Spis treści
Co to jest rwa kulszowa?
Największy nerw w ciele każdego człowieka to nerw kulszowy zlokalizowany w tylnej części uda ciągnący się aż do stopy. O rwie kulszowej mówimy, gdy pojawia się nagły i niespodziewany, silny ból w odcinku lędźwiowym promieniujący przez pośladek i udo. Często towarzyszy mu również drętwienie. Objawy rwy kulszowej pojawiają się np. podczas jednego szybkiego ruchu, dźwignięcia cięższego przedmiotu lub nawet podczas nagłego i szybkiego zerwania się z łóżka. Bolesne dolegliwości powoduje ucisk na nerw oraz na korzenie nerwowe, stąd też bardzo często dolegliwość ta jest nazywana jako “korzonki”.
Rwa kulszowa – objawy
Ból pojawiający się w wyniku rwy kulszowej najczęściej występuje wyłącznie po jednej stronie ciała i może pojawić się podczas wstawania z łóżka czy podnoszenia ciężarów. Ponadto ból często potęguje kaszel, kichanie oraz śmiech, a pacjent oprócz bólu odczuwa również mrowienie i pieczenie.
Charakterystycznym objawem dla rwy kulszowej jest niedowład mięśniowy, czyli uciekająca podczas chodzenia stopa. Dlaczego ból silniej występuje podczas śmiechu, kaszlu czy kichania? Spowodowane jest to zwiększeniem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, co dodatkowo uciska na nerw kulszowy.
Najczęściej występujące objawy to:
- promieniujący ból w odcinku lędźwiowym, przez udo aż do stopy
- uczucie bezwładnej stopy podczas chodzenia
- pieczenie i mrowienie towarzyszące podczas bólu
- przykurcze mięśni i problemy z poruszaniem się
- nasilający się ból podczas kichania, kasłania i śmiechu
Skąd bierze się rwa kulszowa? Przyczyny
Kręgosłup człowieka składa się z kręgów pomiędzy którymi znajdują się tzw. dyski, czyli włóknisto-chrząstkowe tkanki. Pełnią ważną rolę w naszym organizmie, a mianowicie mają za zadanie zapewnić amortyzację, wytrzymałość na wstrząsy a także zapewniają sprężystość. Niestety z czasem dyski słabną, na co w dużej mierze ma wpływ tryb naszego życia, ale również wiele innych czynników, w tym m.in. choroby. W niektórych, najmniej oczekiwanych momentach dochodzi do tzw. “wypadnięcia dysku”, co w rezultacie może być przyczyną rozwoju rwy kulszowej.
Najczęściej występujące przyczyny rwy kulszowej to:
- wystający jeden lub kilka dysków, które uciskają na nerw kulszowy, czyli tzw. korzonki.
- skrzywienie kręgosłupa,
- napięcie mięśnia gruszkowatego
- rozwój innych chorób w organizmie, np. cukrzyca,
- nadwaga lub otyłość,
- nieodpowiedni tryb życia oraz zła dieta uboga w minerały, witaminy – przede wszystkim wapń.
Na rwę kulszową często narażone są również kobiety w ciąży, które przenoszą ciężkie przedmioty.
Atak rwy kulszowej – jak sobie z nim poradzić?
Podczas ataku rwy kulszowej warto znaleźć najwygodniejszą dla siebie pozycję – nie dla każdego będzie to pozycja leżąca. Spora liczba osób decyduje się na pozycję stojącą ze względu na odciążenie nogi. Zaleca się jednak, by pacjent podczas ataku rwy kulszowej położył się na twardym materacu ze zgiętymi nogami. Pod nogi warto podłożyć poduszki. Taka pozycja pozwala odciążyć uciskany nerw i rozluźnić mięśnie.
Warto sięgnąć po środki przeciwbólowe oraz maści smarowane miejscowo, co pozwoli w pewnym stopniu uśmierzyć ból oraz rozluźnić mięśnie. Skuteczne mogą okazać się również zimne okłady przykładane w bolącym miejscu. Są to jednak metody, które działają chwilowo, dlatego też jeśli ból i inne objawy nie przechodzą przez kilkanaście godzin należy zgłosić się do lekarza.
Rwa kulszowa – leczenie
Podczas wizyty u lekarza przeprowadza się wywiad z pacjentem. Pytania przede wszystkim dotyczą ewentualnego urazu kręgosłupa, występujących dolegliwości oraz ich częstotliwości. Następnie wykonuje się prześwietlenie kręgosłupa, a dokładnie odcinka lędźwiowego.
W pierwszym etapie leczenia, gdy pacjent odczuwa silny ból zaleca się stosowanie preparatów przeciwbólowych i rozkurczowych. Gdy bóle ustąpią można rozpocząć rehabilitację oraz inne zabiegi pomagające w leczeniu objawów rwy kulszowej.
W niektórych przypadkach, gdy stosowanie ćwiczeń i zabiegów nie skutkuje konieczne jest wykonanie operacji. Leczenie operacyjne wykonuje się, gdy po upływie 6-8 tygodni objawy nie ustępują. Kolejny ważny powód to zaburzenia czucia.
Należy wprowadzić kilka zmian w codziennych czynnościach, które w pewnym stopniu będą zapobiegać nawrotom rwy kulszowej. Są to m.in:
- noszenie plecaka zamiast torby na jedno ramię,
- unikanie podnoszenia ciężarów, szczególnie gdy możliwe jest ich przesunięcie,
- brak gwałtownych ruchów,
- podczas schylania się lub podnoszenia przedmiotów należy kucnąć,
- regularne wykonywanie zalecanych ćwiczeń,
- przenoszenie ciężaru z nogi na nogę podczas stania.