Spis treści
Co to jest esperal i jakie ma działanie?
Leczenie alkoholizmu wiąże się nie tylko z silną wolą pacjenta, ale także z zaangażowaniem i wsparciem bliskich osób w trudnym czasie. Regularne terapie stanowią podstawę leczenia. Jedną z form pomocniczych w walce z alkoholizmem jest esperal, czyli wszywka alkoholowa.
Esperal – aktualnie w postaci leku Disulfiram WZF, to preparat w tabletkach do implantacji, które po konsultacji, lekarz umieszcza podpowięziowo w ciele pacjenta. To skuteczna terapia pomocnicza w walce z nałogiem i jest jedną z najczęstszych metod na zachowanie abstynencji. Co najważniejsze, osoba dotknięta nałogiem musi być przede wszystkim świadoma i zdecydowana na podjęcie leczenia. Podczas konsultacji, a przed zabiegiem specjalista ma obowiązek uświadomić pacjenta, jak przebiega leczenie i jakie ryzyko wiąże się ze spożyciem alkoholu już po zabiegu.
Proces walki z chorobą alkoholową wiąże się z ogromną motywacją, silną wolą i zaangażowaniem pacjenta, jak również jego rodziny. Wszywka alkoholowa swoim działaniem obejmuje okres około 8 miesięcy. Wielu pacjentów zadowolonych z rezultatów, nie sięga ponownie po alkohol.
Jakie skutki uboczne może przynieść esperal i picie alkoholu?
Działanie leku Disulfiram WZF opiera się o wpływ na dehydrogenazę aldehydową – enzym przekształcający aldehyd octowy do kwasu octowego. W przypadku spożycia alkoholu po implantacji leku, dochodzi do zwiększenia stężenia aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia objawów zatrucia organizmu.
Pojawienie się objawów zatrucia i ich natężenie jest kwestią indywidualną. Świadomość o możliwości ich wystąpienia, determinacja i samodyscyplina pacjenta, jak również wsparcie i zaangażowanie najbliższych to czynniki decydujące o powodzeniu terapii.
Esperal swoje działanie wykazuje średnio przez okres 8-12 miesięcy. Po jego upływie pacjent ma możliwość kontynuacji terapii, poprzez powtórzenie zabiegu, przy jednocześnie prowadzonej psychoterapii.
leczenie esperalem polega na wywołaniu refleksji u pacjenta przed występującymi objawami spowodowanymi połączeniem alkoholu z esperalem.
Jakie skutki uboczne wywołuje wszywka alkoholowa?
Objawy znacząco przypominają zatrucie alkoholowe (kaca). Natomiast są o wiele silniejsze, mogą występować już po kilkunastu minutach od spożycia alkoholu i utrzymują się od 4 do nawet 10 godzin. Są to:
- wzmożona potliwość,
- zawroty i silny ból głowy,
- przyspieszone bicie serca,
- duszności,
- nudności i wymioty,
- uczucie niepokoju i lęk przed śmiercią,
- metaliczny posmak w ustach,
- skoki ciśnienia krwi.
Powikłania wynikające ze spożycia alkoholu mając wszyty esperal mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie, a nawet życie pacjenta. Może dojść do pogłębienia chorób przewlekłych, wystąpienia drgawek, zawału serca czy m.in. niewydolności oddechowo – krążeniowej. Co równie ważne, nie u każdego pacjenta wszycie esperalu jest możliwe.
Wszywka alkoholowa- jak wspierać bliską osobę
Podczas konsultacji lekarz ma na celu uświadomić pacjenta, że wszywka alkoholowa nie jest lekiem, mającym na celu zwalczyć nałóg. Jest to terapia pomocnicza, swego rodzaju bodziec hamujący “pociąg” do alkoholu poprzez refleksję i lęk wywołany nieprzyjemnymi objawami, jakie mogą wystąpić po spożyciu alkoholu. Często jednak występuje głód alkoholowy wymagający niesamowicie silnej woli, wsparcia, a w czym pomocna może okazać się również terapia.
Tzw. zaszycie alkoholowe często powoduje u chorego przekonanie, że nie może sięgnąć po alkohol, ponieważ przyniesie wiele szkód mających wpływ na zdrowie. Dzięki temu pacjent powstrzymuje się przed sięganiem po różnego rodzaju trunki. Natomiast gdy mija średnio 8-12 miesięcy i pacjent jest “wolny” w wielu przypadkach pojawia się myśl, aby ponownie sięgnąć po alkohol. Często nie pomagają różnego rodzaju imprezy okolicznościowe bądź towarzystwo, co powoduje, że pacjent traci silną wolę. Dlatego tak ważne jest, aby kontynuować terapię, mieć wsparcie najbliższych i skutecznie poradzić sobie z nałogiem.
Jeśli osoba z Twojego otoczenia ma problem z alkoholem i szuka pomocy – zapraszamy do kontaktu. W Czas na zdrowie wykonujemy zabieg – Esperal wszywka alkoholowa w 7 miastach Polski.