Spis treści
Dyskomfort związany z wrastającym paznokciem
Stopy człowieka są narażone na wiele czynników, podrażnień i urazów. Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do powstania wielu chorób i schorzeń, w tym do wrastania paznokci. Wrośnięty paznokieć to przypadłość, która może dotknąć każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Najczęściej pojawia się u dużego palca stopy, rzadko kiedy u dłoni. Wrastanie paznokci spowodowane jest noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Szczególnie pojawia się u kobiet noszących obuwie na wysokim obcasie zwężane ku czubkowi. Duże znaczenie ma również nieprawidłowe obcinanie paznokci, predyspozycje genetyczne, a nawet nadwaga. Metod usunięcia wrastającego paznokcia jest wiele, jednak w zaawansowanych przypadkach konieczne jest nawet podjęcie chirurgicznej metody usuwania wrośniętego paznokcia.
Przyczyny wrastania paznokci
Wrastający paznokieć to przypadłość bardzo dokuczliwa, która przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności objawiająca się ostrym bólem. Może dotknąć każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Oprócz odczuwalnego bólu pojawia się obrzęk wokół paznokcia oraz zaczerwienienie, może dojść również do stanu zapalnego. Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokci należą:
- niewłaściwe obcinanie paznokci ( zbyt krótko, krzywo lub „na okrągło”). Paznokcie u stóp powinno obcinać się na prosto.
- powracająca grzybica stóp,
- noszenie nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia, które ściska palce stóp,
- predyspozycje genetyczne,
- uszkodzenie i uraz paznokcia,
- nieodpowiednia higiena stóp,
- nadwaga.
Wrastający paznokieć – objawy
Do najczęstszych objawów wrastającego paznokcia należy silny ból oraz dyskomfort, szczególnie podczas chodzenia. Ból spowodowany jest wbijaniem się płytki paznokciowej w skórę palca. W bardziej zaawansowanym stopniu pojawia się obrzęk oraz zaczerwienienie. W przypadku powstania infekcji bakteryjnej pojawia się ropa. Powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, aby zapobiec powstawaniu stanu zapalnego oraz rozprzestrzenienia się zakażenia na całym palcu.
Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia?
Istnieje wiele metod usunięcia wrastających paznokci, od metod domowych, po zabieg u kosmetyczki. Jednak w momencie, gdy ból nasila się, pojawia się ostre zaczerwienienie i ropa oraz powiększający się obrzęk, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Chirurgiczne usuwanie wrośniętego paznokcia polega na usunięciu wrastającej części płytki paznokcia wraz z częścią macierzystą za pomocą skalpela oraz na założeniu kilku szwów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 15 minut. Mimo, że sam zabieg jest bezbolesny, po zaprzestaniu działania znieczulenia miejscowego możliwe jest odczuwanie bólu oraz dyskomfortu. W tym przypadku można zażyć środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.
Po wykonaniu zabiegu oraz zagojeniu się rany paznokieć wraca na prawidłowy tor wyrastania. Po zabiegu pacjentowi zaleca się leżenie z nogą uniesioną do góry, oraz ograniczenie chodzenia do minimum przez około 24 godziny. Ważne jest, aby unikać uprawiania sportów. Po około tygodniu od wykonaniu zabiegu powinniśmy udać się do lekarza w celu ściągnięcia szwów. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena oraz zmiana opatrunków, a w razie pojawienia się jakichkolwiek sygnałów w formie pojawiającej się ropy lub obrzęku konieczne jest, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Metody leczenia wrośniętego paznokcia
Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia jest metodą ostateczną, gdy inne metody nie są w stanie poradzić sobie z wrastającym paznokciem lub gdy pojawia się zakażenie. W celu usunięcia wrastającego paznokcia powinno się zgłosić do kosmetyczki. Jedną z najczęstszych metod usunięcia wrastającej płytki są klamry i rurki korygujące.
Klamry korygujące przywracają prawidłowy tor wzrostu paznokci oraz odpowiedni kształt, odciągając paznokieć w górę. Wyróżniamy dwa rodzaje klamer korygujących: klamry metalowe oraz klamry plastikowe.
Klamry plastikowe wykorzystywane są podczas niewielkiego wrastania paznokcia w skórę palca, a także używane są profilaktycznie, w celu zapobiegania wrastania płytki. Swoim wyglądem przypominają niewielkie, przezroczyste paseczki przyklejone do powierzchni płytki – są praktycznie niewidoczne.
Klamry metalowe z kolei wykorzystywane są podczas silnego stopnia zaawansowania wrastania paznokci, wykonane z metalowego drutu zakończone haczykami. Druciki mocuje się przy pomocy haczyków pod płytką paznokcia. Istnieją również klamry metalowe zakończone tylko z jednej strony haczykiem, który umieszcza się pod płytką paznokcia, a drugą stronę drutu przykleja się do płytki paznokcia. Ten rodzaj klamry wykorzystuje się, gdy występuje stan zapalny. By zapobiec rozprzestrzenieniu się zakażenia. Klamry metalowe są najczęściej polecane ze względu na niebywałą skuteczność oraz szybkość działania.
Rurki korygujące w przypadku wrastającego paznokcia
Rurki korygujące wykorzystywane są podczas niewielkiego wrastania płytki paznokciowej w skórę palca. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest dokładne oczyszczenie rany. Następnie należy usunąć wrastającą część płytki paznokciowej, nałożyć naciętą rurkę i umieścić ją za pomocą specjalnie przygotowanej masy.
W przypadku występowania stanu zapalnego, w obu metodach przed wykonaniem zabiegu konieczne jest założenie niewielkiego opatrunku nasączonego środkiem przeciwzapalnym. Opatrunek umieszcza się pomiędzy płytką paznokcia, a wałem paznokciowym.
Wrastający paznokieć to dolegliwość bardzo bolesna, utrudnia wykonywanie codziennych czynności, dlatego ważne jest pozbycie się wrastającej płytki w skórę w początkowym etapie, aby nie było konieczne chirurgiczne usuwanie paznokci. W gabinetach Czas na Zdrowie zabiegi wykonujemy w Krakowie, Leżajsku i Szczecinie. W celu uzyskania dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na numer telefonu.