Spis treści
Pierwsza wizyta u dermatologa
Pierwsza wizyta u dermatologa dla wielu osób bywa stresująca. Być może dlatego, że nie są świadomi jak taka kontrola wygląda oraz jak się do niej przygotować. Na wizytę kontrolną należy wybrać się nie tylko w momencie, gdy zauważymy zmiany na naszej skórze, ale także gdy jesteśmy posiadaczami pieprzyków i znamion. Regularne badanie skóry ma niezwykle ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pozwala na wykrycie różnego rodzaju chorób już na wstępnym etapie rozwoju.
Dlaczego kontrola stanu skóry jest ważna?
Dermatolog to lekarz zajmujący się chorobami skóry, włosów i paznokci. Prawidłowe wykonanie badania oraz przeprowadzony wywiad z pacjentem pozwala na ocenę stanu skóry. Za pomocą dermatoskopu można również wykryć zachodzące zmiany na skórze, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie leczenia.
Większość osób na swoją pierwszą wizytę do dermatologa wybiera się, jeśli pojawia się trądzik – czyli w okresie dojrzewania. W przypadku osób, u których trądzik lub inne zmiany skórne nie występują kontrola u lekarza jest równie ważna. Wielu z nas tę sprawę bagatelizuje, myśląc, że skoro nic nam nie dolega, nie mamy powodu do niepokoju. Jest to niezwykle błędne przekonanie.
Każdy z nas posiada na skórze mniejsze lub większe znamiona i pieprzyki. Szczególnie w okresie letnim są one narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym promienie UV. Często zdarza się również uszkodzić wystający pieprzyk podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola wszelkich zmian skórnych.
Jak przygotować się na wizytę u dermatologa?
Wiele osób, szczególnie w okresie dojrzewania stresuje się wizytą u lekarza, w tym u dermatologa. Wszelkie obawy wynikają przede wszystkim z braku świadomości jak taka wizyta wygląda oraz jak się do niej przygotować. Aby prawidłowo przygotować się na badanie skóry należy pamiętać o kilku najważniejszych aspektach.
- demakijaż
Jeśli wybieramy się na wizytę kontrolną warto przyjść bez makijażu twarzy. Jeśli jednak wizytę mamy umówioną tuż po pracy lub zajęciach na uczelni, warto zabrać ze sobą płyn do mycia twarzy, którego użyjemy przed wizytą. Lekarz dokładnie obejrzy oraz zbada skórę twarzy.
- wygodne ubranie
Podczas wizyty u dermatologa lekarz obejrzy wszystkie znamiona oraz pieprzyki znajdujące się na ciele. Z tego powodu warto w tym dniu założyć na siebie luźne i wygodne ubranie, by swobodnie móc się rozebrać.
- lekarstwa
Pierwszym etapem wizyty kontrolnej jest przeprowadzany wywiad z pacjentem. Lekarz zapyta o różnego rodzaju zmiany skórne, przebyte choroby oraz operacje – jeśli takie występowały. Warto również sporządzić listę leków jakie przyjmujemy. Często są one kluczowe podczas ustalania diagnozy. Jeśli na naszej twarzy lub ciele występują wszelkie zmiany np. miejsca z wysuszoną skórą, zaczerwienienia, podrażnienia i krostki warto przygotować spis produktów do pielęgnacji, a także kosmetyków używanych na co dzień. Pamiętaj, by poinformować lekarza o alergiach i uczuleniach.
- pytania do lekarza
Często przed wizytą u dermatologa mamy sporo męczących nas pytań. Zazwyczaj dotyczą one konkretnej zmiany na skórze, czy choćby tego, jaki wpływ na stan naszej skóry mają spożywane przez nas posiłki. Jednak w praktyce najczęściej o nich zapominamy, czy to ze stresu, czy z ogólnego przebiegu wizyty. Z tego powodu wcześniej warto spisać sobie listę pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedź.
- opowiedz o występujących chorobach w rodzinie
Kluczowym aspektem w rozpoznaniu wielu chorób jest podstawa genetyczna. Jeśli w rodzinie występowały zachorowania na nowotwory należy koniecznie poinformować o tym dermatologa. Często nawet niewielkie znamię może okazać się czerniakiem lub inną zmianą nowotworową. Dlatego tak ważne jest regularne badanie skóry, które pozwoli wykryć wszelkie zmiany złośliwe już we wczesnych stadium rozwoju.
Przeciętna osoba nie posiadająca problemów ze skórą powinna wybrać się przynajmniej raz w roku na wizytę kontrolną. W przypadku osób mających sporą liczbę pieprzyków i znamion wizyta powinna odbywać się przynajmniej co pół roku, a nawet częściej. Jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę pieprzyka, np. zmieni kształt, kolor lub fakturę – należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wczesne badanie pozwala wykryć choroby oraz zapobiec ich dalszemu rozwojowi.