Spis treści
Czym jest ganglion?
Ganglion – inaczej zwany również torbielą galaretowatą. To niewielki guz wypełniony gęstym, wręcz galaretowatym płynem. Pojawia się w okolicy stopy i nadgarstka. Torbiel galaretowata nie jest zmianą nowotworową, jednak nie należy go lekceważyć, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić nawet do utraty kończyny. Najczęściej po wykryciu i zdiagnozowaniu ganglionu lekarze zalecają usunięcie, ze względu na dużą tendencję do nawrotów. Ganglion najczęściej pojawia się na skutek przeciążenia np. u sportowców podczas treningu lub u osób wykonujących pracę przy komputerze. Szczególnie u kobiet między 20 – 40 rokiem życia.
Jak wygląda ganglion ?
Skutkiem przeciążenia podczas wykonywania codziennych czynności lub podczas treningu jest ganglion. Błona maziowa zostaje podrażniona w wyniku przeciążenia, produkuje coraz większą ilość płynu, który rozpycha przestrzeń torebek stawowych. W momencie gromadzenia się dużej ilości gęstego, często galaretowatego płynu powstaje guz zwany ganglionem. Rzadko zdarza się, aby występował w dużych rozmiarach, zazwyczaj ma rozmiar ziarna grochu. Najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstka oraz stopy, ale może występować wszędzie. W momencie, gdy zauważymy na ciele zmianę w postaci ganglionu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Nierzadko zdarza się, że wystarczające okazuje się stosowanie maści i preparatów przeciwzapalnych, jednak z uwagi na częste nawroty torbiela, lekarze zalecają usunięcie metodą chirurgiczną.
Ganglion na nadgarstku i i stopie – objawy
Torbiel galaretowata może pojawiać się w różnych miejscach, jednak najczęściej występuje w obrębie stopy i nadgarstka. Nie wyróżnia się szczególnymi objawami, jednak jest wyczuwalny pod palcami w okolicy stawów. Ganglion nie jest bolesny sam w sobie, jednak może być lekko odczuwalny pod wpływem nacisku. Najczęściej zauważalny jest ze względu na nieestetyczny wygląd. Dodatkowe objawy ganglionu to:
- Odczuwalny ból podczas ruchów stawu,
- nadwrażliwość pod wpływem dotyku,
- utrudniona możliwość ruchów nadgarstka lub stopy,
- zaburzenie czucia w obrębie występującego guza.
Ganglion na stopie jest bardziej uciążliwy niż torbiel na nadgarstku ze względu na odczuwany ból podczas poruszania się. Osoby, u których zdiagnozowano ganglion na stopie muszą zwracać szczególną uwagę podczas wybierania odpowiedniego obuwia oraz wygodnych wkładek do butów.
Ganglion w okolicy nadgarstka nie jest tak bardzo odczuwalny jak ten występujący w okolicach stopy. Najczęściej zostaje zauważony ze względu na defekt kosmetyczny – wypuklenie po stronie powierzchniowej lub grzbietowej. Guz wypełniony gęstym płynem lubi się przemieszczać w każdej chwili, dlatego szczególnie nieestetycznie wygląda w miejscu tak widocznym jak nadgarstek.
Schorzenie to najczęściej dopada osoby spędzające wiele godzin przed komputerem lub wykonujące wiele ruchów nadgarstkiem, także podczas wykonywania codziennych czynności. Spowodowane jest przeciążeniem, ale także długotrwałym napięciem ścięgna oraz urazem mechanicznym. Torbiel galaretowata niekiedy powstaje również na skutek pojawiającego się stanu zapalnego ścięgna.
Metody leczenia ganglionu
W przypadku wykrycia zmian na skórze przypominających torbiel galaretowata należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza w celu diagnozy oraz wykonania dodatkowych badań w formie USG, RTG i rezonansu magnetycznego, który jest bardziej szczegółowym badaniem. Wykonanie szczegółowych badań pozwoli zdiagnozować torbiel oraz wykluczy inne zmiany o charakterze nowotworowym lub zapalenie stawów. Początkowym etapem leczenia jest leczenie zachowawcze, które polega na unieruchomieniu kończyny w szynie, w celu maksymalnego zmniejszenia aktywności oraz ruchów kończyny. Często torbiel galaretowata wchłania się samoistnie. Gdy ból ustąpi, lekarze zalecają również dodatkowe zabiegi rozluźniające oraz pomoc fizjoterapeuty.
Ganglion – leczenie domowe
Spora liczba osób po zauważeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości lub zmian na skórze rozpoczyna leczenie metodami domowymi. Na pewno chwilową ulgę przyniesie stosowanie maści, preparatów przeciwzapalnych oraz naturalnych metod jak okłady z imbiru czy czarnej herbaty, jednak szczególnie ważna jest diagnoza przez profesjonalistę, w celu wykluczenia innych dolegliwości. Leczenie ganglionu metodami domowymi może okazać się skuteczne tylko na chwilę, jednak torbiel galaretowata często się nawraca. Nierzadko zdarza się, że konieczne będzie metodą chirurgiczną.
Usunięcie ganglionu
Torbiel galaretowata inaczej zwany ganglionem często jest lekceważony przez pacjentów lub zwalczany domowymi metodami, które tylko chwilowo przynoszą ulgę. W momencie bardziej odczuwalnego bólu oraz znacznie powiększającego się guza, który utrudnia poruszanie się, szczególnie w przypadku guza na stopie pacjenci zgłaszają się do lekarza w celu diagnozy. Często wybieraną metodą pozbycia się nieprzyjemnego guza jest metoda aspiracji. Polega na nakłuciu guza oraz wyssaniu jak największej ilości zawartości w formie gęstego, często galaretowatego płynu. Kolejnym krokiem jest podanie kortykosteroidy, która ma za zadanie wyleczyć stan zapalny i osuszyć guz od wewnątrz. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w miejscowym znieczuleniu, pod USG, dzięki czemu wykonany jest z niezwykłą precyzją.
Ganglion nadgarstka oraz stopy występuje w charakterze często nawracającym, z tego powodu wielu lekarzy zaleca usunięcie guza metodą operacyjną. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia torebki stawowej lub pochewki ścięgnistej, całkowitym wycięciu guza i zaszyciu rany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu operacji kończyna zostaje unieruchomiona do momentu całkowitego zagojenia się rany. Pacjent szybko wraca do pełnej sprawności, jednak konieczne jest ograniczenie wykonywania pewnych czynności obciążających. Lekarze zalecają współpracę z fizjoterapeutą, wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie. Pacjent wraca do pełnej sprawności fizycznej około 6 tygodni po wykonaniu zabiegu. Usunięcie ganglionu metodą chirurgiczną daje najlepsze efekty, jednak nie ma 100% pewności, że torbiel nie powróci.
Torbiel galaretowata to częsta przypadłość pojawiająca się u osób, które spędzają wiele czasu na pracy przy komputerze, u sportowców oraz podczas wykonywania codziennych czynności w wyniku przeciążenia. Guz często jest lekceważony, aż do momentu, gdy zaczyna się powiększać lub sprawia ból i utrudnia codzienne funkcjonowanie.