Spis treści
Czym są pajączki ?
Pewnie większość z Was widziała u cioci, babci, mamy czerwone lub niebiesko-fioletowe, cieniutkie niteczki na nogach. Być może zauważyliście je również na swoich nogach. Problem ten może pojawiać się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jednak ze względu na estrogeny, w większości przypadków pajączki pojawiają się u kobiet. Bez względu na wiek, mogą pojawiać się zarówno u kobiet młodych, jak i będących w starszym wieku. Dla większości kobiet są one problematyczne ze względów estetycznych, ale mają znacznie poważniejsze podłoże. Ten problem nazywany jest pajączkami, a są to rozszerzone i pękające naczynia krwionośne świadczące o zaburzeniach krążenia krwi. Problemy układu żylnego kończyn dolnych nie powinny być lekceważone, bo z czasem mogą doprowadzić do pojawienia się żylaków oraz niewydolności żylnej.
Prawidłowy proces naczyń krwionośnych polega na rozszerzaniu i kurczeniu. To znaczy, np. w niskiej temperaturze naczynia kurczą się, a w wyższej lub po treningu/wysiłku fizycznym dochodzi do rozszerzenia. Jeśli dochodzi do zaburzenia tego procesu, zmniejsza się wytrzymałość oraz elastyczność ścianek – pojawiają się pajączki na nogach. Te fioletowo – czerwone nitki na skórze są pierwszym sygnałem od organizmu, że pojawia się problem z żyłami.
Popękane naczynka na nogach – przyczyny i objawy
Pajączki na nogach, pojawiające się tuż pod powierzchnią skóry przez większość kobiet uważane są za problem estetyczny. Czerwone i niebiesko-fioletowe niteczki rozgałęziające się nie wyglądają atrakcyjnie na nogach. Jednak wiele kobiet zapomina, że jest to pierwszy zwiastun zaburzeń krążenia żylnego. Bagatelizowane i nieleczone może doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył.
Pękające naczynka na nogach najczęściej występują na bocznej części uda, podudzia, w okolicy podkolanowej oraz wokół kostki. Główną przyczyną powstania pajączków są zaburzenia krążenia w układzie żylnym. Inne przyczyny to:
- zaburzenia hormonalne,
- uwarunkowania genetyczne,
- nadmiar estrogenu,
- wysokie ciśnienie,
- noszenie ciasnego obuwia, uciskającego kostki,
- częste noszenie szpilek,
- zakładanie nogi na nogę,
- pozycja siedząca lub stojąca przez długi okres czasu,
- brak ruchu,
- nieodpowiednia dieta prowadząca do otyłości.
Tendencję do występowania pajączków odnotowano również u kobiet w ciąży oraz u osób narażonych na nadmierny stres.
Objawy występowania pajączków na nogach
Do najczęściej występujących, a zarazem pierwszych objawów pajączków należą:
- obrzęki wokół kostek,
- uczucie ciężkości nóg,
- pieczenie, mrowienie kończyn dolnych,
- szybkie uczucie zmęczenia nóg,
- bóle i skurcze mięśni, najczęściej łydek.
Jeśli odczuwasz którykolwiek z objawów, koniecznie zgłoś się na wizytę kontrolną, szczególnie, jeśli objawy się nasilają.
Jak pozbyć się pajączków na nogach?
Osoba, która zauważyła u siebie objawy pajączków początkowo powinna zgłosić się do internisty. Lekarz ten przeprowadzi wywiad z pacjentem, a jeśli będą powody do przypuszczeń występowania tego schorzenia, skieruje do flebologa. Flebolog jest to lekarz specjalizujący się w dziedzinie diagnostyki układu krążenia oraz naczyń żylnych. Na podstawie USG oraz pozostałych wyników badań lekarz może wybrać metodę leczenia najbardziej odpowiednią dla konkretnego pacjenta.
Laseroterapia
Jedną z metod usuwania rozszerzonych naczyń jest laseroterapia. Jest to zabieg polegający na zamknięciu światła uszkodzonego naczynia. Światło niszczy ścianki, które z czasem pochłaniają inne, sąsiadujące tkanki. Zabieg przeprowadza się przy pomocy laserów wysokoenergetycznych.
Skleroterapia kompresyjna i piankowa
Jedną z coraz częściej wybieranych metod redukcji pajączków jest skleroterapia kompresyjna. Polega na podaniu preparatu obliterującego, który powoduje zrastanie się ścianek naczyń krwionośnych. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem cienkiej igły. Lekarz wykonuje kilka lub kilkanaście wkłuć – w zależności od ilości występujących „niteczek” na nogach. Proces jest praktycznie bezbolesny dla pacjenta i powinien być powtarzany co kilka tygodni.
Kolejną metodą na pozbycie się nieestetycznie wyglądających „niteczek” jest skleroterapia piankowa Tessariego. Jest to zabieg, podczas którego wykorzystuje się środek farmakologiczny w formie pianki. Pianka ma za zadanie zapobiegać rozlewaniu się płynu po naczyniu, dzięki czemu precyzyjnie zamyka przepływ krwi.
Kriochirurgia
Następną metodą na pozbycie się rozszerzonych naczyń jest kriochirurgia. Jest to zabieg polegający na zamknięciu światła z wykorzystaniem ciekłego azotu lub podtlenku azotu.
Redukcja pajączków w Czas na zdrowie – już wkrótce!
Już w najbliższym czasie do oferty kliniki Czas na zdrowie planujemy wprowadzić zabieg usuwania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Więcej szczegółów na temat wybranej przez nas metody oraz miast, w których zabiegi będą przeprowadzane podamy w najbliższym czasie. Pajączki na nogach są uciążliwym problemem dla wielu kobiet, ze względu na estetykę, jednak nie są nieodwracalne. Wczesne wykrycie objawów oraz szybkie działanie pozwolą na redukcję oraz zapobieganie przed rozwojem poważnych problemów z żyłami.