzie pacjent odczuwa najsilniejszy ból. Zabieg trwa 30-40 min, jest całkowicie bezbolesny, w zależności od stopnia odczuwanego bólu. Pacjenci wrażliwi mogą odczuwać lekki dyskomfort podczas pobierania krwi oraz w momencie wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego. Po wykonaniu zabiegu kończyna zostaje unieruchomiona. Podczas procesu regeneracji tkanek pacjent może odczuwać ból, dlatego konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, na temat leczenia przeciwbólowego. Na leczenie osoczem należy przyjść z bliską osobą, ponieważ pacjent po zabiegu nie będzie mógł samodzielnie prowadzić samochodu.
Osocze bogatopłytkowe – kiedy efekty?
Pacjent po wykonaniu zabiegu powinien odciążać kończynę – w przypadku kończyny dolnej konieczna będzie pomoc kuli. Kończyna górna również zostaje unieruchomiona. Przez pierwsze 3 tygodnie zaleca się leczenie przeciwbólowe wyłącznie z zażyciem Paracetamolu lub Tramalu. Inne środki przeciwbólowe mogą neutralizować działanie osocza. Po upływie około 4-6 tygodni pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną. W przypadku występowania niepokojących objawów koniecznie należy zgłosić się do lekarza przed terminem wizyty kontrolnej. Podczas kontroli lekarz ocenia występujące dolegliwości bólowe, sprawność kończyny. W niektórych przypadkach zaleca się rehabilitację.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Osocze bogatopłytkowe jest polecane zarówno dla sportowców, którzy często doświadczają wszelkiego rodzaju kontuzji oraz urazów, ale także dla osób indywidualnych. Osoby zmagające się z urazem lub uszkodzeniem tkanek lub mięśni również mają możliwość wykonania zabiegu, by wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Jednak terapii osoczem bogatopłytkowym nie powinny poddawać się osoby m.in:
- chore na sepsę,
- z chorobami krwi,
- zakażone wirusami HIV, HBS, HCV,
- z występującą alergią na nukleotydy,
- z chorobą wątroby lub immunologicznymi chorobami naczyń.
W gabinetach Czas na Zdrowie wykonujemy zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Jeśli zmagasz się z wszelkiego rodzaju urazami lub kontuzjami umów się na konsultację, w celu podjęcia ewentualnego leczenia. W przypadku uzyskania dodatkowym informacji na temat zabiegu zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na numer telefonu podany na stronie.