Spis treści
Czy znamiona barwnikowe są groźne?
Każdy z nas ma na ciele zmiany skórne w postaci znamion (pieprzyków) występujących w różnych barwach czy kształtach. Niektóre z nich są wrodzone, inne z kolei pojawiają się pod wpływem wielu czynników, m.in. promieni słonecznych lub podłoża genetycznego. Pojawiają się w wyniku nadmiernej ilości barwnika i występują w kilku rodzajach.
Znamiona barwnikowe mogą mieć różny charakter, a niektóre z nich mogą przerodzić się w czerniaka lub inny nowotwór. Dlatego też ważne jest, by regularnie kontrolować stan naszych pieprzyków u dermatologa. W gabinecie Czas na zdrowie wykonujemy chirurgiczne usuwanie znamion skórnych.
Atypowe znamiona barwnikowe – czym się charakteryzują?
Znamiona barwnikowe występują w różnych rodzajach. Wyróżniamy pieprzyki nie zagrażające naszemu zdrowiu oraz te, które powinny być regularnie kontrolowane. Właśnie do jednych z nich należą atypowe znamiona barwnikowe, które występują jako wrodzone oraz mogą pojawiać się niespodziewanie w każdym wieku.
Największy wpływ na ich powstawanie ma promieniowanie UV oraz predyspozycje genetyczne.
Cechy charakterystyczne atypowych znamion skórnych to:
- nieregularne krawędzie,
- asymetryczny kształt,
- zbyt duży rozmiar, jak na typowe znamię,
- różnorodność barw.
Znamię atypowe ma największe predyspozycje do przekształcenia się w czerniaka w porównaniu do pozostałych, dlatego też powinno być regularnie kontrolowane oraz chronione przed działaniem promieni słonecznych.
Gdzie najczęściej występuje ten rodzaj znamion?
Typowe miejsca dla znamion atypowych to okolice klatki piersiowej, piersi, pleców oraz skóra głowy (mogą występować tuż przy linii włosów).
Znamię atypowe, a czerniak
Różne rodzaje pieprzyków niosą za sobą ryzyko rozwoju czerniaka, jednak do tych najgroźniejszych zdecydowanie możemy zaliczyć znamię atypowe. Pierwsze symptomy wskazujące na rozwój czerniaka to przede wszystkim nagła zmiana kształtu lub koloru.
Podczas samodzielnej kontroli pieprzyków warto kierować się zasadą 5 liter, czyli: ABCDE.
A – asymetria
B – brzegi
C – kolor
D – średnica
E – rozwój
Jeśli w ostatnim czasie pieprzyk uległ widocznym zmianom np. w formie zmiany kształtu lub koloru, zwiększyła się jego wielkość lub średnica należy niezwłocznie udać się do dermatologa.
Osoby ze zwykłymi znamionami nie mającymi większych predyspozycji do rozwoju czerniaka powinny kontrolować je przynajmniej raz w roku. Z kolei osoby posiadające atypowe znamiona, wystające, większych rozmiarów itp. powinny przynajmniej co 6, a nawet co 3 miesiące udać się na wizytę.
Podczas wizyty u dermatologa lekarz wykonuje dokładne badanie każdej zmiany skórnej za pomocą dermatoskopu. Warto zaznaczyć, że każde znamię stanowi pewnego rodzaju zagrożenie.
Wielu pacjentów decyduje się na chirurgiczne usuwanie znamion skórnych ze względu na zagrożenie zdrowia, ale także ze względów estetycznych. Wystające pieprzyki często pojawiają się w miejscach narażonych na różne uszkodzenia. Przykładowo gdy występują na ręce, dłoni, w okolicy paska od spodni czy przy linii włosów. Drugi powód to wygląd estetyczny. Niektóre znamiona o sporej wielkości mogą występować np. na twarzy, dlatego sporo osób decyduje się na ich usunięcie.
W gabinetach Czas na zdrowie wykonujemy usuwanie pieprzyków. Zabieg jest krótki i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Co ważne, usunięte znamię jest poddawane badaniom histopatologicznym, co pozwala na wykrycie zmian.
Co to jest czerniak?
Czerniak skóry to nowotwór złośliwy który atakuje skórę, ale nie tylko. Rzadziej, ale również może pojawiać się w okolicy ust, nosa, a nawet na paznokciach czy gałkach ocznych. Jego rozwój przebiega w bardzo szybkim tempie. Pod wpływem promieni słonecznych skóra ciemnieje, a po pewnym czasie czerniak wrasta głębiej w skórę dostając się do naczyń krwionośnych i siejąc spustoszenie. Należy regularnie badać wszelkie znamiona, aby zapobiec rozwojowi nowotworów.