Spis treści
Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego
Zapalenie kaletki łokciowej wywołane jest stanem zapalnym kaletki maziowej, umieszczonej w stawie łokciowym. Kaletka łokciowa ma za zadanie ułatwić poruszanie się mięśni ręki, a dodatkowo produkuje maź, dzięki któremu poruszamy kończynami. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego pojawia się obrzęk, w którym gromadzi się spora ilość płynu, który utrudnia poruszanie ręką oraz powoduje ból odczuwany w okolicach łokcia. Schorzenie to najczęściej pojawia się u sportowców, w wyniku wielu urazów oraz stłuczeń. Także u osób wykonujących prace fizyczne oraz często powtarzające się ruchy ręką, podczas wykonywania codziennych czynności. Często możemy spotkać się również z nazwą „łokieć studenta”, ponieważ jedną z przyczyn zapalenia jest opieranie się na łokciu przez długi okres czasu. Niekiedy nawet niewielkie stłuczenie może wywołać ból i doprowadzić do zapalenia kaletki maziowej. Po wystąpieniu bólu oraz rozpoznaniu pierwszych objawów konieczna jest wizyta u lekarza, w celu diagnozy, by podjąć leczenie i zapobiec utracie funkcji ruchowych.
Przyczyny i objawy zapalenia kaletki łokciowej
Kaletka łokciowa znajduje się w miejscu, które jest szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju urazy oraz stłuczenia, szczególnie w przypadku sportowców oraz osób wykonujących prace fizyczne i często powtarzające się ruchy ręki. Jednak niekiedy zapalenie wyrostka łokciowego pojawia się u pacjentów zmagających się z chorobami wewnętrznymi. Do najczęstszych przyczyn kaletki łokciowej możemy zaliczyć:
- wszelkiego rodzaju otarcia, stłuczenia oraz uszkodzenia łokcia,
- wykonywanie gwałtownych ruchów bez rozgrzewki ( dotyczy m.in. sportowców)
- przeciążenie stawu,
- zakażenie wywołane skaleczeniem,
- choroby wewnętrzne, np. kiła, gruźlica, choroby reumatoidalne.
Kaletka łokciowa często dotyka sportowców oraz osoby aktywne fizycznie, które przed wykonaniem gwałtownych ruchów nie rozgrzewają mięśni. Dotyczy to między innymi osoby uprawiające boks, tenis, siatkówkę, hokej oraz osoby wykonujące ćwiczenia na siłowni.
Zapalenie kaletki maziowej – objawy
Zapalenie stawu łokciowego przede wszystkim objawia się odczuwalnym bólem w okolicy łokcia, szczególnie podczas wykonywania ruchów ręką. U wielu pacjentów pojawia się również gorączka, często tuż po urazie, a niekiedy także po upływie czasu, kiedy ból nie ustępuje. Do innych, często występujących objawów kaletki łokciowej możemy zaliczyć:
- miejscowy obrzęk,
- zaczerwienienie w okolicy stanu zapalnego,
- wyczuwalny pod palcami guzek, wypełniony płynem,
- ból odczuwany podczas zginania lub prostowania łokcia,
- osłabienie organizmu oraz gorączka.
Jeśli pacjent po urazie łokcia rozpoznaje u siebie przynajmniej jeden z powyższych objawów, powinien zgłosić się do lekarza, w celu diagnozy oraz podjęcia leczenia. Nieleczone schorzenie ręki może doprowadzić do zakażenia oraz do poważnych dolegliwości, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie przez długi okres czasu.
Zapalenie kaletki łokciowej – diagnoza i sposoby leczenia
Po urazie lub stłuczeniu łokcia, gdy pacjent odczuwa jeden lub kilka wyżej przedstawionych objawów, konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz wykona badanie stawu. Często zleca się również dodatkowe badania, by wykluczyć np. zapalenie bakteryjne. Leczenie zachowawcze kaletki łokciowej polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, a także zastrzyków. Leczenie zapalenia kaletki wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem ruchów łokcia, by dodatkowo nie przesilać stawu. Często na spuchnięty łokieć zaleca się stosowanie zimnych okładów, które zmniejszają obrzęk i ból. Lekarze nierzadko zlecają również fizykoterapię, która pozytywnie wpływa na zmniejszenie odczuwanego bólu.
Jeśli jednak leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, koniecznie jest usunięcie kaletki. Jest to łatwy i sprawny w przeprowadzeniu zabieg chirurgiczny. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe lub ogólne, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie i usuwa wyrostek. Pacjent często jeszcze tego samego dnia zostaje wpisany do domu, a sprawność ręki odzyskuje już po kilku dniach, jednak należy pamiętać o ograniczeniu ruchów i nie przesileniu ręki tuż po zabiegu. Jeśli po zabiegu, kiedy znieczulenie przestaje działać, pacjent odczuwa ból, zaleca się zażycie środków przeciwbólowych dostępnych w aptece bez recepty.
Leczenie kaletki wyrostka łokciowego w klinice Czas na zdrowie
Kaletka maziowa ma za zadanie nawilżać przestrzeń między stawem, a mięśniem. Jeśli dojdzie do urazu, pojawia się zapalenie kaletki maziowej, a nieleczone może doprowadzić do ograniczenia ruchów. W klinice Czas na zdrowie, zabieg kaletki maziowej wykonujemy w gabinetach:
- w Krakowie,
- we Wrocławiu,
- w Lublinie.
Zabiegi wykonywane są przez doświadczonych lekarzy, w odpowiednio wyposażonych gabinetach, doskonale przystosowanych do wykonywania tego rodzaju zabiegów chirurgicznych. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zabiegu w Twoim mieście, zachęcamy do kontaktu dzwoniąc na numer telefonu lub poprzez formularz kontaktowy na stronie.