Spis treści
Osteoporoza – co to za choroba?
Osteoporoza inaczej zwana zrzeszotnieniem kości jest chorobą obejmującą ludzki szkielet. W wyniku choroby zmniejsza się gęstość, a nawet zanika tkanka kostna, co kolejno prowadzi do częstych złamań, nawet podczas niewielkiego upadku. Złamania najczęściej występują w szyjce kości udowej, przedramionach i kręgosłupie.
Rodzaje osteoporozy
Zrzeszotnienie kości od pewnego czasu jest uznawane jako choroba cywilizacyjna i występuje aż u 40% kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych oraz u sporej ilości mężczyzn.
Choroba ta występuje w dwóch rodzajach – jako pierwotna i wtórna.
Osteoporoza pierwotna powstaje w wyniku starzenia się kości i objawia się u osób w podeszłym wieku. U kobiet najczęściej występuje po menopauzie, z kolei u mężczyzn już po ukończeniu 45 roku życia. Jednak obecny tryb życia większości osób, stres, niewłaściwa dieta, palenie tytoniu oraz niewielka aktywność fizyczna mogą prowadzić do przyspieszenia rozwoju choroby w organizmie.
Osteoporoza wtórna występuje u znacznie mniejszej ilości pacjentów i zazwyczaj pojawia się w wyniku innych, występujących już chorób, które jedynie zwiększają szansę na zachorowanie, jak np:
- niedoczynność i nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby układu pokarmowego,
- choroby reumatyczne,
- menopauza, która pojawiła się zbyt wcześnie.
Duży wpływ na rozwój osteoporozy ma również stosowanie niektórych leków, np. przeznaczonych do leczenia pacjentów cierpiących na padaczkę.
Osteoporoza – objawy
Choroba jest uznawana jako cichy niszczyciel. Przez długi okres czasu nie występują jakiekolwiek objawy świadczące o zaniku tkanki kostnej. Dopiero w momencie, gdy dojdzie do pierwszych złamań osteoporoza może zostać rozpoznana (chociaż nie zawsze).
Pierwsze złamania zazwyczaj pojawiają się w okolicy kręgosłupa – są to pojedyncze kręgi, których złamanie nie wywołuje żadnego bólu. Jednak niepokojące mogą okazać się pierwsze objawy, takie jak nadmierne garbienie się, które do tej pory nie występowało w aż tak zaawansowanym stopniu, zmniejszenie wzrostu i pogorszenie nastroju,a nawet stany depresyjne.
Po upływie czasu pojawiają się pierwsze problemy z samodzielnym poruszaniem się, co może wskazywać na osteoporozę.
W momencie, gdy dochodzi do złamania trzonu kręgu pacjent odczuwa jedynie ból, który zazwyczaj mylnie odbierany jest ze zwykłym, przewlekłym bólem wywołanym zmęczeniem, wiekiem lub szybkim i intensywnym podnoszeniem ciężaru.
Znacznie rzadziej pacjenci skarżą się na silny, intensywny ból zlokalizowany w okolicy złamania kręgu – po wykonaniu badań okazuje się, że w organizmie od pewnego czasu rozwija się choroba zwana osteoporozą.
Przyczyny rozwoju osteoporozy w organizmie człowieka
Istnieje wiele przyczyn, na które nie mamy wpływu, a które mają ogromny wpływ na rozwój choroby. Wyróżniamy również czynniki zwiększające ryzyko – nawyki, które warto zmienić w codziennym życiu, aby choć w pewnym stopniu zapobiec rozwojowi choroby.
Do przyczyn niezależnych od człowieka, które zwiększają ryzyko zachorowania na osteoporozę należą:
- wiek,
- wczesna menopauza u kobiet,
- czynnik genetyczny (jeśli w rodzinie bliska osoba chorowała na osteoporozę lub wykazywała skłonności do częstych złamań kości),
- choroby współwystępujące (problemy z tarczycą, zaburzenia hormonalne, choroby stawów, wątroby czy nerek).
Jak zapobiegać rozwojowi osteoporozy?
Jeśli pacjent podejrzewa, że ma skłonności do zachorowania na osteoporozę, powinien zwrócić uwagę na codzienny tryb życia. Czynniki zwiększające ryzyko, które warto zmienić, to:
- palenie papierosów,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- brak aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta,
- zażywanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, leków na padaczkę,
- uzupełnienie suplementacji w odpowiednią ilość wapnia.
Osteoporoza – leczenie
Każda osoba po ukończeniu około 40 roku życia powinna zgłosić się na badanie kości zwane densytometrią.
Badanie wykonuje się najczęściej w okolicy kręgów lędźwiowych i przy pomocy densynometra sprawdza się gęstość kości.
W zależności od tego, jaki wynik wskaże badanie – lekarz podejmie decyzję o dalszym etapie leczenia,jeśli jest wymagane.
W leczeniu osteoporozy stosuje się leki mające wpływ na zwiększenie gęstości kości. Oprócz prawidłowo stosowanych leków zaleca się suplementację wapnia, fosforu i witaminy D. Zaleca się zmianę diety oraz wprowadzenie większej aktywności fizycznej do życia codziennego. Jest to zależne od stopnia występowania choroby.
Ważne jest, by dbać o zdrowy i aktywny tryb życia, a wszelkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem. W gabinetach Czas na zdrowie oferujemy konsultacje oraz zabiegi ortopedyczne. Oferujemy m.in. terapię osoczem bogatopłytkowym,
zabieg usunięcia ganglionu lub leczenie zespołu cieśni nadgarstka.