Spis treści
Kolka nerkowa – czym się charakteryzuje ?
Odczuwasz silny ból, który jest wręcz nie do zniesienia, zlokalizowany w okolicy odcinka lędźwiowego? Ponadto wraz z bólem pojawia się mocne parcie na pęcherz? Najmocniejsze środki bólowe i tak nie pomagają w uśmierzaniu bólu? Są to charakterystyczne objawy wskazujące na kolkę nerkową, która lekceważona i nieleczona może doprowadzić do kamicy nerkowej.
Co to jest kolka nerkowa?
Atak kolki nerkowej jest uciążliwy i trudny do zniesienia nawet dla osób bardzo odpornych na ból. Jest to charakterystyczny, promieniujący ból występujący w okolicy lędźwiowej. Najczęściej ogólnodostępne, nawet najmocniejsze środki przeciwbólowe nie pomagają.
Co jest spowodowane pojawieniem się kolki nerkowej, która wywołuje tak silny ból?
Dzieje się tak, ponieważ w moczowodzie zalegają złogi – kamienie moczowe, w wyniku czego w górnych drogach moczowych wzrasta ciśnienie spowodowane nadmierną ilością moczu.
Najprościej mówiąc – przez moczowód przeciska się kamień o wielkości minimum 2 mm, który napiera i rozpycha ścianki, co powoduje okropny ból. Charakterystyczne zaleganie kamieni jest uciążliwe i niezwykle bolesne, jednak objawy mijają wraz z ich wydaleniem. Niestety w wielu przypadkach objawy te często nawracają, co jest niezwykle uciążliwe dla pacjenta.
Kolka nerkowa – objawy
Jak już wspomnieliśmy, do najczęściej występującego objawu kolki należy promieniujący ból w okolicy lędźwiowej. Bardzo często promieniuje w kierunku ud oraz narządów płciowych. Kolejny bardzo charakterystyczny objaw tej przypadłości to częsta potrzeba oddawania moczu, nawet w najmniejszych ilościach.
Inne objawy to:
- wzdęcia brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- gorączka,
- wzrost ciśnienia.
Przyczyny kolki, czyli co powoduje powstawanie kamieni nerkowych
Bezpośrednie przyczyny rozwoju kamicy nerkowej w organizmie nie zostały do tej pory rozpoznane. Natomiast istnieje wiele czynników, które w dużym stopniu mogą wpływać na gromadzenie się kamieni w moczowodzie.
Jednym z powodów, który może mieć spory wpływ na pojawienie się złogów, które powodują niedrożność w przewodach moczowych to wstrzymywanie moczu. Inne przyczyny to:
- zbyt mała ilość wody dostarczanej do organizmu – częste odwodnienie,
- infekcje bakteryjne,
- predyspozycje genetyczne,
- stany zapalne występujące w układzie moczowym.
Wpływ na rozwój kamicy nerkowej może mieć również zażywanie niektórych leków, suplementów diety oraz witamin, w tym np. wit. D i C.
Rozpoznanie i sposoby leczenia kolki nerkowej
Samo rozpoznanie kolki nerkowej nie jest trudne do zdiagnozowania. Pacjenci bardzo często po objawach są świadomi, że prawdopodobnie zmagają się z zalegającymi kamieniami nerkowymi w moczowodzie. Ze względu na ciężki do zniesienia ból, a także powikłania, do jakich może doprowadzić lekceważenie objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Już po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem lekarz jest w stanie wstępnie ustalić, co może być przyczyną bólu i napierającego moczu. Dla pewności wykonuje się badanie moczu. Jeśli wyniki wskazują na zbyt dużą ilość erytrocytów – świadczy to o występowaniu kolki nerkowej. Bardzo często również wyniki mogą wskazywać na leukocyty i bakterie, co oznacza występowanie zakażenia układu moczowego.
W momencie, gdy lekarz otrzymuje wyniki badań wskazujące na występowanie kamieni zleca kolejne badania w formie RTG lub USG jamy brzusznej. Badania te pozwalają na zobrazowanie oraz ocenę wielkości kamieni, a także tego, w którym miejscu się znajdują. Badanie USG jamy brzusznej jest znacznie bardziej dokładniejsze. Pozwala zauważyć złogi, które nie są widoczne podczas badania RTG.
Metody walki z pierwszymi objawami kolki nerkowej
Po zdiagnozowaniu objawów lekarz ma na celu złagodzenie bólu u pacjenta, a także może zlecić stosowanie preparatów rozkurczowych, które pomagają w wydalaniu kamieni.
W celu złagodzenia bólu w okolicy podbrzusza warto przykładać ciepły termofor, który w pewnym stopniu zmniejsza uczucie bólu.
Usuwanie kamieni nerkowych
W przypadku, gdy kamienie nerkowe osiągają średnicę około 6 mm najczęściej wykonuje się zabieg polegający na usunięciu kamieni. W niektórych przypadkach, gdy dojdzie do zakażenia układu moczowego lub gdy pacjent skarży się na silny ból, mimo, iż kamienie występują w mniejszych rozmiarach lekarz również może zlecić usunięcie.
Dostępne są różne metody usuwania kamieni, które zależne są od lokalizacji, wielkości oraz ich kształtu.
Operacyjne usunięcie kamieni – jest przeprowadzane najczęściej w sytuacjach wyjątkowych, np. w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia nerki.
Litotrypsja pozaustrojowa – polega na rozbiciu kamieni przy pomocy specjalnych fal elektromagnetycznych. Zabieg nie trwa długo i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa silnego bólu.
Litotrypsja przezskórna – metoda polegająca na usunięciu kamieni z górnego odcinka moczowodu przy pomocy endoskopu.
Dostępna jest również podobna metoda polegająca na usunięciu kamieni z dolnego odcinka. Endoskop wprowadza się bezpośrednio do moczowodu poprzez cewkę moczową i pęcherz moczowy.
Kolka nerkowa w ciąży – co warto wiedzieć?
W okresie ciąży kobiety również mogą doświadczyć ataku kolki nerkowej, co nie oznacza, że jest to spowodowane zalegającymi kamieniami nerkowymi w moczowodzie.
W przypadku kobiet w ciąży powiększa się macica, która w naturalny sposób uciska nerki i inne sąsiadujące tkanki. Właśnie z tego powodu bardzo często może występować zastój moczu, a ciężarna odczuwa bardzo silny ból. Inny powód, dla którego kobiety w ciąży mają objawy charakterystyczne dla występowania kamieni nerkowych to odwodnienie bądź występowanie stanu zapalnego lub zakażenia dróg moczowych.
W przypadku kobiet w ciąży objawów tych pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Kolka nerkowa nieleczona może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.
W gabinetach Czas na Zdrowie zajmujemy się również leczeniem hemoroidów. W celu uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące leczenia lub wykonywania zabiegów w Twoim mieście zapraszamy do kontaktu!