Spis treści
Łuszczycowe zapalenie stawów – czym charakteryzuje się ta choroba?
Często słyszymy o łuszczycowym zapaleniu skóry czy paznokci, jednak jest to choroba która może obejmować również stawy. Rozwija się u wielu osób, które cierpią na łzs. Nie oznacza to jednak, że choroba pojawia się wraz z zapaleniem skóry. Objawy mogą nasilać się obejmując również inne tkanki. W niektórych – bardziej zaawansowanych przypadkach może obejmować nie tylko stawy, ale także serce i oczy, co również prowadzi do rozwoju innych chorób np. miażdżycy czy poważnych problemów ze wzrokiem.
Łuszczycowe zapalenie stawów dotyka zazwyczaj osoby między 20, a 45 rokiem życia – w większości przypadków są to osoby już chorujące na łuszczycowe zapalenie skóry, ale nie zawsze. Objawy również zależą od tego, w jakim wieku pojawiła się choroba. Im młodszy pacjent, tym prawdopodobnie będzie miał znacznie bardziej nasilone objawy.
Choroba ta obejmuje nie tylko stawy obwodowe, ale także kręgosłup i staw krzyżowo – biodrowy. W wyniku tego bardzo często pacjenci po czasie mają problemy z poruszaniem się, aż w końcu zmuszeni są do poruszania się na wózku inwalidzkim.
Łuszczyca stawowa – objawy
Łuszczycowe zapalenie stawów, podobnie jak wiele innych chorób występuje w kilku rodzajach. Może objawiać się w różny sposób u kilku pacjentów, w zależności od tego, w jakim pacjent jest wieku, czy choruje na łuszczycowe zapalenie skóry oraz od wielu innych czynników.
Co ważne, jest to choroba, która u jednego pacjenta może obejmować jedynie pewną część ciała, z kolei u innego pacjenta będzie obejmować wiele stawów.
Do najbardziej charakterystycznych objawów łuszczycowego zapalenia stawów należą:
- ból, uczucie sztywności w konkretnej partii ciała,
- problemy z poruszaniem np. kończyną,
- nadwrażliwość na dotyk,
- tzw. zapalenia palca – jeden z palców objętych łzs jest znacznie spuchnięty, zaczerwieniony, pacjent odczuwa problemy z poruszaniem nim,
- deformacja stawów – z czasem palce stają się lekko wykrzywione lub skrócone.
Objawy łuszczycowego zapalenia stawów często prowadzą do rozwoju dny moczanowej. W wyniku nagromadzenia się kwasu moczowego, którego organizm nie jest w stanie przetworzyć wytwarzają się kryształki. Po pewnym czasie rosną i ranią pacjenta w stawy oraz sąsiadujące tkanki, np. więzadła i ścięgna.
Inne objawy, które występują u pacjentów to m.in. pogorszenie się stanu skóry na ciele, widoczne zaczerwienienia oraz zrogowaciały naskórek. Objawy te mogą świadczyć o rozwoju łuszczycowego zapalenia skóry, któremu bardzo często towarzyszy także łuszczyca stawowa.
Podczas łuszczycowego zapalenia stawów może dojść również do rozwoju miażdżycy, która z kolei jest niebezpieczna dla życia pacjenta, ponieważ może doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Dlatego też należy wszelkie niepokojące objawy natychmiast konsultować z lekarzem prowadzącym, który zleci wykonanie badań.
Do rzadziej występujących objawów choroby należą:
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- zmęczenie,
- częste omdlenia – mogą świadczyć o zajęciu serca przez łuszczycowe zapalenie stawów.
Łuszczycowe zapalenie stawów – leczenie
Osoby chorujące już na łuszczycowe zapalenie skóry powinny być regularnie badane pod kątem łuszczycy stawów, ponieważ istnieje spore ryzyko, że choroba rozwinie się właśnie w tym kierunku. Z kolei osoby, które do tej pory nie miały żadnych niepokojących objawów, które w ostatnim czasie zaczęły występować, lub co gorsza – nasilać się, powinny udać się jak najszybciej do lekarza.
Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu na temat występujących chorób w rodzinie lekarz może zlecić wykonanie badania krwi, a także zdjęcie RTG miejsca, w którym pacjent skarży się na ból i inne dolegliwości. Jeśli bóle występują w obrębie stawów krzyżowo – biodrowych lub w okolicy kręgosłupa wykonuje się rezonans magnetyczny.
Po zdiagnozowaniu choroby bardzo ważne jest, by jak najszybciej podjąć leczenie, które pozwala zapobiegać rozwojowi innych chorób lub problemów z poruszaniem się pacjenta. Najważniejsze w leczeniu jest by zahamować dalszy rozwój choroby, oraz by pacjent mógł być w pełni sprawny fizycznie.
Konkretne metody pozwalające na całkowite wyleczenie choroby do tej pory nie zostały opracowane. Jednak w zależności od stopnia rozwoju lekarze najczęściej zalecają stosowanie różnego rodzaju leków. Bardzo pomocna jest również fizykoterapia przeprowadzana oczywiście w sposób umiarkowany – zgodnie z zaleceniami lekarza.
Łuszczyca stawowa – czy można jej uniknąć?
Duży wpływ na rozwój choroby jaką jest łuszczycowe zapalenie stawów mają predyspozycje genetyczne oraz występowanie łuszczycowego zapalenia skóry. Jednak pacjenci, którzy obawiają się o rozwój choroby powinni przede wszystkim zadbać o prawidłową aktywność fizyczną. Ogromny wpływ ma również właściwa dieta – wykluczenie żywności przetworzonej, a spożywanie pełnowartościowych produktów. Dodatkowo warto zadbać o suplementację witaminy D – w okresie jesienno – zimowym oraz wapnia. Są to jednak czynniki, które w minimalnych stopniu mogą, ale nie muszą zapobiec chorobie.