Spis treści
Zespół cieśni nadgarstka i jego objawy.
Zespół cieśni nadgarstka to nieprzyjemne dolegliwości, które występują mniej więcej u 50 osób na 1000. Powstaje na skutek często powtarzających się tych samych ruchów nadgarstka i palców. Dokucza zazwyczaj pracownikom biurowym, którzy wykonują takie czynności typu pisanie na klawiaturze, ruch myszką komputerową. Dolegliwość może dotyczyć każdego, zazwyczaj łapie osoby po 40/50 roku życia. Jednak w obecnych czasach objawia się też wśród młodych osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Często objawia się też u kobiet w ciąży i zaraz po porodzie ze względu na hormony, a także powiększony obrzęk w kanale nadgarstka. Coraz częściej pojawia się też u osób chorych na cukrzycę, niewydolność nerek czy u osób chodzących o kulach.
Zespół ciesni objawia się drętwieniem palców, dłoni, bólem i promieniowaniem od palców do łokcia. Ból często pojawia się w nocy podczas snu, to “przebiegający prąd” przez rękę, towarzyszy mu drętwienie, mrowienie. Zazwyczaj objawia się bólem jednej ręki, rzadziej w obu. U osób leworęcznych będzie to lewa ręka, a u praworęcznych – prawa. Jest to choroba należąca do neuropatii uciskowych, oznacza to, że ucisk mechaniczny odpowiada za niekorzystne zmiany w nerwie. Bagatelizując objawy z czasem tracimy czucie w opuszkach palców, zaczynają wypadać nam z rąk przedmioty i staje się to coraz bardziej uciążliwe.
Sposoby leczenia zespołu cieśni nadgarstka.
Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy opisane powyżej, powinniśmy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby. Podczas wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i wykonuje niezbędne testy, aby określić sprawność ręki i poziom czucia palców. Jeśli choroba jest w początkowym stadium, lekarz zleci zakładanie na noc kortezy, która usztywnia rękę, przez co zmniejsza się obrzęk i znika stan zapalny. Podczas tego typu schorzeń na początkowym etapie lekarze polecają wizyty u fizjoterapeutów.
Jeśli choroba się nasila lub jest już w zaawansowanym stopniu, potrzebne jest wykonanie operacji. Są dwie metody operowania tego schorzenia. To, jaką metodą będziemy mieli wykonywany zabieg zależy od lekarza. Jednak obie metody są tak samo skuteczne, różnią się tylko czasem gojenia miejsca po operacji. W obu przypadkach podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Czas rekonwalescencji po operacji zespołu cieśni nadgarstka wynosi około 4 tygodni dla osób, które wykonują pracę biurową. Około 8 tygodni dla osób, które wykonują prace fizyczne. Zazwyczaj po przebytej operacji nie ma konieczności korzystania z dodatkowych rehabilitacji.
Jak uniknąć zespołu cieśni nadgarstka.
Rada, aby zapobiegać chorobie jest skierowana głównie do pracowników biurowych, którzy dużą liczbę godzin spędzają przed komputerem. Warto pamiętać o częstych przerwach w czasie pracy, rozluźnianiu mięśni. Podczas przerwy można wykonać kilka ćwiczeń na palce i nadgarstki, jak naprzemienne otwieranie i ściskanie rąk w pięści, wykonywanie ruchów strzepywania rąk, prostowanie i zginanie nadgarstków drugą ręką. Trzeba pamiętać o odpowiedniej postawie przed komputerem, łokcie powinny znajdować się blisko tułowia, nadgarstki powinny być ułożone na wygodnej podkładce, w sposób naturalny, aby nie były odchylone na boki. Należy pamiętać o wygodnej myszce komputerowej i ergonomicznej klawiaturze. Jeśli zauważymy początkowe objawy powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza, aby zdiagnozował schorzenie.