Spis treści
Co to jest i jak działa esperal?
Esperal (wszywka alkoholowa) to jedna z metod walki z nałogiem alkoholowym. Dzięki wywołaniu negatywnych skutków ubocznych przez wszywkę po spożyciu alkoholu pacjent zniechęca się do jego spożywania. Przez co z czasem być może wyleczy się z nałogu. Esperal w swoim składzie zawiera substancję o nazwie disulfiram, która w połączeniu z alkoholem wywołuje bardzo nieprzyjemne i szkodliwe skutki uboczne. Disulfiram jako substancja czynna występuje nie tylko w postaci wszywki alkoholowej, ale również w tabletkach doustnych. Z uwagi na konieczność codziennego zażywania tabletek, pacjenci często decydują się na zbieg implantacji disulfiramu czyli tzw. wszywkę.
Jak działa wszywka alkoholowa.
Każdy pacjent przed podjęciem decyzji o zabiegu wszycia esperalu, powinien poznać mechanizm działania. Esperal (wszywka alkoholowa) zawiera w sobie substancję czynną o nazwie disulfiram. Po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu przez pacjenta może ona wywołuje wiele nieprzyjemnych reakcji. Należą do nich między innymi uczucie gorąca, nadmierna potliwość, kołatanie serca. Również pulsujący ból głowy, ostre zaczerwienienia na twarzy, wymioty i nudności. Przy spożyciu większej ilości alkoholu może dojść do spadku ciśnienia tętniczego, zaburzeń psychicznych (uczucie niepokoju i lęk np. przed śmiercią). Czy zaburzeń rytmu serca.
Nawet niewielka dawka alkoholu zawarta w płynach do płukania jamy ustnej, syropach i lekach, a także środkach rozgrzewających i kosmetykach w reakcji z disulfiramem może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Jeśli pacjent spożyje alkohol mając wszywkę esperal, jego przykre dolegliwości mogą trwać do kilku godzin. Dlatego pacjenci w obawie przed przykrymi objawami rezygnują ze spożycia alkoholu. W ten sposób z czasem mają możliwość pozbycia się nałogu. Okres działania esperalu to od 8 do 12 miesięcy, po tym czasie pacjent może zdecydować się na ponowny zabieg.
Przeciwwskazania do leczenia za pomocą wszywki alkoholowej to przede wszystkim stan nietrzeźwości pacjenta. Także uczulenie lub nadwrażliwość na substancję, jaką jest disulfiram. Również choroby układu krążenia, zaburzenia psychiczne, jak na przykład próby samobójcze. Oczywiście też spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin przed wykonaniem zabiegu. Trzeba pamiętać, że pacjent powinien sam zdecydować o podjęciu walki z nałogiem. Tylko silna wola i motywacja do działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Wszelkie próby namawiania, szantażowania i zmuszania pacjenta do podjęcia leczenia nie przyniosą pozytywnych skutków.
Wszywka alkoholowa – gdzie wykonać zabieg?
Zabieg wszycia esperalu wykonuje się w specjalistycznych gabinetach zabiegowych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Poprzedzony jest wywiadem lekarskim i udzieleniem świadomej pisemnej zgody przez pacjenta. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym i trwa od 30 minut do około godziny. Cena wszywki alkoholowej zależna jest od gabinetu, w którym wykonywany jest zabieg, jednak zazwyczaj waha się w granicach 500 – 700 zł. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie szczegółowe informacje na temat przygotowania jak i przebiegu samego zabiegu otrzymają państwo kontaktując się z bezpośrednio z miejscem, w którym będzie wykonywany zabieg.