Jednym z najcięższych i najbardziej uciążliwych bólów głowy jest migrena. To bardzo częsta przypadłość cywilizacyjna towarzysząca nawet młodym ludziom, w tym szczególnie kobietom. Bardzo często jest mylona z silnym, przejściowym bólem głowy oraz lekceważona. Dopiero w momencie, gdy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjent decyduje się wybrać na wizytę do lekarza.
Spis treści
Czym jest migrena?
Migrena może pojawić się już w bardzo młodym wieku, a szacuje się, że na tę przypadłość cierpi średnio 15 % osób na całym świecie. Jest to choroba przewlekła wymagająca szczegółowej diagnostyki, ponieważ silnie występujące bóle głowy mogą być wywołane innymi poważnymi schorzeniami. Sporo osób nie jest świadomych, że migrena to nie tylko ból głowy, ale szereg innych objawów, które zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Co ważne, migrena spowodowana jest pierwotnymi bólami głowy, które nie są spowodowane innymi chorobami.
Rodzaje migreny
Przypadłość ta przede wszystkim objawia się silnym i nagle pojawiającym się bólem głowy, jednak każdy organizm może inaczej reagować, a przy tym mogą występować dodatkowe objawy w zależności od typu migreny.
Migrena z aurą – występuje u około 25% osób z migreną. Cechą charakterystyczną migreny z aurą są chwilowe zaburzenia wzrokowe występujące jeszcze przed pojawieniem się bólu. Pacjenci najczęściej mają problem z widzeniem konturów przedmiotów, jasnymi plamkami czy zygzakami. Często występują także zaburzenia mowy lub czucia. Objawy te pojawiają się jeszcze przed występowaniem bólu i nie trwają długo – średnio do 60 minut.
Migrena bez aury – jest to najczęściej występujący typ migreny (u ok. 75% osób) i polega wyłącznie na nagłym i ostrym bólu głowy. W niektórych przypadkach mogą występować nudności.
Migrena – objawy
Objawy migreny należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych. Natomiast często mogą być mylone z innymi chorobami występującymi w organizmie. Typowa migrena objawia się silnym, pulsującym bólem po jednej stronie głowy. Często występuje także:
- nadwrażliwość na zapachy i światło (tzw. światłowstręt)
- nudności
- wymioty
- zaburzenia czucia
Podczas silnego bólu pacjent ma wrażenie, że wraz z częścią głowy pulsują również gałki oczne. Te objawy zazwyczaj są zaliczane do migreny z aurą.
Przyczyny migreny
Mimo, że migrena tak licznie występuje u osób na całym świecie, do tej pory nie udało się określić szczegółowych przyczyn. Zdecydowanie największy wpływ mają uwarunkowania genetycznie.
Wpływ na rozwój migreny w organizmie zdecydowanie ma także stale towarzyszący stres, co w obecnych czasach towarzyszy większości z nas. Oprócz tego mówi się, że zbyt niski poziom serotoniny, czyli jednego z najważniejszych neuroprzekaźników układu nerwowego może stanowić przyczynę silnych bólów migrenowych.
Jakie czynniki wpływają na pojawienie się migreny w danym okresie czasu?
Oprócz samych przyczyn występowania migreny jako choroby w organizmie możemy śmiało powiedzieć także o tzw. wyzwalaczach. Są to czynniki, które mogą powodować występowanie objawów. Są to m.in:
- bezsenność
- zbyt duża ilość kofeiny dostarczanej do organizmu
- alkohol
- nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego – zmiany pogody
- stres
- bodźce zewnętrzne, np. zbyt mocne perfumy itp.
Migrena bardzo często występuje wraz z innymi dolegliwościami, w tym np. z depresją.
Jak radzić sobie z migreną? Metody leczenia
Sama diagnoza migreny nie należy do najprostszych ze względu na do tej pory nieznane zmiany zachodzące w obrębie czaszki podczas występowania bólu. Szczegółowy wywiad z pacjentem pozwala określić, co jest przyczyną występujących objawów oraz pozwala wykluczyć inne choroby o podobnych objawach.
Warto zaznaczyć, że całkowite wyleczenie migreny nie zostało do tej pory opracowane. Natomiast istnieją skuteczne metody na zmniejszenie częstotliwości występowania ataków migrenowych. Jest to tzw. leczenie profilaktyczne.
Z kolei leczenie doraźne polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, które niestety w większości przypadków nie przynoszą oczekiwanych rezultatów ze względu na silnie występujący ból.
W ostatnim czasie bardzo popularne stało się leczenie niefarmakologiczne, polegające na zarządzaniu stresem lub terapii relaksacyjnej. Do leczenia niefarmakologicznego zaliczyć możemy m.in. ciepłe lub zimne okłady, zwiększenie ruchu, ćwiczenia redukujące stres.