Spis treści
Co to jest dyskopatia?
Pewnie każdy z Was chociaż raz słyszał o “wypadniętym dysku”. To potoczne określenie dotyczące właśnie dyskopatii, czyli uszkodzonego krążka międzykręgowego – dysku.
Dyskopatia jest schorzeniem cywilizacyjnym, które jeszcze kilka lat temu obejmowało głównie osoby po 40 roku życia. Jednak ze względu na nieodpowiedni tryb życia oraz przeważający tryb siedzący wśród młodych osób obecnie dyskopatia obejmuje również osoby jeszcze przed 30 rokiem życia.
Praca siedząca, brak aktywności fizycznej, spora ilość czasu przed komputerem, a nawet niezdrowa dieta prowadząca do nadwagi czy nawet otyłości. To czynniki mające ogromny wpływ na bóle kręgosłupa prowadzące do różnego rodzaju schorzeń, w tym właśnie do dyskopatii.
Czym właściwie jest dyskopatia?
Nasz kręgosłup składa się z kręgów pomiędzy którymi znajdują się krążki międzykręgowe (23) inaczej nazywane dyskami. Pełnią funkcję amortyzacji podczas ruchów. Natomiast z czasem, ze względu na nieodpowiedni tryb życia mogą ulec deformacji lub uszkodzeniu i wtedy mówimy o dyskopatii.
Schorzenie to dzielimy na kilka rodzajów – dyskopatię szyjną, piersiową i lędźwiową. Najczęściej występuje jednak w odcinku lędźwiowym i szyjnym.
Dyskopatia szyjna objawia się silnie występującymi zawrotami głowy, wymiotami i mdłościami. Pacjenci mają problem z obracaniem głową w konkretnym kierunku.
Schorzenie występujące w odcinku piersiowym objawia się silnym bólem występującym w okolicach odcinka piersiowego kręgosłupa. Często ból pojawia się również podczas oddychania.
Najczęściej występują bóle w odcinku lędźwiowym, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Ponadto pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach dolnych i drętwienie.
Dyskopatia to nie jest schorzenie pojawiające się z dnia na dzień – postępowanie można opisać w kilku etapach. Natomiast zdarza się, że objawy nasilają się stopniowo – dlatego też są lekceważone przez pacjentów. Istnieją również przypadki, gdy silny ból pojawia się gwałtownie w najmniej spodziewanym momencie.
Jak powstaje dyskopatia? Przyczyny
Dyskopatia jest schorzeniem, na który ogromny wpływ może mieć uwarunkowanie genetyczne. Natomiast istnieje sporo czynników które mogą mieć istotny wpływ na rozwój schorzenia. Są to m.in:
- siedzący tryb pracy,
- brak aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta – niewielka ilość witamin i minerałów dostarczanych do organizmu,
- przesuwanie i podnoszenie ciężarów,
- wady postawy, skolioza,
- kontuzje, urazy kręgosłupa,
- osłabione mięśnie brzucha,
- wiek.
Dyskopatia – objawy
Pierwszym i najczęściej występującym objawem dyskopatii jest ból zlokalizowany w odcinku, w którym doszło do deformacji krążka międzykręgowego. Najczęściej pojawia się w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym. Po pewnym czasie ból już nie tylko występuje w jednym odcinku, ale promieniuje do kończyn – najczęściej są to kończyny dolne. Pacjenci często skarżą się również na drętwienie kończyny lub odcinka np. lędźwiowego. Objawy te z czasem znacznie utrudniają codzienne wykonywanie czynności. Bardzo często pojawia się także osłabienie mięśni prowadzące do problemów z poruszaniem się, pacjenci skarżą się również na zaburzenia czucia szczególnie w nogach.
Jak leczyć dyskopatię?
Jeśli pacjent odczuwa ból w kręgosłupie powinien zgłosić się na wizytę do lekarza. Lekceważone objawy mogą doprowadzić do rozwoju innych schorzeń.
Dyskopatię najczęściej leczy się poprzez rehabilitację z fizjoterapeutą. Gdy ból jest bardzo silny lekarze zalecają zażywanie leków przeciwbólowych. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia przez fizjoterapeutę mają na celu wzmocnić mięśnie brzucha, które w pewnym stopniu odciążą kręgosłup. Ponadto wykonuje się także ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.
W skrajnych przypadkach wykonuje się leczenie operacyjne polegające na usunięciu krążka międzykręgowego. Operację wykonuje się, gdy inne metody zawiodą. Dyskopatię należy konsultować i leczyć już przy pierwszych objawach. Warto zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej – regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa. Należy pamiętać o odpowiedniej postawie podczas pracy, szczególnie gdy jest ona siedząca. Podczas podnoszenia ciężarów należy zadbać o prawidłową postawę ciała. Warto również zwracać uwagę na zdrową, zbilansowaną dietę.