Spis treści
Jak leczyć zapalenie kaletki przedrzepkowej
Kaletka przedrzepkowa ma na celu amortyzację stawów kolanowych oraz ich prawidłowe nawilżenie. W niektórych przypadkach dochodzi do stanu zapalnego, a błona maziowa zostaje podrażniona – odczuwany jest ból oraz dyskomfort, szczególnie podczas poruszania, zginania kończyny. Na zapalenie kaletki maziowej narażone są osoby wykonujące prace w nienaturalnej pozycji. Zapalenie powodują również przeciążenia, wszelkiego rodzaju urazy wywołane uprawianiem sportów lub nawet brak rozgrzewki przed treningiem. Dlatego też na to schorzenie często skarżą się sportowcy (m.in. tenisiści i piłkarze) lub np. osoby rozpoczynające swoją przygodę na siłowni. Zapalenie najczęściej występuje u osób między 15, a 50 rokiem życia, uprawiających różnego rodzaju sporty lub wykonujących pracy w pozycji obciążającej kolana.
Metody leczenia kaletki przedrzepkowej
Podczas pojawienia się pierwszych objawów w formie odczuwanego bólu w okolicy kolana oraz dyskomfortu podczas zginania kończyny pacjent powinien udać się do lekarza ortopedy, w celu diagnozy oraz podjęcia leczenia. Na początkowym etapie często zaleca się odpoczynek oraz ograniczenie ruchów do minimum. Jeśli po upływie określonego czasu nie widać znacznej poprawy, konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego. W wielu przypadkach przepisuje się leki przeciwzapalne, które mają na celu zredukowanie bólu oraz zahamowanie dalszego rozwoju choroby. W niektórych przypadkach stosuje się również leki sterydowe. Jednak przyjmowanie sterydów powinno odbywać się wyłącznie za zaleceniem lekarza i nie częściej niż raz na 3 miesiące.
Leczenie farmakologiczne często wzmacnia się fizykoterapią. Polega na przykładaniu zimnych okładów w miejsce bólu. Ręcznik namoczony w zimnej wodzie powinno się przykładać przynajmniej dwa razy dziennie, aż do momentu, gdy ból i obrzęk ustąpią. W aptekach dostępne bez recepty są żele, które uśmierzą ból i przyniosą chwilową ulgę. Maść lub żel na zapalenie kaletki jest dodatkiem – należy pamiętać, by przestrzegać zaleceń ortopedy i nie wykonywać żadnych działań na własną rękę. Jedną z metod zniwelowania zapalenia kaletki maziowej są nakłucia wykonywane przez ortopedę. Metoda polega na kilkukrotnym wykonywaniu nakłuć, jednak gdy również nie przynosi oczekiwanych rezultatów – konieczne będzie wykonanie zabiegu.
Na czym polega zabieg usunięcia kaletki?
Jeśli leczenie farmakologiczne oraz inne metody nie przynoszą efektów, ortopeda podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu. Zabieg nie jest skomplikowany. Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, dzięki czemu nie odczuwa bólu oraz dyskomfortu. Doktor wykonuje niewielkie nacięcie na około 4-6 cm. Po zabiegu pacjentowi zaleca się odpoczynek oraz ograniczanie ruchów do minimum. Powrót do sprawności powinien odbywać się stopniowo, by nie przesilać stawu kolanowego. Powrót do pełnej sprawności następuje po upływie około 4 lub 6 tygodni. Należy pamiętać, że leczenie metodami domowymi, jak stosowanie żelu lub zimnych okładów jedynie zmniejszy uczucie bólu i dyskomfortu, ale całkowicie nie wyleczy zapalenia.
Objawy kaletki
Zapalenie kaletki najczęściej pojawia się u sportowców oraz osób narażonych na różnego rodzaju uszkodzenia wywołane np. pracą w nienaturalnej pozycji. Do najczęstszych objawów zapalenia kaletki należą:
- ból,
- dyskomfort podczas zginania kończyny,
- opuchlizna,
- obrzęk,
- zaczerwienienie w miejscu bólu,
- uczucie ograniczenia ruchów.
U niektórych pacjentów objawem infekcji może być również gorączka. W gabinetach Czas na Zdrowie zabieg usunięcia kaletki wykonujemy w naszych placówkach w Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na numer telefonu podany na stronie.