Witamy na stronie Niepublicznego Zakadu Opieki Zdrowotnej Czas na Zdrowie
Godziny pracy: pn-nd 9:00-21:00
Godziny pracy: pn-nd 9:00-21:00

Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka

Każdy pacjent jest dla nas najważniejszy

Zespół cieśni nadgarstka to choroba należąca do neuropatii uciskowych, czyli takich gdzie za ucisk na nerw – konkretnie nerw pośrodkowy z kanale nadgarstka – odpowiada ucisk mechaniczny. Jest to najczęstsza neuropatia uciskowa w kończynie górnej, mogąca pojawić się w każdym wieku i występująca nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka wykonujemy w Krakowie, Wrocławiu i Lublinie.


Nasi specjaliści

dr n. med. Michał Kłosiński – konsultacje ortopedyczne i zabiegi w Krakowie

Asystent Oddziału Ortopedii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie. Asystent w Katedrze Anatomii Collegium Medicum w Krakowie. Doświadczenie zawodowe: schorzenia ortopedyczne i traumatologia narządu ruchu, USG układu kostno-stawowego.

Uzyskane certyfikaty: Knee Arthroscopy Course (Strasbourg, 14.09.2009), Diagnostyka ultrasonograficzna narządu ruchu (Zamość), Akademia Chirurgii Ortopedycznej – „Warsztaty Chirurgii Kolana” (Warszawa), Diagnostyka obrazowa narządu ruchu z uwzględnieniem problemów diagnostyki zakrzepicy układu żylnego (Ustroń, 3-4 grudnia 2010), AOTrauma Course – Principles in Operative Fracture Management (Białystok).

Profil dr n. med. Michała Kłosińskiego na portalu Znany Lekarz.

lek. Krzysztof Latacz – konsultacje ortopedyczne i zabiegi we Wrocławiu

Ukończył specjalizację w Szpitalu MSWiA oraz Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od 2007 roku pracuje jako specjalista na oddziałach szpitalnych we Wrocławiu oraz Oławie. Od 2007 roku pracuje również jako samodzielny pracownik w zakresie traumatologii i ortopedii.

lek. Sylwester Pysiewicz – konsultacje ortopedyczne i zabiegi we Wrocławiu

jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Posiada certyfikat medycyny sportowej do orzekania zdolności do sportu do 21 r.ż. Współpracował z kadrą narodową koszykówki. Pracuje na Oddziale Ratunkowym 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Choroba ta zwykle występuje w ręce dominującej ( prawej u praworęcznych, lewej u leworęcznych). Do objawów zalicza się cały szereg nieprzyjemnych doznań czuciowo-ruchowych w obrębie dłoni, szczególnie w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego, takich jak:

  • mrowienie i drętwienie palców
  • utrzymujący się dyskomfort
  • osłabienie mięśni, często uniemożliwiające wykonywanie precyzyjnych ruchów
  • zanik mięśni kłębu kciuka
  • bóle dłoni pojawiające się po przebudzeniu

Chorzy często mają problemy z zaciśnięciem pięści i utrzymaniem przedmiotów w dłoni. Objawy te uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności takich jak prace domowe, pisanie czy obsługa komputera. Objawy nasilają się przy uniesieniu ręki w górę, a także w nocy.

Jakie są przyczyny cieśni nadgarstka?

Przyczyn tego schorzenia jest wiele. Zwykle towarzyszy różnym stanom chorobowym, jest wynikiem nawyków lub może pojawiać się bez konkretnej przyczyny. Stany sprzyjające pojawianiu się zespołu cieśni nadgarstka to choroby reumatyczne, gruźlica, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Częstą przyczyną jest także obrzęk struktur nadgarstka pojawiający się w czasie ciąży, a także ucisk nerwu spowodowany urazem, tudzież nieprawidłowe struktury w obrębie nadgarstka takie jak gangliony czy tłuszczaki. Osoby skarżące się na to schorzenie często wykonują jednakowe, powtarzające się ruchy nadgarstka np. podczas gry na instrumencie czy prac biurowych.

Jakie są metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka?

W zależności od zaawansowania i czasu trwania choroby, wyróżniamy różne metody leczenia. Początkowo stosowane jest leczenie farmakologiczne w postaci glikokortykosteroidów podawanych doustnie lub miejscowo w formie zastrzyków. W wielu przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi spodziewanych efektów, konieczne jest leczenie operacyjne tzw. odbarczenie cieśni kanału nadgarstka. Metoda ta gwarantuje całkowite wyleczenie, ze względu na usunięcie przyczyny schorzenia, czyli ucisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku.

Na czym polega operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Odbarczenie cieśni kanału nadgarstka polega na wykonaniu niedużego nacięcia (4-5 cm) w środkowej linii dłoni, tuż nad nadgarstkiem. Lekarz odsłąnia kanał nadgarstka i usuwa wszelkie znajdujące się tam patologie tkankowe. Jeśli przyczyną schorzenia jest uciskające więzadło poprzeczne- zostaje ono przecięte. Następnie rana zostaje dokładnie zszyta. W niektórych przypadkach lekarz zaleca umieszczenie nadgarstka i dłoni w stabilizatorze na czas 10-14 dni.


Najważniejsze pytania

Czy potrzebne są dodatkowe badania poprzedzające zabieg?

Aby zdiagnozować zespół cieśni kanału nadgarstka lekarz może zlecić wykonanie badania oceniającego czynność elektryczną mięśni przedramienia i ręki, tzw. EMG – elektromiografia.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Przeciwskazaniem do zabiegu mogą być:

  • infekcja miejscowa
  • ciąża
  • stan zapalny skóry
  • choroby ogólnoustrojowe
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu operacyjnego zalecana jest rehabilitacja w postaci delikatnego masażu i ćwiczenia dłoni. Czas powrotu ręki do pełnej sprawności to ok. 3-4 tygodnie.

Umów się na wizytę: 881 622 562
kontakt@czasnazdrowie24.pl