Spis treści
Jak leczyć chorobę alkoholową
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która wymaga często wielu metod leczenia. Nałóg alkoholowy dotyczy coraz większej liczby osób, w tym młodych ludzi, ze względu na łatwy dostęp do alkoholu oraz imprezowy styl życia. Po spożyciu alkoholu w dużej ilości w krótkich odstępach czasu doprowadzamy do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Po spożywaniu większych ilości alkoholu przez dłuższy okres czasu doprowadzamy do pogorszenia stanu zdrowia. Niekiedy taka sytuacja najgorszym przypadku może prowadzić do śmierci. Często pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest terapia. Jednak osoba podejmująca się walki z nałogiem musi być świadoma swojej decyzji oraz zmotywowana do działania. Leczenie alkoholizmu wymaga silnej woli oraz wsparcia rodziny. Jednak decyzja o podjęciu leczenia musi być w 100 % podjęta przez pacjenta. W wielu przypadkach zdarza się, że sama terapia nie wystarcza i konieczne jest rozpoczęcie leczenia metodą farmakologiczną.
Objawy choroby alkoholowej
Głód alkoholowy dzieli się na uzależnienie fizyczne oraz psychiczne spożywanego alkoholu. Uzależnienie fizyczne występuje, gdy osoba uzależniona nie potrafi kontrolować ilości wypijanego alkoholu. Natomiast rodzaj uzależnienia psychicznego występuje, gdy osoba czuje ogromną potrzebę spożycia alkoholu, co powoduje poprawę nastroju.
Objawów alkoholizmu jest bardzo dużo, jednak zanim rozwiną się one w stopniu zaawansowanym występuje wiele sygnałów ostrzegawczych, po których możemy rozpoznać rozwijającą się chorobę alkoholową. Do najczęstszych pierwszych oznak początkowego stadium alkoholizmu zalicza się m.in. Spożycie alkoholu zaraz po przebudzeniu, wypicie minimum dwóch piw dziennie – każdego dnia. Spożywanie alkoholu w ukryciu, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, wypicie alkoholu w stresujących momentach. Jednak do poważnych oznak alkoholizmu możemy zaliczyć:
- brak kontroli w ilości wypijanego alkoholu,
- głód alkoholowy (silna chęć spożycia alkoholu),
- zaniedbanie obowiązków w celu spożywania alkoholu,
- świadome spożycie alkoholu w celu poprawy samopoczucia,
- nieumiejętność powstrzymania się od spożycia alkoholu,
- coraz większe ilości spożywanego alkoholu.
W momencie, gdy osoba uzależniona zaprzestała spożywania alkoholu i występuje wiele dolegliwości z tym związanych, mówimy, że występuje zespół abstynencyjny. Do tych objawów możemy zaliczyć nudności, wymioty, nadmierną potliwość, drżenie całego ciała oraz zaburzenia rytmu serca. Mogą pojawić się też uczucia napięcia i lęki, skoki ciśnienia tętniczego oraz nadwrażliwość na dźwięki.
Leczenie uzależnienia od alkoholu metodą farmakologiczną
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele metod leczenia alkoholizmu. W przypadku, gdy psychoterapia nie skutkuje, należy podjąć następne kroki i zastanowić się nad metodą stosowania tabletek. Tabletki można spożywać wyłącznie podczas tak zwanego zespołu abstynencji. W tym momencie osoba uzależniona nie spożywa alkoholu, a działanie tabletek będzie przynosiło największe skutki. Oczywiście do spożywania leków musi być zdecydowana osoba uzależniona. Wymaga to silnej woli, ale i odpowiedniego dopasowania substancji po uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Czas trwania leczenia uzależnienia od alkoholu wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy, jeśli terapia przynosi skutki.
Leki stosowane w leczeniu alkoholizmu powinny być odpowiednio dopasowane przez specjalistę. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju choroby, stan zdrowia, tryb życia oraz ewentualne inne leki stosowane przez pacjenta.
Jedną z najczęściej stosowanych tabletek w leczeniu choroby alkoholowej jest Disulfiram. Substancja czynna występująca we wszywkach alkoholowych Esperal, ale także w tabletkach do stosowania leczenia doustnego. Substancja czynna w połączeniu z alkoholem powoduje wytwarzanie aldehydu octowego, który prowadzi do wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych w formie zatrucia. Do najczęściej pojawiających się przykrych skutków możemy zaliczyć:
– uczucie duszności,
– wymioty i nudności,
– zaburzenia rytmu serca,
– zaczerwienienia na twarzy,
– nadmierna potliwość,
– uczucie niepokoju i lęku.
Ze względu na obawy przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, osoby świadome powstrzymują się od spożywania alkoholu, a tym samym leczenie farmakologiczne przynosi oczekiwane rezultaty.
Jednymi z najnowocześniejszych leków dostępnych na rynku są Akamprozat oraz Naltrekson. Stanowią wsparcie w leczeniu metodą psychoterapii. Zostało przeprowadzone wiele badań, które dowodzą, że wymienione leki miały niższą skuteczność u osób, które nie podejmowały się terapii leczenia alkoholizmu. Leki te redukują chęć spożycia alkoholu, jednak tylko u osób, które w tym samym czasie uczęszczają na psychoterapię.
Każdy rodzaj tabletek stosowanych w leczeniu choroby alkoholowej musi być przepisany przez specjalistę. Występuje też wiele leków, które łagodzą objawy choroby alkoholowej i zaburzenia w niej występujące, jednak nie leczą bezpośrednich stanów uzależnienia.
Kiedy potrzebne jest leczenie farmakologiczne
Z metody leczenia farmakologicznego choroby alkoholowej możemy skorzystać w momencie, gdy sama terapia nie przynosi oczekiwanych skutków. W takim przypadku leczenie należy wspomóc np, Akamprozatem lub Naltreksonem, które wspomagają leczenie metodą psychoterapii. W przypadku, gdy osoba uzależniona ma objawy depresji, schizofrenii i innego typu zaburzeń psychicznych. Gdy osoba uzależniona od nałogu narażona jest na przerwanie okresu abstynencji lub jej stan zdrowia wymaga dalszego wsparcia dodatkowymi środkami leczenia.
Efekty leczenia farmakologicznego choroby alkoholowej
Leczenie farmakologiczne alkoholizmu jest efektywne w przypadku, gdy osoba uzależniona przestrzega wszystkich reguł związanych z leczeniem. Korzysta z dodatkowej pomocy psychologa, uczęszcza na terapię lub spotkania AA (Anonimowych Alkoholików). Leczenie farmakologiczne przyniesie oczekiwane rezultaty w momencie, gdy osoba uzależniona jest w pełni zmotywowana do działania. Powinna mieć silną wolę oraz wsparcie bliskich i rodziny. Wielu pacjentów w okresie abstynencji zauważa poprawę jakości życia, lepsze kontakty z rodziną, a to dodatkowo motywuje do dalszej walki z nałogiem.
Na alkoholizm narażona jest każda osoba, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, status społeczny ani płeć. Wiele osób spożywa alkohol. Na alkoholizm narażone są osoby, które coraz częściej sięgają po alkohol w dużych ilościach. Na chorobę alkoholową narażone są osoby, które sięgają po alkohol w stresujących sytuacjach, aby zredukować stres oraz w celu poprawienia samopoczucia.