Spis treści
Czym jest zapalenie kaletki przedrzepkowej ?
Kaletka przedrzepkowa występuje w kolanie. Jest odpowiedzialna za amortyzację stawów kolanowych, a także za odpowiednie nawilżenie. W przypadku, gdy dojdzie do stanu zapalnego, błona maziowa, która wypełnia kaletkę zostaje podrażniona. W tym momencie odczuwamy ból oraz dyskomfort, szczególnie podczas poruszania kolanem. Na zapalenie kaletki szczególnie narażone są osoby wykonujące prace w pozycji klęczącej. Osoby, które doświadczają częstych urazów oraz uszkodzeń mechanicznych, najczęściej dotyczy sportowców. Podczas zapalenia odczuwalny jest silny, uciążliwy ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Objawy kaletki przedrzepkowej
Zapalenie kaletki jest łatwe do wykrycia, jednak powinniśmy regularnie obserwować kolano. Najczęstsze objawy zapalenia kaletki to:
- opuchlizna,
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- ból,
- drętwienie w okolicy kolana,
- uczucie ograniczenia ruchowego w stawie kolanowym.
Podczas stanu zapalnego kaletki często występuje również gorączka, która jest objawem infekcji. Jeśli pacjent zauważy niektóre z powyższych objawów, powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Zabieg usunięcia kaletki jest prosty, a pacjent wraca do pełni sił już po kilku tygodniach od zabiegu. Oprócz tego pacjent odczuje ulgę, ponieważ ustąpi ból, dyskomfort oraz odzyska sprawność.
Zapalenie kaletki – diagnoza
Jeśli pacjent odczuwa ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchowe w stawie kolanowym, a dodatkowo zauważalna jest opuchlizna i zaczerwienienie, należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę do lekarza, w celu podjęcia leczenia. Z podejrzeniem zapalenia kaletki powinniśmy się udać do lekarza ortopedy, który wykona szereg niezbędnych badań, w celu diagnozy, by podjąć dalsze leczenie. Leczenie zapalenia kaletki polega na kilkukrotnym nakłuciu. Jednak gdy nakłucia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz ortopeda zleca wykonanie zabiegu usunięcia kaletki, który przyniesie ulgę oraz zniweluje uczucie dolegliwości bólowych.
Zabieg usunięcia kaletki przedrzepkowej
W przypadku diagnozy zapalenia kaletki konieczne jest wykonanie zabiegu usunięcia. Przed wykonaniem zabiegu pacjent zostaje skierowany na wykonanie badania krwi. Niezbędne jest również zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Sam zabieg nie jest skomplikowany. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na około 4-6 cm, pacjent poddany jest znieczuleniu miejscowemu. Po zabiegu ważne jest, by pacjent dużo odpoczywał w pozycji leżącej, nie przesilając stawu kolanowego. Powrót do ćwiczeń powinien odbywać się stopniowo, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wykonanie nagłych oraz gwałtownych ruchów może doprowadzić do powstania obrzęku. Pacjent będzie odczuwał ból w stawie kolanowym związany z przesileniem.
Niekiedy osoby uprawiające sport, w momencie odczuwanego bólu stosują maść na zapalenie kaletki. Jednak pozwala ona chwilowo uśmierzyć ból związany z powstaniem stanu zapalnego. W przypadku powstania zapalenia konieczne jest udanie się do lekarza ortopedy, w celu prawidłowej diagnozy oraz podjęcia leczenia. Zapalenie stawu kolanowego nie jest możliwe do wyleczenia za pomocą metod domowych.
W klinice Czas na zdrowie, zabieg usunięcia kaletki wykonujemy w naszych placówkach w:
- Krakowie,
- Wrocławiu,
- Lublinie.
W celu otrzymania szczegółowych informacji na temat wykonania zabiegu w Twoim mieście zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej lub dzwoniąc na numer telefonu. Zabiegi wykonuje się przez doświadczonych specjalistów, po wcześniejszym wywiadzie oraz wykonaniu badań. Nasze gabinety są odpowiednio wyposażone w najwyższej jakości sprzęt.