Witamy na stronie Niepublicznego Zakadu Opieki Zdrowotnej Czas na Zdrowie
Godziny pracy: pn-nd 8:00-21:00
Godziny pracy: pn-nd 8:00-21:00

Esperal

Każdy pacjent jest dla nas najważniejszy

Czym jest i jak działa esperal?

Esperal – tzw. wszywka alkoholowa, zaliczany jest do terapii awersyjnych i od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia alkoholizmu. Występuje w postaci jałowych tabletek do implantacji. W trakcie stosowania  obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. W przypadku spożycia alkoholu, w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu aldehydu octowego, w związku z czym mogą pojawić się różnorodne objawy zatrucia: złe samopoczucie, ból głowy, nudności, wymioty, lęk, zaburzenia oddychania, duszności, rozszerzenie naczyń, spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszone bicie serca oraz nadmierna potliwość. Objawy te mogą utrzymywać się do kilku godzin. Odnotowano również przypadki zgonów.

Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?

Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Implantacji tabletek dokonuje się zazwyczaj w okolicy pośladka, ewentualnie na wyraźne życzenie pacjenta możliwa jest implantacja w innym miejscu. Podczas zabiegu wykonywane jest niewielkie nacięcie skóry, następnie tabletki umieszczane są na głębokości kilku cm pod powięziowo, w mięśniu. Ilość implantowanych tabletek ustalana jest indywidualnie i zależy od masy ciała pacjenta. Zabieg kończy się założeniem kilku szwów, które należy usunąć po kilku – kilkunastu dniach. Zabieg można powtórzyć po 8-12 miesiącach.

Co należy wiedzieć?

Zabieg wszycia esperalu może być przeprowadzony wyłącznie za zgodą pacjenta, po poinformowaniu go przez lekarza o zagrożeniach i konsekwencjach związanych ze spożyciem alkoholu w trakcie terapii. Konieczne jest zapoznanie się z formularzem informacyjnym i udzielenie pisemnej zgody. Zabiegi przeprowadzane są przez zespół doświadczonych chirurgów w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Nasi pacjenci mogą liczyć na dyskretną i fachową pomoc.
Przeciwwskazaniami do implantacji są:

  • nadwrażliwość na lek i tiokarbaminiany
  • stan upojenia alkoholowego lub spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 24h przed zabiegiem
  • niewydolność serca
  • choroba niedokrwienna serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność obwodowa krążenia
  • zaburzenia psychiczne, próby samobójcze

Wszywka alkoholowa (esperal) należy do metod awersyjnych leczenia alkoholizmu, zaleca się i warto aby pacjent podjął kroki w celu rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej.
Klinika „Czas na zdrowie” współpracuje z ośrodkami terapii uzależnień. Zabiegi wykonujemy w Krakowie, GdańskuBiałymstoku, Leżajsku oraz Lublinie.
Aby dowiedzieć się więcej, umówić konsultację-skontaktuj się z nami. Już Czas na zdrowie!

Umów się na wizytę: 881 622 562
kontakt@czasnazdrowie24.pl