Spis treści
Jak rozpoznać chorobę de Quervaina?
Wykonujesz wiele czynności poprzez powtarzające się ruchy kciuka i nadgarstka, a przy tym odczuwasz ból i dyskomfort ? To może być choroba de Quervaina. Jest to dolegliwość dopadająca szczególnie osoby wykonujące prace ręczne, manualne, sportowców, muzyków, a także coraz więcej osób z młodego pokolenia, którzy korzystają z telefonów komórkowych za pomocą kciuków. Zespół de Quervaina potocznie zwany kciukiem matki, ze względu na to, że choroba często dopada matki po urodzeniu, przez częste podnoszenie i odkładanie dziecka. Schorzenie de Quervaina to inaczej zapalenie pochewki ścięgnistej mięśni prostowników. Ze względu na powstanie zapalenia zmniejszona zostaje ilość płynu poślizgowego w pochewkach. Przez co utrudniona zostaje praca ścięgien, w wyniku czego odczuwany jest ból i dyskomfort podczas zginania kciuka oraz ruchów nadgarstka. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby może prowadzić do upośledzenia funkcji ruchowych ręki.
Choroba de Quervaina – objawy
Główną przyczyną powstawania schorzenia de Quervaina są częste, powtarzające się ruchy kciuka i nadgarstka z mocnym chwytem. Dlatego też najbardziej narażone są osoby wykonujące prace manualne, sportowcy i muzycy oraz kobiety często podnoszące małe dzieci. Początkowo odczuwany jest niewielki ból oraz dyskomfort. Często lekceważony, następnie nasila się i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Spowodowany jest puchnięciem pochewki ścięgna, w której następnie pojawia się stan zapalny. Charakterystycznym objawem choroby de Quervaina jest ból odczuwalny podczas zginania kciuka oraz ruchu nadgarstka. Ze względu na pojawiający się stan zapalny, odczuwalne jest nadmierne ciepło oraz obrzęk w okolicy kciuka. Często mogą pojawiać się też zaczerwienienia skóry w okolicy kciuka i nadgarstka. Objaw zespołu de Quervaina nie należy lekceważyć. W momencie pojawienia się bólu podczas ruchu nadgarstka oraz zaciskania kciuka należy skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy oraz aby rozpocząć leczenie.
Leczenie choroby de Quervaina
Twoja praca polega na wykonywaniu często powtarzających się ruchów nadgarstka i kciuka? Wykonywaniu prac manualnych? W ostatnim czasie odczuwasz ból podczas wykonywania tych ruchów koniecznie zgłoś się na wizytę u lekarza. Zespół de Quervaina w początkowym stadium choroby pozwala na leczenie zachowawcze. Dopiero gdy ta metoda okaże się nieskuteczna, konieczne będzie wykonanie zabiegu.
W celu zdiagnozowania schorzenia de Quervaina lekarz wykona test Finkelsteina. Polega on na zgięciu kciuka, a następnie pozostałych palców, tak jakbyśmy zamykali kciuka w pięści. Następnie odchylamy nadgarstek do zewnątrz. Jeśli podczas wykonywania tego badania pacjent odczuwa ból oraz dyskomfort, jest duże prawdopodobieństwo występowania zespołu de Quervaina. Jednak w celu potwierdzenia wyniku lekarz zleci wykonanie USG.
Leczenie w początkowym etapie rozwoju choroby polega na stosowaniu maści w miejsce obrzęku oraz występującego bólu, a także na spożywaniu środków przeciwzapalnych. Często też unieruchamia się rękę, aby zminimalizować ruchy nadgarstka i kciuka. Wtedy konieczna jest również pomoc fizjoterapeuty. Zastosuje metodę ultradźwiękową oraz zaleci wykonywanie ćwiczeń, które pozytywnie wpływają na dolegliwości bólowe i dyskomfort. Wielu lekarzy zaleca stosowanie kuracji sterydowej, za pomocą zastrzyków. Na miejsce obrzęku można stosować zimne okłady z kompresu. Leczenie metodami zachowawczymi ma za zadanie zmniejszyć obrzęk i zminimalizować ból odczuwany przez pacjenta, wywołany pojawieniem się stanu zapalnego. W przypadku, gdy po upływie kilku tygodni od stosowania leczenia zachowawczego pacjent nie widzi poprawy, a ból nadal jest odczuwalny w tym samym stopniu konieczne jest wykonanie zabiegu pochewki ścięgna mięśni kciuka.
Choroba de Quervaina – przebieg zabiegu
Jeśli stosowane metody leczenia zachowawczego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów konieczne jest wykonanie operacji. Przed wykonaniem zabiegu zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi i moczu. Zabieg polega na wykonaniu kilkucentymetrowego nacięcia pochewki ścięgnistej, który pozwala na swobodny ruch ścięgna. Następnie lekarz usuwa wszelkiego rodzaju zrosty i zgrubienia, które powstały pod wpływem stanu zapalnego. Zakładane są szwy, które należy ściągnąć po upływie minimum tygodnia od dnia operacji. Podczas operacji pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jednak po zaprzestaniu działania znieczulenia możliwe jest odczuwanie bólu i dyskomfortu. W tym wypadku należy zażyć środki przeciwbólowe dostępne w aptece. Na opuchliznę można stosować zimne okłady w formie kompresu. By operacja okazała się w pełni skuteczna, należy stosować się do zaleceń fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się zmiana dotychczasowego trybu życia oraz wykonywanej pracy.
Choroba de Quervaina to przypadłość dopadająca osoby, które wykonują wiele powtarzających się ruchów nadgarstka i kciuka. Na bóle związane z zespołem de Quervaina narażeni są muzycy, szczególnie osoby grające na fortepianie, sportowcy grający w tenisa oraz osoby wykonujące prace manualne jak malarze, rzeźbiarze czy stolarze. Zespół de Quervaina często dotyka także matki, które wiele razy podnoszą i odkładają dziecko.
Dlatego też choroba ta potocznie zwana jest kciukiem matki. Jeśli odczuwasz ból podczas wykonywania ruchu nadgarstka lub podczas zginania kciuka powinieneś udać się na wizytę w celu zdiagnozowania przypadłości już we wczesnym stadium rozwoju. Diagnoza w początkowym etapie pozwoli na zastosowanie leczenia zachowawczego. Jednak w wielu przypadkach konieczne będzie wykonanie operacji, która daje szansę na powrót do wykonywania codziennych czynności. W gabinetach Czas na Zdrowie zabiegi wykonujemy w Krakowie, Wrocławiu oraz Lublinie. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat zabiegu w jednym z podanych miast zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na numer telefonu podany na stronie.