Spis treści
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba skóry, objawiająca się u pacjentów plamami na skórze w kolorze czerwonym i żółtym, pokrytymi łuską skóry. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest jedną z najstarszych chorób skórnych. Choroba do tej pory zostaje określana jako nieuleczalna, o podłożu immunologicznym i genetycznym, jednak jej sposób dziedziczenia do tej pory nie został dokładnie wyjaśniony. Mimo tego dzięki podjęciu odpowiedniego leczenia, zastosowaniu leków i zdrowej diety objawy łuszczycy można załagodzić. Łuszczyca pokrywa skórę na całym ciele, przede wszystkim pojawia się na kolanach i łokciach, plecach, skórze głowy, a nawet paznokciach. W skrajnych przypadkach łuszczyca może obejmować również stawy. W wielu przypadkach łuszczyca skóry przyczynia się do wykluczenia społecznego, ze względu na nieprzyjemne objawy choroby, dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych.
Przyczyny łuszczycy
Łuszczyca jest jedną z najstarszych oraz najczęściej występujących chorób skóry, jednak nadal jej przyczyny nie zostały dokładnie określone. Występują dwa rodzaje występowania łuszczycy:
- Typ I – określany jest jako dziedziczny, pojawia się zazwyczaj w młodym wieku, przed 40 rokiem życia, często już w dzieciństwie. Ten typ choroby pojawia się u osób, u których w rodzinie wcześniej występowało zachorowanie na łuszczycę. Jest bardziej odporny na leczenie i posiada większe skłonności do nawrotów.
- Typ II – charakteryzuje się rozpoczęciem choroby między 50, a 70 rokiem życia. Najczęściej u osób, u których wcześniej w rodzinie nie występowały choroby zmian skórnych.
Szczegółowe przyczyny łuszczycy nie są nadal znane, jednak ma ona podłoże genetyczne. Mimo tego, nawet jeśli oboje rodziców choruje na łuszczycę, ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wynosi około 50-60 %. Duże znaczenie ma również styl życia oraz odpowiednia dieta. Oprócz tego wiele czynników zewnętrznych może mieć negatywny wpływ na rozwój lub objawy łuszczycy. Należą do nich m.in.:
- zaburzenia hormonalne,
- zakażenie drobnoustrojami, np. gronkowcami oraz paciorkowcami,
- stres,
- nadwaga,
- cukrzyca,
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu,
- brak higieny,
- nadwrażliwość na niektóre kosmetyki,
- przyjmowanie leków, np, przeciwzapalnych.
Jak rozpoznać łuszczycę? – objawy choroby
Choroba ta nie ma jednakowych objaw u każdego pacjenta, jednak większość chorych na łuszczycę zmaga się przede wszystkim ze zmianami skórnymi, które pojawiają się w formie czerwonych lub żółtych plam na powierzchni ciała pokrytymi łuską zrogowaciałego naskórka w kolorze szaro – białym. Czym spowodowane są objawy zmian skórnych oraz pojawienie się łuski? Ze względu na proces regeneracji naskórka, w wyniku zbyt szybkiego nawarstwiania się skóry na powierzchni wytwarza się łuska. U pacjentów z łuszczycą proces ten trwa 4 dni, gdzie u zdrowej osoby proces regeneracji naskórka trwa około miesiąc. Głównie większość zmian łuszczycowych pojawia się u pacjentów na łokciach i kolanach, ale także na plecach, dłoniach, paznokciach oraz dotyczy również owłosionej skóry głowy. Czy łuszczyca swędzi? Tak. Do jednych z najczęściej występujących objawów łuszczycy możemy zaliczyć:
- świąd,
- pieczenie,
- zaczerwienienie,
- pękanie skóry,
- krwawienie,
- ból.
Choroba zmian skóry, jaką jest łuszczyca występuje w kilku rodzajach, ze względu na obszar występowania oraz objawy. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć:
- łuszczyca zwykła, która objawia się w standardowych miejscach, jak kolana, łokcie oraz skóra głowy.
- Łuszczyca krostkowa – objawiająca się krostkami wypełnionymi ropą, dookoła otoczonymi przesuszoną skórą. Jest zdecydowanie bardziej uciążliwa niż zwykły rodzaj łuszczycy.
- Stawowa – prowadzi do zapalenia stawów, objawia się sztywnością, bólem, ograniczeniem ruchów stawów. Niekiedy prowadzi do kalectwa.
- Łuszczyca paznokci – charakterystyczne objawy to żółte plamki na płytce paznokcia, rowki i zgrubienia. Objawy często mylone są z grzybicą.
Wpływ choroby na jakość życia
Choroba ta negatywnie wpływa na sposób życia pacjenta oraz relacje międzyludzkie. Wiele osób chorych spotyka wykluczenie społeczne ze względu na nieprzyjemne objawy choroby oraz nieestetyczny wygląd naskórka na ciele. To prowadzi do stresu pacjenta oraz obniżenia własnej samooceny, z tego też powodu wielu pacjentów boryka się z depresją wywołaną przez właśnie te czynniki. Osoby chore czują się zakłopotane w towarzystwie, podczas podania dłoni na przywitanie, przymierzania ubrań w sklepie lub w kontaktach z partnerem. Pacjenci mają również problem z wyborem ubioru, który odpowiednio zakryje części skóry objęte chorobą, nie wychodzą na słońce oraz nie korzystają z basenów. Wszystkie te czynniki obniżają jakość życia pacjenta oraz wpływają na jego samoocenę. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny i bliskich. Należy pamiętać, że łuszczyca mimo iż jest trudna w leczeniu oraz zapobieganiu, nie jest chorobą zakaźną. Odpowiedni dobór leków oraz zdrowa dieta często łagodzą objawy choroby.
Jak leczyć łuszczycę?
Dermatologia jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem zmian i chorób skórnych, w tym także chorych na łuszczycę. Leczenie łuszczycy zależne jest przede wszystkim od rodzaju, objawów oraz powierzchni objętej chorobą. W przypadku leczenia łuszczycy zwykłej zazwyczaj stosuje się środki stosowane miejscowo na powierzchnię skóry, które mają za zadanie wysuszenie, złuszczenie oraz usunięcie łusek naskórka. Należą do nich wszelkiego rodzaju maści zawierające witaminę A, D3, oraz kwasy złuszczające. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby stosuje się także preparaty doustne, kąpiele solankowe oraz różnego rodzaju odmiany leczenia światłem. Fototerapia polega na skupieniu światła ultrafioletowego za pomocą specjalnych lamp na ciało pacjenta. Ta metoda leczenia musi odbywać się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu.
Podczas leczenia choroby duże znaczenie ma również odpowiednia dieta oraz nawodnienie organizmu. Osoby chore na łuszczycę powinny przede wszystkim unikać żywności wysoko przetworzonej, tłustych wędlin oraz mięs, a także alkoholu. Należy pić dużo wody oraz dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Przede wszystkim powinniśmy dostarczać do organizmu wiele składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na stan skóry oraz jej poziom nawilżenia. Należy również ograniczyć bądź całkowicie wykluczyć palenie papierosów, które negatywnie wpływają na rozwój choroby.
Łuszczyca to jedna z najstarszych chorób skóry, która dotyka zazwyczaj osoby około 30 roku życia. Osoby chore na łuszczycę często dodatkowo borykają się z depresją wywołaną wykluczeniem społecznym ze względu na objawy choroby. Jednym z pierwszych objawów jest łuszczyca skóry głowy, często mylona z łupieżem. Odpowiednie leczenie łuszczycy pozwoli załagodzić nieprzyjemne, często bolesne objawy. W gabinecie Czas na Zdrowie zajmujemy się oceną oraz diagnozą stanu skóry. Jeśli zauważyłeś niepokojące zmiany skórne powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa. W celu konsultacji ze specjalistą zapraszamy do naszej placówki w Krakowie. Niekiedy nawet najmniejsze zmiany na skórze mogą być oznaką poważnej choroby, dlatego tak ważne jest konsultowanie wszelkich zmian z lekarzem.