Spis treści
Walka z chorobą alkoholową – Esperal
Wszywka alkoholowa Esperal to jedna z najczęściej wybieranych metod walki z nałogiem alkoholowym. Metoda ta zaliczana jest do terapii awersyjnych. Esperal nie leczy choroby alkoholowej, jednak powstrzymuje przed spożyciem alkoholu, ze względu na poważne skutki uboczne. Zawiera substancję czynną – disulfiram, która po połączeniu z alkoholem wywołuje wiele nieprzyjemnych skutków. Z zabiegu wszycia esperalu może skorzystać praktycznie każdy, pod warunkiem, że nie występują przeciwwskazania. Jednak musi to być decyzja świadoma, bez namowy rodziny i bliskich. Terapia walki z chorobą alkoholową wymaga motywacji oraz silnej woli. Ze względu na to, że metoda walki z nałogiem – Esperal stała się bardzo popularna w Polsce, wykonuje się ją w wielu miastach w kraju. W klinice Czas na Zdrowie oferujemy wykonanie zabiegu wszywki alkoholowej w:
- Krakowie,
- Gdańsku,
- Poznaniu,
- Wrocławiu,
- Lublinie,
- Szczecinie,
- Leżajsku.
Decydując się na zabieg wszywki alkoholowej Esperal warto wybrać gabinet polecany przez innych pacjentów. W naszych gabinetach Czas na Zdrowie szczególnie zależy nam na komforcie oraz dobrym samopoczuciu naszych pacjentów, dlatego nasze zabiegi wykonujemy na najwyższym poziomie. Nasza kadra składa się z wykwalifikowanych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem. Do zabiegu wszywki alkoholowej nie potrzeba specjalnego przygotowania. Pacjent powinien być zmotywowany do leczenia alkoholizmu oraz powstrzymywać się od spożycia alkoholu przynajmniej 24h przed wykonaniem zabiegu.
Cena wszywki alkoholowej Esperal
Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele gabinetów wykonujących zabieg esperalu, a ceny są bardzo zróżnicowane. W gabinetach Czas na Zdrowie oferujemy korzystne ceny zabiegów wykonanych na najwyższym poziomie. Koszt wszywki alkoholowej waha się od 500 zł w Krakowie, do 700 zł w innych miastach, np. Gdańsku. Do kosztów wliczona jest konsultacja z lekarzem oraz samo przeprowadzenie zabiegu.
Czas działania wynosi od 8 do 12 miesięcy. Po upływie czasu wielu pacjentów ponownie decyduje się na wszycie Esperalu. Zabieg wszycia tabletki nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W celu poznania szczegółowych informacji na temat zabiegu w Twoim mieście zapraszamy do kontaktu z biurem obsługi dzwoniąc na numer telefonu podany na stronie lub kontaktując się przez formularz kontaktowy.
Jak działa Esperal ?
Po konsultacji z lekarzem pacjent zostaje zaprowadzony do gabinetu zabiegowego, gdzie zostaje podane znieczulenie miejscowe. Lekarz za pomocą skalpela wykonuje niewielkie nacięcie i umieszcza tabletkę Esperal, następnie zaszywając ranę. Zabieg wszycia tabletki wykonuje się na łopatce lub najczęściej na pośladku. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 30 minut. Wszywka alkoholowa, dzięki zawartej substancji czynnej – disulfiram wywołuje nieprzyjemne doznania już kilka minut po spożyciu alkoholu. Za nieprzyjemne dolegliwości uboczne odpowiedzialny jest aldehyd octowy.
Wszywka alkoholowa nie leczy choroby alkoholowej, ale zniechęca przed spożyciem nawet niewielkiej ilości alkoholu w obawie przed silnymi skutkami ubocznymi. Należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią higienę i przemywanie rany, szczególnie przez kilka najbliższych dni po wykonaniu zabiegu. Ze względu na to, że tabletka jest ciałem obcym w organizmie człowieka, może zostać odrzucona. W przypadku wystąpienia obrzęku wokół rany lub wycieku płynu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Skutki spożycia alkoholu po zaszyciu tabletki Esperal
Do najczęściej występujących (już po kilku minutach) skutków ubocznych po wypiciu alkoholu w nawet najmniejszej ilości możemy zaliczyć:
- wymioty i duszności,
- ostry ból i zawroty głowy,
- uczucie lęku i niepokoju,
- przyspieszona akcja serca,
- silna potliwość,
- silne zaczerwienienie twarzy,
- metaliczny, nieprzyjemny posmak w ustach.
To jedne z najczęściej występujących skutków ubocznych, jednak do tych poważniejszych należy niewydolność krążeniowo -oddechowa, drgawki, zawał serca, a nawet może prowadzić do zatrzymania akcji serca. Czas trwania nieprzyjemnych objawów wynosi 4-10 godzin. Warto dodać, że osoba, która zdecydowała się na wszycie Esperalu powinna unikać alkoholu w każdej postaci, również w kosmetykach np. płynach do płukania ust czy słodyczach.
Zabieg wszycia Esperalu jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Już po kilku dniach pacjent może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Występują jednak przeciwwskazania do wykonania zabiegu, takie jak:
- myśli i próby samobójcze,
- choroby układu oddechowego,
- nadwrażliwość na substancję czynną – disulfiram,
- spożycie alkoholu kilka godzin przed wykonaniem zabiegu,
- choroby wątroby i nerek,
- cukrzyca,
- padaczka.
Wielu pacjentów jest bardzo zadowolonych z zaszycia tabletki Esperal i po upływie czasu działania decydują się na kolejny zabieg, który powstrzyma ich od spożycia alkoholu. Dzięki tego dostają szansę na normalne życie. Wiele osób po wszyciu esperalu jest już na tyle oswojone i odzwyczajone od alkoholu, że nie potrzebują kolejnych zabiegów. W ten sposób Esperal pomaga wyjść z alkoholizmu, ale zdarzają się przypadki, gdy osoba uważa, że to tabletka wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, a nie sam alkohol i odliczają czas, do zakończenia działania leku. W tym przypadku taka forma leczenia alkoholizmu nie jest skuteczna i wymaga dodatkowej pomocy w formie terapii.