Spis treści
Choroby paznokci – rodzaje i objawy
Wszelkiego rodzaju zmiany na paznokciach, w tym łuszcząca się płytka, przebarwienia i zrogowacenia mogą oznaczać choroby. Dlatego tak ważne jest, by każdą zmianę skonsultować z lekarzem. Często okazuje się, że zmiany wynikają z niewłaściwej diety lub niedoboru witamin, jednak niekiedy są też objawem poważniejszych chorób, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale sygnalizują, że nasz organizm potrzebuje pomocy.
Choroby paznokci występują zarówno u stóp, jak i u dłoni. Mogą być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, nieprawidłowo wykonanych zabiegów manicure lub pedicure, ale także mogą być wywołane przez bakterie i wirusy lub choroby znajdujące się w organizmie.
Jak rozpoznać chorobę paznokci?
Niektóre choroby można łatwo rozpoznać, ponieważ płytka paznokcia wygląda bardzo nieestetycznie, przybiera ciemną lub żółtą barwę, łuszczy się lub ropieje. Jednak niekiedy objawy pojawiają się bardzo powoli i stopniowo, a już pierwsze oznaki mogą być sygnałem, że coś nieprawidłowego dzieje się w naszym organizmie. Jak wyglądają zdrowe paznokcie? Płytki paznokcia bez chorób mają gładką strukturę, jednolity, jasnoróżowy kolor, a brzeg paznokcia wystający poza opuszek palca ma kolor biały. Często zdarza się, że po wykonywaniu regularnych zabiegów manicure płytka jest znacznie osłabiona, wtedy wolna część paznokcia występuje w kolorze półprzezroczystym, jest giętka, często się rozdwaja lub łamie. Jeśli skóra wokół płytki paznokcia jest zaczerwieniona, miejsce jest bolesne i rozgrzane, a niekiedy sączy się pewna substancja, może występować stan zapalny.
Objawy chorób
Częste objawy chorób paznokci to zmiana koloru płytki. Jeśli płytka przybiera ciemny, wręcz czarny odcień lub żółty – może być oznaką poważnych chorób. Często pojawiają się również białe plamki oznaczające niedobór witamin. Jeśli płytka nie jest gładka, występują bruzdy i wgłębienia lub jest łamliwa i rozdwaja się może być oznaką zmian w organizmie. Oznakami chorób mogą być również niestandardowe kształty paznokci.
Najczęstsze choroby paznokci stóp i dłoni
- Grzybica paznokci
Jedną z najczęstszych chorób z jaką borykają się pacjenci jest grzybica paznokci. Może pojawiać się zarówno na paznokciach dłoni i stóp, jednak częściej spotyka się grzybicę paznokci stóp. Spowodowane jest to np. zarażeniem się na basenie lub pod prysznicem w miejscu publicznym. Stopy to również idealne miejsce do rozwoju bakterii i grzybów. Choroba grzybicy najczęściej rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia i objawia się żółtą barwą, która z czasem ciemnieje. Po zauważeniu pierwszych objawów grzybicy należy skonsultować się z dermatologiem, ponieważ grzybica jest trudna do wyleczenia. W zaawansowanym stopniu może dojść do kruszenia się płytki, a niekiedy konieczne może okazać się chirurgiczne usunięcie paznokcia. Po rozpoznaniu pierwszych objawów należy podjąć leczenie farmakologiczne. Często pomocne są również różnego rodzaju maści, jednak te najbardziej skuteczne są dostępne na receptę i powinny zostać przepisane przez lekarza prowadzącego.
- Łuszczyca
Łuszczyca paznokci nie pojawia się sama z siebie – zawsze występuje podczas łuszczycy skóry. Objawy to bardzo sucha, matowa płytka z widocznymi wgłębieniami. Metody leczenia to stosowanie nawilżających środków pielęgnacji, maści oraz tabletek z wit. A. Leczenie łuszczycy paznokci oraz skóry jest bardzo uciążliwe.
- Zanokcica
Jest chorobą wywołaną przez bakteryjne zakażenie wokół paznokcia i najczęściej dotyczy tylko jednej płytki. Może być wywołana poprzez uraz mechaniczny zakażonym przedmiotem, np. w salonie kosmetycznym. Zanokcica objawia się bolesnym obrzękiem wokół paznokcia oraz wyciekiem ropy, (podobnie jak podczas drożdżycy). Objawy są bardziej uciążliwe i bolesne. Po rozpoznaniu objawów pacjent powinien zgłosić się do dermatologa, by podjąć leczenie antybiotykowe.
- Drożdżyca
Drożdżyca należy również do częstych chorób paznokci. Objawia się obrzękiem wokół paznokcia, który po dotknięciu jest bolesny i rozgrzany. Po naciśnięciu obolałego miejsca może wypływać ropa. Płytka staje się matowa i szara.
- Onycholiza
To jedna z najczęściej występujących chorób paznokci u kobiet wykonujących manicure hybrydowy i żelowy. Objawia się odklejeniem płytki od łożyska. Powoduje to duże ryzyko zakażenia palca. Objawy nie pojawiają się od razu, lecz stopniowo. Choroba rozwija się od wolnej części paznokcia stopniowo atakując całą płytkę. Odklejający się paznokieć zmienia swą barwę na białą, po czasie żółknie lub zielenieje. Podczas choroby powinno się stosować preparat odkażający pod i na płytkę, długość skracać, a podczas wykonywania różnego rodzaju prac powinno się zawsze zakładać rękawice. Oprócz zabiegów kosmetycznych, przyczyny rozwoju onycholizy to:
-rozwój innych chorób,
-urazy mechaniczne, np. skaleczenie ostrym narzędziem lub mocne uderzenie,
-uczulenie na kosmetyki, lakiery do paznokci,
-grzybica,
-łuszczyca.
Choroby paznokci są uciążliwą, nieestetyczną i często bolesną przypadłością. Dlatego po zauważeniu pierwszych objawów warto udać się do dermatologa w celu diagnozy oraz podjęcia wczesnego leczenia. Leczenie załagodzi objawy oraz zatrzyma dalszy rozwój choroby. Niekiedy nieestetyczne zmiany na paznokciach niekoniecznie świadczą o chorobie paznokci, lecz zmianach zachodzących wewnątrz organizmu. W gabinetach Czas na Zdrowie zabiegi dermatologiczne przeprowadzamy w naszej placówce w Krakowie.