Spis treści
Czym zajmuje się lekarz ortopeda?
Ortopeda to lekarz zajmujący się leczeniem wszelkiego rodzaju urazów kończyn, wad postawy – wrodzonych i nabytych (w szczególności u dzieci), a także złamań. Wiele osób początkowo posiada błędne przekonanie dotyczące ortopedów. Mianowicie wielu z nas kojarzy ortopedę wyłącznie z leczeniem kości – np. złamań. Jednak ortopedia to bardzo szeroka specjalizacja, w której lekarze zajmują się również leczeniem stawów, mięśni i więzadeł, które odgrywają kluczową rolę podczas poruszania się. Wielu z nas ortopeda kojarzy się także z leczeniem wyłącznie dzieci, które posiadają wady postawy. Od pewnego czasu się to zmieniło i ortopedzi leczą także osoby dorosłe. Czy to z dolegliwościami bólowymi od strony kręgosłupa, czy innymi schorzeniami kończyn górnych i dolnych.
Jakie schorzenia i dolegliwości leczy ortopeda?
Ortopedia jest specjalizacją wymagającą od lekarza niesamowitej wiedzy na temat anatomii człowieka oraz fizjologii ruchu. Lekarze nie tylko zajmują się leczeniem zwichnięć, złamań lub wad postawy. Często biorą czynny udział w diagnozowaniu i leczeniu (także operacyjnym) wszelkiego rodzaju schorzeń związanych z układem ruchu, ścięgien i mięśni.
Ze względu na szeroki zakres wiedzy oraz kompetencji, wielu lekarzy jest w stanie zdiagnozować oraz wyleczyć wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe związane nie tylko z kręgosłupem, ale także bóle i urazy pojawiające się w kończynach górnych lub dolnych.
Ortopeda leczy:
- zwichnięcia, skręcenia,
- stłuczenia, złamania,
- wady postawy (skoliozę, lordozę, płaskostopie), zarówno u dzieci jak i dorosłych.
- Choroby kręgosłupa (rwę kulszową, dyskopatię, przepuklinę dyskową itd.)
- wady wrodzone,
- schorzenia nabyte, w wyniku zmian przeciążeniowych ( kaletka przedrzepkowa, zespół cieśni nadgarstka, palec trzaskający, łokieć tenisisty, itd).
Ortopeda to lekarz który zajmuje się również leczeniem chorób zapalnych stawów i kości, które są niezbędne do prawidłowego ruchu. Oprócz tego ortopeda często zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem osób, u których wykryto nowotwór kości.
Schorzenia takie jak łokieć tenisisty, kaletka wyrostka łokciowego czy choroba de Qrvaina to dolegliwości często pojawiające się u sportowców, u osób aktywnych fizycznie oraz wykonujących pracę polegającą na stałym i jednakowym ruchu kończyny. Z tego powodu wielu sportowców objętych jest stałą i regularną opieką lekarską, by zapobiec rozwojowi choroby oraz szybko wrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Kiedy warto udać się do ortopedy?
Jesteśmy społeczeństwem, które rzadko umawia się na regularne wizyty u lekarzy w celu kontroli ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Do ortopedy najczęściej udajemy się, gdy doświadczymy złamania, zwichnięcia lub skręcenia – wizyta jest konieczna.
Jednak w przypadku występowania innych dolegliwości bólowych na wizytę udajemy się dopiero w ostateczności. Gdy ból jest coraz bardziej uciążliwy i nie do zniesienia.
Na wizytę u ortopedy powinniśmy się wybrać nie tylko podczas urazów fizycznych, ale:
- jeśli często towarzyszy nam ból od kręgosłupa,
- bóle mięśni, stawów,
- gdy odczuwamy trudności z poruszaniem kończyną, np. podczas zginania i prostowania,
- w przypadku występowania opuchlizny, obrzęków, stanów zapalnych.
Wizyta u specjalisty już na początkowym etapie rozwoju choroby pozwoli zahamować dalsze jej postępowanie. Dzięki temu pacjent podda się szybkiemu leczeniu i w wielu przypadkach nie będzie konieczności leczenia operacyjnego. Jednak często zdarza się, że pacjenci przychodzą do lekarza gdy np. ból jest nie do zniesienia. Wtedy okazuje się, że na leczenie np. za pomocą rehabilitacji jest za późno i koniecznie jest wykonanie zabiegu, by pacjent wrócił do dawnej sprawności fizycznej.
W gabinetach Czas na zdrowie wykonujemy zabiegi ortopedyczne w Krakowie, Wrocławiu i Lublinie. Konsultacje i zabiegi przeprowadzane są przez doświadczonych specjalistów w doskonale wyposażonych, nowoczesnych gabinetach.